שתף קטע נבחר

היכונו ליום הלאומי לטכנופוביה

ביום ב' הקרוב ייערך היום הלאומי לאינטרנט בטוח, שמטרתו להגביר את המודעות לסכנות הרשת. הכוונות טובות, אך הסברה לא נכונה מובילה לתוצאות שגויות, כפי שמדגים משחק הרשת של הצבים החביבים

ביום ב' הקרוב ייערך "היום הלאומי לאינטרנט בטוח", שמטרתו להגביר את המודעות לסכנות הרשת. השותפים בארגון היום הזה, בהם משרד החינוך, בתי ספר, משטרת ישראל, צה"ל, איגוד האינטרנט, עמותת אשנ"ב, וגופים מסחריים כמו מיקרוסופט ישראל, יפנו במהלכו לנוער ולהורים, במטרה להקנות להם מיומנויות לגלישה בטוחה ואבטחת המחשב.

 

לא מעט אנשים שתחום עיסוקם הוא טכנולוגיה מסתייגים מאופיו של היום, ולא משום שהם מתנגדים לאינטרנט בטוח. איש אינו תומך בסכנות האינטרנט, כפי שלא יימצאו תומכים בתאונות הדרכים, אך הסברה לא נכונה, ברשת כמו בכבישים, מובילה לתוצאות לא רצויות ואף מזיקות, כפי שכבר ציין כאן פרופ' עזי ברק.

 

כך לא גולשים בטוח

על מה אני מדבר? למשל, על משחק הרשת "גולשים על בטוח", שהופק על ידי המועצה הלאומית לשלום הילד, בסיוע מיקרוסופט ואיגוד האינטרנט הישראלי, לקראת היום הלאומי לאינטרנט בטוח.

 

במשחק הזה הילדים עוקבים אחר הצבים המצוירים שלי, ימי ונוני, שיוצאים להרפתקת גלישה במרחבי הים. השחקנים אמורים ללמד את הדמויות איך להגן על ביטחונן

 ופרטיותן.

 

במהלך המשחק מוסבר שלא מומלץ למסור דואר אלקטרוני בטפסים שמקורם לא ידוע, כדי להימנע מדוא"ל זבל. זו עצה טובה תמיד, אם כי לא לחלוטין קשורה למושג אינטרנט בטוח.

 

להעלות תמונות? מה פתאום

בהמשך מבקשת שלי הצבה להעלות לרשת תמונות שלה ושל חבריה לגלריה של הבלוג האישי שלה. הגולשים נשאלים לדעתם – אם כן או לא. התשובה "הנכונה" במשחק היא "לא", "התמונות שלכם הן פרטיות ואסור שאיש יעשה בהן שימוש. תמונות שמועלות לרשת יכולות להגיע לידיהם של אנשים שינצלו אותן לרעה", נכתב שם.

 

סליחה? לא דובר כאן על תמונות עירום אלא על תמונות של צעירים מבלים במסיבה. נכון, תמיד יש סכנה מסוימת לניצול לרעה של תמונות, אך האם זו הצדקה להימנעות גורפת מפרסום תמונות ברשת?

 

מצלמת רשת - כמובן שאסור

הלאה. ימי הצב מבקש לשוחח בצ'ט עם הדולפינה המקסימה, בלי לדעת שמאחורי דמותה מסתתר כריש מסוכן. הטיפ הוא לא לשוחח עם אנשים זרים בצ'ט, ובוודאי לא לשוחח איתם במצלמת רשת. "אין לפתוח מצלמה בשיחה עם אנשים זרים", כך נכתב, באופן חד משמעי.

 

לבסוף ובניגוד לעצות, ימי קובע פגישה עם הדולפינה, אך עושה זאת במקום ציבורי ובנוכחות אחיו, כפי שאכן כדאי. האח הגדול מגיע למקום ומבריח את הכריש

המסוכן. עוד מקרה כמעט נכנס לסטטיסטיקה.

 

באינטרנט מתחבאות רק חיות טרף

מה יבינו מכך גולשים צעירים? באינטרנט מסתתרות רק חיות טורפות. כדאי לא ליצור קשר עם אף אדם לא מוכר. מוטב להצטנף בחדר ולפחד מהאיומים שבחוץ. עם כל כך הרבה שלילות, קשה להאמין שצעירים יתייחסו לאזהרות האלה ברצינות.

 

היסטריה היא יועץ רע מאוד. אם אנחנו רוצים שילדינו יהיו שותפים שווי זכויות בעולם הדיגיטלי שנברא נגד עינינו בשנים האחרונות, עלינו לספק להם כלים שיאפשרו להם להתנהל בו בתבונה, ולא להסתגר מפניו.

 

לצערי, יום ב' הקרוב, במתכונתו הנוכחית, יהיה היום הלאומי לטכנופוביה, בו התקשורת המסורתית והגופים השותפים יזמרו לנו בקול אחד שהאינטרנט הוא מסוכן. אולי זה מסייע להם, אך ספק אם הילדים ירוויחו מכל הפעילות הזו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים