שתף קטע נבחר

בין החשדות: הירשזון קיבל כספים במזומן

שר האוצר הירשזון כינס מסיבת עיתונאים כדי לעסוק במשבר הרשויות ובשביתה הצפויה היום. כשנשאל בנוגע לחקירתו הארוכה במשטרה, בחשדות כבדים - בהם גניבה בידי מנהל וקבלת דבר במרמה - פשוט סירב לענות והסתפק בלומר: "אמשיך לנהל את ענייני המדינה". החשד: הירשזון קיבל מזומנים, ואף "נתפס" לפני עשר שנים עם 250 אלף דולר בכליו

מבוכה גדולה לשר האוצר, אברהם הירשזון. במסיבת עיתונאים שקיים אמש (יום ג') יחד עם שר הפנים רוני בר-און, ועסקה במשבר הרשויות ובשביתה המתוכננת להיום, שתק שר האוצר מול מצלמות במשך דקות ארוכות. השר נשאל לתגובתו בנוגע לחקירה שבה בילה לאורך מרבית היום, אך סירב להגיב, והסתפק באמירה: "אני מנהל את ענייני המדינה וכך אמשיך לנהל ואין לי מה להוסיף למה שאמרתי במשטרה". בהמשך פשוט שתק. הכתבים הקשו על שר האוצר, אך השר חזר ואמר כי אין לו מה להוסיף על דבריו.

 

אמש נודע כי על פי החשד, השר הירשזון קיבל לידיו כספים במזומן ועל כך נחקר אתמול במסגרת חקירת הוצאת הכספים במרמה מן העמותות. חשד נוסף נגדו, הוא שלפני כעשר שנים שב מפולין ובכליו נמצאו 250 אלף דולרים במזומן. יצויין כי על החשד האחרון לא נחקר השר אתמול, אך הדבר יעלה בחקירתו הבאה. במקביל לחקירת הירשזון נחקר גם בנו עופר, בחשד כי גם אליו הגיעו כספים.

 

השר הירשזון נחקר באזהרה אתמול בצהריים במשך כשבע שעות במשרדי היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית, בחשד למעורבותו במעילה בעמותת ניל"י. בין החשדות שנחקרו נגד השר - קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי מנהל ורישום כוזב במסמכי תאגיד. השר הירשזון צפוי להיחקר שוב בפרשה. במקביל נחקר גם בנו של השר, עופר הירשזון.

  

על פי החשד, בעת שכיהן כיו"ר הסתדרות העובדים הלאומית לפני מספר שנים, לא דיווח אברהם הירשזון על מעילה בעמותה. החשד שנבדק הוא כי הכספים הועברו לכיסוי חובות מהימורים לא חוקיים שנעשו בידי בכיר בעמותה ולקמפיין פוליטי שניהל הירשזון. גם יצחק רוסו, מי ששימש בעבר כמנכ"ל הסתדרות העובדים הלאומית, נחקר אתמול. בית משפט השלום בתל אביב האריך אמש את מעצרו בשישה ימים.

 

גורמים במשטרה מסרו באחרונה כי יש בידיהם ראיות מספיקות כדי לבסס את החשד נגד השר הירשזון על מעורבותו במעשי מרמה בעמותת ניל"י. החקירה של שר האוצר יצאה לדרך עם השלמת התשתית הראייתית בפרשה. בשבועות האחרונים ניהלה הפרקליטות מגעים עם עובדיה כהן, לשעבר גזבר הסתדרות העובדים הלאומית ועמותות הסמך שלה, הנחשב למקורבו ואיש סודו של הירשזון. במקביל האיצה המשטרה את החקירה בחשד להוצאת כספים במרמה מעמותות של הסתדרות העובדים הלאומית שבראשן עמד הירשזון במשך שנים רבות. עד עתה ידוע על חקירה המתנהלת נגד עמותת ניל"י, מצעד החיים, קרן וולקר (המעניקה מלגות לסטודנטים נזקקים) וקרן הפנסיה יובלים.

  

המשטרה חוקרת גם חשד לכאורה, למעורבות אישית של הירשזון במעשי המרמה. צוות החקירה ביחידה הכלכלית של המשטרה עסק בהכנת התשתית הראייתית על החשדות למעשי הונאה שביצעו לכאורה בכירים בהסתדרות העובדים הלאומית.

  

חקירת הפרשה החלה בעקבות תחקיר "ידיעות אחרונות" שבו נחשפה השיטה שלפיה עמותות ההסתדרות הלאומית שימשו צינור להעברת כספים במרמה לבכירים בארגון. על פרטי החקירה, שיטותיה, העברות הכספים ומעורבותו של הירשזון קיים צו איסור פרסום.


פורסם לראשונה 20/03/2007 20:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הירשזון. שתק מול מצלמות
צילום: עטא עוויסאת
מעצרו הוארך. רוסו
צילום: ירון ברנר
מומלצים