שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  למרות הצעת החוק: המילואימניקים ימשיכו "לטחון"

  קצין בכיר בצה"ל אומר כי עד שיוקמו שני גדודים שיעסקו בפעילות ביטחון שוטף, ייאלצו חיילי המילואים לשרת כ-80 יום במהלך שלוש שנים. הבשורות הטובות: שידרוג הציוד במחסני החירום כבר החל, ובשנים הקרובות יושקעו בו שני מיליארד שקל

  חיילי המילואים יבצעו יותר בט"ש. "במצב הנוכחי חיילי המילואים יצטרכו לבצע לפחות שני פרקים של תעסוקות מבצעיות בפרק של שלוש שנים. רק בעתיד, אם יקומו שני גדודי קבע שיבצעו פעילות ביטחון שוטף, ניתן יהיה להוריד מנטל המילואים", כך אמר היום (ג') קצין בכיר בצה"ל, בהתייחס לשינויים הצפויים במערך המילואים בעקבות המלחמה בלבנון.

   

  לאחרונה הוגשה הצעת חוק חדשה, שהוכנה במשרד הביטחון, המגבילה את מכסת ימי המילואים לחייל, לפיה השירות לכלל החיילים יוגבל ל-54 ימים למשך במהלך שלוש שנים. אך נראה שעד שיוקמו גדודי הקבע - הנטל על המילואימניקים יעמוד על כ-80 ימים.

   

  הבשורות הטובות לחיילי המילואים מגיעות דווקא ממחסני החירום: ציוד ישן כמו אפוד המגן הכבד והקסדה - ייעלמו. במקומם יקבלו חיילי המילואים ציוד מתקדם יותר: "עד הקיץ צה"ל יהיה מצויד במרבית הציוד על פי תרחישי האיום", הבטיח ראש אגף לוגיסטיקה, רפואה ומרכזים (אלר"ם) בצבא, האלוף אבי מזרחי.


  הציוד החדש של החיילים (צילום: לירון אלמוג)

   

  צה"ל ישקיע במהלכי ההצטיידות לשידרוג מחסני החירום כשני מיליארד שקלים עד שנת 2011. כבר השנה החל צה"ל לרכוש ציוד בהיקף של 410 מיליון שקלים ועוד 42 מיליון דולר, מתוך הסיוע האמריקאי. חיל הרפואה לבדו רוכש כעת ציוד רפואי בהיקף של 77 מיליון שקל. בין הפריטים החדשים - ה"מיקרו מנשם", פיתוח ייחודי בעל יכולות הנשמה לפצועים בשטח. המכשיר החדש שהגיע לצה"ל השבוע, שוקל 3.5 קילוגרם והוא מחליף מכשיר הכבד ממנו פי שלושה.

   

  קצין בכיר בצה"ל הסביר כי פער הציפיות של חיילי המילואים במלחמה גרם לרוב הטענות על מחסור בציוד. "את רובי ה'גליל' וה'גלילון' יחליף 'אמ-16' מקוצר. בנוסף - ניתן ללוחמים ערכת הסוואה אישית ואפוד משודרגים". עם זאת הבהיר הקצין הבכיר כי המערך הסדיר ימשיך לקבל את הציוד החדיש ביותר, וגם אפודים קרמיים לא יהיו זמינים לכל חיילי המילואים בעת מלחמה.

   

  במסגרת תחקירי המלחמה שנערכו באגף הלוגיסטיקה בצה"ל צפויים להתבטל חלק מהשינויים האירגוניים שנעשו בהנחיית הרמטכ"ל הקודם דן חלוץ. אחת הנקודות שעומדות להכרעתו של הרמטכ"ל אשכנזי היא שאלת הפרדת המערך הלוגיסטי מזרוע היבשה בעת שיגרה. האלוף מזרחי מציין כי "בקיץ הקרוב צה"ל יהיה מצויד על פי תרחישי האיום הקיימים".

   

  האלוף מזרחי, שבדק גם את מערך המילואים לאור המלחמה בלבנון, סבור שהמודל החדש יחד עם הציוד החדש יביא את המערך לכשירות גבוהה. עם זאת, לפי שעה אין בשורות אמיתיות על הנטל המבצעי הצפוי לחיילי המילואים: החיילים יעברו אימון גדודי אחת לשנתיים, ובאמצע - יצאו לתעסוקה מבצעית. הבעיה היא שלצורך יישום המודל, יהיה צורך להקים שני גדודי קבע שיבצעו פעילות בטחון שוטף.

   

  פורום החפ"שים, הפורום למען החיילים המשרתים במילואים אמר בתגובה לכתבה: "בצה"ל לא למדו דבר, למרות המלחמה וההזנחה של השנים האחרונות. לא יתכן שהיחידים שמשלמים מחיר כבד על היעדר מעוף ויושר אינטלקטואלי בצמרת צה"ל יהיו המילואימניקים. ללא חוק מילואים הוגן שיעגן את החובה לאמן, לצייד ולהגן אזרחית על המיעוט המשרת, המילואימניקים יצביעו ברגליים. הכתובת שוב על הקיר".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הימ"חים יתמלאו
  צילום: לירון אלמוג
  קניות ב-2 מיליארד שקל
  צילום: לירון אלמוג
  מומלצים