שתף קטע נבחר

מפקד מסתערבי מג"ב: אנחנו במשחק חתול ועכבר

בראיון לרגל סיום תפקידו אמר מפקד יחידת המסתערבים של מג"ב ל-ynet כי מדובר בתפקיד מסוכן שנמצא במרכז העשייה: "הפלסטינים מנסים כל הזמן לאתר אותנו, במשחק של חתול ועכבר. הם חיים בתחושת נרדפות". בשנים האחרונות הוא התמקד בתפיסת מבוקשים ובסיכול פיגועים

שש וחצי שנים כיהן ניצב משנה ע' בתפקיד מפקד יחידת המסתערבים של מג"ב. השנים הקשות ביותר של אינתיפאדת אל אקצה. בשנים שבהן שימש בתפקיד, ערכו לוחמי היחידה 1,200 מבצעים, נעצרו 600 מבוקשים בכירים. כמו כן נהרג קצין במהלך פעילות למעצר מבוקש בחברון ונפצעו 13 לוחמים. בראיון ל-ynet, לרגל סיום תפקידו אמר נצ"מ ע': "היום, בדיעבד אני מודה לאלוהים ששם אותי במקום הזה, בתפקיד הזה. אתה נמצא במרכז העשייה, אתה מסכל פיגועים וזה הסיפוק הכי גדול שיש".

 

בשנת 1990 הוקמה יחידת המסתערבים של מג"ב, שתפקידה העיקרי היה טיפול בהפרות סדר ובקבוקי תבערה. אבל היום 17 שנים אחרי, עוסקים ביחידה בתפיסת מבוקשים ובסיכול פיגועים. לוחמי היחידה הם אמנם שוטרים, אבל בפועל הם נמצאים תחת פיקוד צה"ל. נצ"מ ע': "מדביקים להם סטיגמות של יכולת לא טובות, אבל בסוף מדובר בחבר'ה שעושים עבודה ברמה גבוהה מאוד בג'נין, טול כרם, שלא נופלים מיחידות אחרות".

 

עיקר הפעילות של היחידה היא להיטמע בשטח. הלוחמים מכירים את השפה הערבית ואת התנהגות הפלסטינים. "מדובר בתפקיד מסוכן", אמר נצ"מ ע', "בחלק מהמקרים הם מתאפרים ומשתמשים בסוגי רכב שמתאימים לשטח בו הם נמצאים. הפלסטינים מנסים כל הזמן לאתר אותנו, במשחק של חתול ועכבר. לא אחת הם ירו על רכב פלסטיני, לאחר שחשבו כי מדובר בכוחות מיוחדים. הם חיים בתחושת נרדפות".

 

במהלך פעילותו כמפקד היחידה הגיע נצ"מ ע' לזירות פיגוע. יותר מכל הוא זוכר את הפיגוע בהתנחלות איתמר שבשומרון, כשמחבל נכנס לבית משפחת שבו ב-20 ביוני 2002. המחבל רצח את האם רחל, בת 40 ושלושת בניה נריה בן 15, צביקה בן 12 ואבישי בן חמש. בפיגוע נרצח גם מפקד כיתת הכוננות יוסי טויטו, בן 40. כמו כן נפצעו הילדים אביה בת ה-13 והבן בגיל 10.

 

מי שהוזעקו למקום היו כוח מסתערבים של מג"ב שהיו בפעילות בסמוך לשכם. על כך אמר נצ"מ ע': "זה היה אחד האירועים הקשים ביותר שאני עברתי, לראות את גופותיהם של הילדים והאמא והבית שהיה שרוף לגמרי. המחזות שהיו שם היו קשים ביותר. אחרי הפיגוע פגשתי את אב המשפחה בועז, הוא הודה לנו ומאז אנחנו נמצאים בקשר ותמיד מזמינים אותו לארועים של היחידה".

 

נצ"מ ע' זוכר אדם נוסף שאיתו שוחח מספר פעמים בעבר. הכוונה לראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון. "אריק התקשר אליי שלוש פעמים", סיפר ניצב משנה ע' "בפעם הראשונה זה היה לאחר שהרגנו מבוקש בדרום הר חברון, מבוקש שחיפשו אותו הרבה שנים. הרבה אנשים התקשרו לשבח את הפעילות של הלוחמים. בערב קיבלתי הודעה בביפר שמחפשים אותי ממשרד ראש הממשלה, בהתחלה חשבתי שחברים עובדים עליי, בסוף חזרתי למספר. ענה לי מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, מי שהיום סגן הרמטכ"ל האלוף משה קפלינסקי. הוא דיבר איתו והעביר אותי לראש הממשלה. זה רגע מרגש".

 

בתקופה הקרובה ייכנס נצ"מ ע' לתפקידו החדש כסגן מפקד מג"ב איו"ש. ע' (48) נשוי ואב לשני בנים. התפקיד החדש צפוי להיות לדבריו קצת יותר רגוע, ואולי יהיה לו זמן להקדיש עכשיו לשני ילדיו. למחליפו בתפקיד, סגן ניצב ג', אומר ע': "אני מכיר אותו מהימ"מ, הוא היה פקוד שלי. אני מאחל לו שתהיה לו תקופה קצת יותר קלה ושקטה מאשר היה לי, ושיעשה הכל על מנת להחזיר את החיילים בשלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נצ"מ ע'. מסכם תקופה
צילום: עידו ארז
מומלצים