שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "סיגריות ואלכוהול מסוכנים יותר מאקסטזי ו-LSD"

  ועדת מומחים בבריטניה קבעה כי דירוג הסיכון לסמים הקיים היום - שגוי. הדו"ח החדש המדרג את 20 הסמים השכיחים קובע כי קוקאין והרואין הם המסוכנים ביותר. החידוש: טבק ואלכוהול מסוכנים יותר מ-LSD ואקסטזי. ומה חותם את הרשימה? גת

  אלכוהול וטבק מסוכנים יותר מרבים מהסמים הלא חוקיים, ובהם מעוררי הזיות כמו LSD וסם המסיבות אקסטאזי, כך עולה מדירוג סיכון חדש שערכו מדענים בריטיים. הממצאים החדשים מתפרסמים היום בכתב העת הרפואי הנחשב Lancet.

   

  מטרת הדירוג החדש של המדענים הייתה להעניק כלי מדעי לקובעי המדיניות, כך שיוכלו להתייחס לנזק לו גורמים הסמים. על פי הטבלה הקיימת היום המשמשת גם קנה מידה למידת העונשים הניתנים בחוק למשתמשים בסמים, הקשר בין הדירוג הרשמי לבין מידת הנזק הוא קלוש.

   

  לדברי המדענים, הדירוג שמקובל היום לסמים – מדרגה A למרבית הסמים, ועד דרגה C עבור הסמים המסוכנים פחות, ניתן באופן שרירותי, לא הגיוני וחסר כל תועלת. כך למשל הראו מחקרים כי הרואין וקוקאין מדורגים כיום כסמים בדרגה A ונחשבים למסוכנים ביותר. מנגד, לסמים אקסטזי ו-LSD נקבעה גם כן דרגה A, אלא שהם המזיקים פחות מכלל הסמים השכיחים.


  דירוג ההתמכרות החדש

  דירוג ההתמכרות החדש (הסמים המוכרים)
  דירוג חדש הסם סיווג ישן
  1 הרואין A
  2 קוקאין A
  4 מתאדון A
  5 אלכוהול ללא
  7 בנזודיאזפינים C
  9 טבק ללא
  11 קנאביס C
  14 LSD A
  15 מתילפנידייט B
  18 אקסטזי A
  20 גת ללא

   

  פרופ' דויד נאט מהמחלקה הפסיכיאטרית להתמכרויות באוניברסיטת בריסטול ועמיתיו פסיכיאטרים המתמחים בהתמכרות, השתמשו בשלושה גורמים כדי לקבוע את מידת הנזק של כל סם: הנזק הגופני למשתמש, מידת הסיכון להתמכרות, והשפעת המשתמש על החברה. הדירוג ניתן ל-20 סמים, כולל הרואין, קוקאין, אקסטזי, אמפטאמינים ו-LSD.

   

  בהמשך, חישבו המומחים את הדירוג הכולל לסמים. התוצאה הייתה שונה לחלוטין ממידת דירוג הסיכון לסמים הקיים כיום. הרואין וקוקאין נקבעו כמסוכנים ביותר, אחריהם ברביטורטים ומתאדון. אלכוהול היה הסם החמישי ברשימת הסכנה, וטבק התשיעי. קנאביס דורג רק במקום ה-11, וקרוב לתחתית הרשימה במקום ה-18 נקבע אקסטזי.

   

  גם הגת ברשימה

  טבק ואלכוהול נקבעו מסוכנים יותר גם מסטרואידים אנאבוליים המשמשים באופן לא חוקי לבניית שריר, ממסים ומתילפנידייט (המצוי בריטלין). חותם את הרשימה – גת.

   

  בוועדה ציינו כי מטרת הדירוג החדש היא להפחית את מידת הנזק מהסמים ולעורר מודעות, ולא לשלוח אנשים לכלא. הדו"ח מציע דירוג חדש לסמים החוקיים והבלתי חוקיים, בהתאם למידת הנזק לו הם גורמים.

   

  "הדירוג הקיים לסמים אינו מתאים לכל שימוש", אמר פרופ' נאט, "ניסינו למצוא שיטה חדשה הבוחנת גורמים שונים התורמים לשימוש בסם ולנזק לו הם גורמים. על פיה, יש לבחון מחדש את מידת העונשים הניתנים למשתמשים בסמים, ולהגיב במידה המתאימה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  אלכוהול וסיגריות. עדיף אקסטזי?
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים