שתף קטע נבחר

גורמי ביטחון: חשש מהתלקחות בחברון

סערה במערכת הפוליטית בעקבות פרשת השתלטות המתנחלים על הבית בחברון. שר הביטחון, עמיר פרץ, הורה לבדוק האם הבית נקנה כדין על-ידי המתנחלים. ח"כ עתניאל שנלר: "קדימה חרתה על דגלה את גושי ההתיישבות וחברון היא חלק מהגושים". ח"כ א-סנע: להחרים את ישראל כמו את דרום אפריקה בשנות האפרטהייד

האם מסתמן עימות בין השותפים הבכירים בקואליציה בסוגיית "בית המריבה" בחברון? שר הביטחון, עמיר פרץ, הנחה היום (ג') לבחון משפטית מה ניתן לעשות עם המתנחלים שפלשו לבית בחברון. גורם ביטחוני בכיר אמר כי אינו מרוצה מההתנהלות בנושא וחושש מהתלקחות בעיר. עם זאת, גורם בלשכת שר הביטחון מסר כי פרץ לא יפעל בטרם יקבל ייעוץ משפטי. 

 

גורם בכיר במשטרה אמר ל-ynet כי "איננו מתכוונים בשלב זה לפנות את המתנחלים מהבית שאליו נכנסו בחברון. בשלב זה אין לנו שום בסיס חוקי לפנות אותם". בכל שעות הלילה וגם היום שומרים חיילים על הבית, ונראה כי הם ימשיכו לאבטח אותו עד שתיגמר הבדיקה המשפטית למי שייך הבית. המתנחלים מצדם מבטיחים לתגבר את נוכחותם במקום.

  

חבר הכנסת עתניאל שנלר (קדימה) ביקר בבית שאליו פלשו מתנחלים בחברון ואמר: "קדימה חרתה על דגלה את הרחבת גושי ההתיישבות וההפרדה הדמוגרפית ואין חולק שחברון וקריית ארבע יהיו חלק בלתי נפרד מגושים אלו".

 

שנלר מוסיף כי התרשם שקניית הבית היא חוקית: "קניית הבית תורמת להמשך הרצף בין קריית ארבע לחברון, אשר חשוב מאין כמותו. צדיקים מלאכתם נעשית בידי אחרים, ואם ממשלת ישראל לא עשתה זאת עד היום, המתיישבים יעשו זאת".

 

ח"כ שנלר אמר ל-ynet: "אם הקנייה חוקית, אני לא פוחד מאש. לא צריך לחשוש מכל אמירה ערבית. קריית ארבע בכל הסדר עתידי אמורה להיות חלק מהרצף של חברון. הבית הספציפי הזה מחבר את קריית ארבע למערת המכפלה, ומכיוון שכך, ואם יש אישורי קנייה - אני תומך בהישארות".

 

יצוין כי במצעה המדיני של קדימה נכתב כי אחד העקרונות החשובים עבורה הינו "הכללת מקסימום מתיישבים יהודיים בפועל, בדגש על גושי ההתיישבות".

 

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, הגיע גם הוא לביקור ב"בית המריבה" ואמר שהתרשם כי "הבית נרכש כחוק וכי מדובר במהלך חשוב ביותר בראיית רצף ההתיישבות בין קרית ארבע ליישוב היהודי בחברון".

 

ח"כ טאלב א-סנע (רע"מ-תע"ל) קורא "להחרים את ישראל כמו את דרום אפריקה בשנות האפרטהייד", על רקע פרשת ההשתלטות על בית המריבה. לדעתו, ישראל היא המסכנת את היציבות באזור. "מה שקורה בעצם הוא שממשלת ישראל מעמידה את עצמה כאילו היא טלית שכולה תכלת ויש לה את הזכות או הצידוק להפנות אצבע מאשימה כלפי בממשלה הפלסטינית, כאשר בפועל מי שמפר את האמנות הבינלאומיות ואת החלטות מועצת הביטחון באופן שיטתי היא ישראל", הסביר ח"כ א-סאנע.

 

לדבריו, "מי שלא מכבד את ההסכמים עליהם היא חתומה כמו אוסלו או מפת הדרכים זו ישראל. מי שממשיכה בפעילות הצבאית האינטנסיבית בגדה ומסכנת את הרגיעה בעזה היא ישראל ומי שנותנת גיבוי לפורעי החוק בחברון זו ממשלת ישראל.

 

"המעורבות של ח"כ עתניאל שנלר, מקורבו של ראש הממשלה אולמרט, היא ההוכחה לכך שאין מדובר באספסוף, אלא בפעולה בגיבוי הממשלה. לכן לדעתי מי שמסכן את היציבות זה לא הקורבן – הפלסטינים אלא ממשלת ישראל. לכן לא צריך להעניש את הקורבן אלא את התוקפן, על מנת לכפות עליו לחזור לתהליך המדיני ולקיים את התחייבויותיו על פי האמנות הבינלאומיות", אמר ח"כ א-סנע.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמיר פרץ
צילום: איי אף פי
השתלטות המתנחלים
צילום: גיל יוחנן
לנים בבית בחברון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים