שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה אנחנו מסמיקים?

  הפנים מסגירות אותנו בשעת לחץ או מבוכה? ככה זה כשהגוף שוב מתכונן לצאת "למלחמה". מדוע אנו מסמיקים, ולמה דווקא בפנים? אתם התעניינתם, הדוקטור משיב

  הרבה אנשים מנסים שלא להסגיר את מה שהם מרגישים, אבל מה לעשות שהפנים, הם אלו שמסגירים אותם. בושה, מבוכה או סתם לחץ גורמים תוך שניות ל"פרצוף עגבניה", וסומק עז מציף את הלחיים ומאדים את הפנים, בלי קשר למזג האוויר. ביקשתם לדעת מדוע אנחנו מסמיקים, ואיזו תועלת צומחת מכך.  

   

  הסמקה היא תופעה המערבת תגובה גופנית והתנהגות חברתית. מדובר בתגובה רפלקסיבית, בלתי רצונית, כחלק מתופעת "הילחם או ברח" (Fight or Flight) שאופיינית למערכת העצבים בזמן דחק.

   

  כפי שכבר הסברנו במדורים קודמים, תגובה זו גורמת לשחרור מאסיבי של החומר אדרנלין, שמביא לעליית לחץ הדם, דופק לב מואץ ונחשול דם הזורם בעורקים. במהלך אותה תגובה, מתרחבים כלי הדם הקטנים (קפילרות) שעל הפנים, מגבירים את זרימת הדם אליהם, והתוצאה: האדמה, בעיקר באיזור הלחיים והאוזניים.

   


   

  תופעת ה"הילחם או ברח" היא שייר אבולוציוני, שיעיל אצל בעלי החיים, אך בני האדם למעשה "נתקעו" איתו. גם צ'ארלס דארווין, אבי תורת האבולוציה, לא הצליח לפתור את תעלומת ההסמקה: איך זה שאנו מאדימים בזמן בושה, מבוכה או לחץ, בעוד שהתופעה כלל אינה קיימת אצל בעלי חיים. ההסכמה היום בקרב מדענים, היא שההסמקה היא בחלקה שייר אבולוציוני, אך ייחודית למין האנושי.  

   

  ובכל זאת, מדוע בכלל מסמיקים, ולמה דווקא באיזור הפנים? פשוט, משום שעור הפנים מכיל יותר כלי דם זעירים לכל מילימטר עור, בהשוואה לכל מקום אחר בגוף. כלי הדם שבפנים גם בנויים בקוטר רחב יותר, והם קרובים יותר אל העור. מסיבה זו, כל זרימת דם מוגברת לאיזור הפנים, נראית יותר בבירור לעין המתבונן מהצד.

   

  איך מעלימים את הסומק? אתם כבר יודעים: נסו להירגע, לפנטז על מקומות אקזוטיים רחוקים או סתם על ישות אהובה. הרוגע יפחית את הפרשת האדרנלין, כלי הדם ישובו לקוטרם המקורי, וההסמקה תחלוף בתוך דקות ספורות.

   


   

  • מסמיקים מבושה? היכנסו לפורום ביישנים. יש לכם שאלות על תופעות המתרחשות בגוף האדם? כתבו לנו. השאלות המעניינות יפורסמו במדורים הבאים. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זרימת הדם לפנים מתגברת, והסומק פורץ
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים