שתף קטע נבחר

צילום: דלית שחם

נא להכיר: יו"ר אגודת אספני האצבעונים בישראל

כרמלה זק היא יו"ר אגודת אספני אצבעונים בישראל שבו 45 חברים (יש להם אפילו עיתון "על האצבע"), ובבית היא מציגה אוסף מרשים של 1,350 אצבעונים "שלכל אחד מהם יש סיפור". מישהו רוצה להצטרף למועדון?

"תסתכל על המייל האחרון ששלחתי לך", נבח העורך בטלפון, תוך שהוא מקלל אותי שוב על שטף המיילים של האספנים שזרם לאחר פרסום כתבת האספנים האחרונה. הסתכלתי, ולא האמנתי למראה עיני למקרא הפתיח: "שלום רב, שמי כרמלה זק ואני יו"ר אגודת אספני אצבעונים ישראל"...

 

לא עבר זמן רב ויצאנו למושב צופית שליד כפר סבא, לראות במו עינינו האם באמת ישנה אגודה שכזו. "בטח שיש", מתרעמת היו"ר מיד לאחר שפתחה עבורנו את הדלת בבית הפסטורלי שבלב המושב המטופח. "באגודה יש נכון להיום 45 חברים מכל רחבי הארץ, אנו נפגשים ארבע פעמים בשנה, שחרית שבת – ישנן פעילויות מקסימות כשכל אחד מהחברים שהוא גם אספן, מביא חלק מהאוסף שלו ועליו אנו משוחחים. יש לנו אפילו עיתון ששמו 'על האצבע', ובו כל התוכן הרלוונטי לאצבעונים ולפעילות המועדון". עוד אני מגרד בראשי מוציאה כרמלה את החותמת הרשמית של המועדון ומסבירה לי את הליך שיתוף הפעולה של המועדון המקומי עם מועדונים תאומים בארצות שונות.

 

בביתה של כרמלה שולטים שני דברים – אצבעונים ותותים: "היינו ממגדלי התותים הגדולים במדינה עד שבעלי נפטר, כך שכל דבר שקשור בתותים מוצא את דרכו אלי – מווילונות ועד לתחתיות שתייה. כמובן שאם אני מוצאת אצבעון שקשור לתותים אזי השמחה היא כפולה".

 

ואצבעונים בביתה של כרמלה זק לא חסרים: לא פחות מ-1,350 שכאלה מסודרים כמו חיילים בארונות, כשאין מצב שהם יזכו למגע ידי: "אני ממש מצטערת אבל חלקם כה שבירים שהם יכולים להתפרק לך ביד", נחרדת כרמלה. "גם לי זה קרה יותר מדי פעמים כשרציתי לנקות אותם, מה שהוביל להחלטה שמנקים רק פעם בשנה וגם אז יש את הקורבן התורן".

 

באוסף ראיתי אצבעונים שעשויים מכל חומר אפשרי: שנהב, עץ, עיסת נייר. זכוכית, קרמיקה, פורצלן, קריסטל, בד, עור, אמייל, ואפילו אחד מצדף שהגיע מתאילנד.

 

"אתה בכלל לא מעלה בדעתך כמה השקעה אמנותית יש בכל אחד ואחד", אומרת כרמלה. ואכן, אם תצפו בסרטון תוכלו רק להתחיל ולהבין את מה שראינו במציאות – דמויות של אגדות, יודאיקה, אצבעונים בצורות של קוסמים וליצנים לצד אצבעונים מאיימים בדמויות של מכשפות, וכלה בסדרה של בבושקות.

 

"לכל אצבעון ואצבעון יש סיפור", מתרגשת כרמלה ומוציאה אצבעון מעוך ומקומט. "האצבעון הזה הציל את חייהן של שתי אחיות בגטו בתקופת השואה. הן היו תופרות ומתקנות בגדים, ובגלל שהיה להן את האצבעון יכלו לעבוד במהירות וביעילות. השם שלהן יצא למרחק, ובאו אסירים וסוהרים לתיקונים ובתמורה חסו על חייהן וגם נתנו להם מדי פעם אוכל. האצבעון הזה מאוד מרגש אותי, לא פחות מצמד אצבעונים שיש לי שיוצרו בעקבות אסון המעבורת "קולומביה" שהתרסקה מעל טקסס ב-2003".

 

כרמלה (62) היא גם חברה גאה באגודת אספני האצבעונים הסקוטית והאנגלית ולוקחת את הנושא ברצינות רבה, אך מדי פעם מבליחה אלי קריצה קטנה לרמוז ש"הקופסה" שם למעלה בסדר: "אני אוספת כבר שש שנים ומתעדת בדקדקנות כל אצבעון ואצבעון – ממי קיבלתי או היכן רכשתי ומה ההיסטוריה שלו. יש לי קטלוג ממוספר ובו מסומנות למשל סדרות שאני מחפשת להשלים, כגון כפר אנגלי, מלכי מצריים, שחקני קולנוע, משפחת המלוכה האנגלית, סינדרלה ועוד".

 

כיוון שהמועדון הוא רציני ומסודר התעקשה כרמלה לציין את סגניתה מירי גור ("שלא יהיו מהומות") וכן לציין לשבח את הגזברות ואת מחלקת ההפצה של המועדון הישראלי לאוספי אצבעונים (הייתי חייב לכתוב שוב את השם המלא של המועדון, כי ברור לי שלעולם, אבל לעולם, לא אקליד שוב את רצף המלים הללו.)

 

ומלת סיום לכרמלה: "אני פונה מעל במה זו בקריאה נרגשת לעוד אספני אצבעונים להצטרף אלינו. אנו נשמח להכיר אתכם ולראות את האוסף שלכם בשבתות. זו חלקת אלוהים הקטנה שלנו ואנו נשמח לקבל חברים חדשים".

 

אז אם עד היום הייתם אספני אצבעונים חובבנים – הנה ההזדמנות שלכם להתקבל למועדון: כרמלה זק:  zkcarmel@zahav.net.il

 

ואם יעשו לכם בעיות, תירשמו אותי כממליץ, זה בטוח יעזור.

 

לשאר כתבות האספנים 

 

יש לכם אוסף מעניין ואתם רוצים לפרסם אותו? שילחו מייל עם הפרטים שלכם לאי מייל: money@y-i.co.il - ואם המערכת תמצא בכך עניין, ניצור עימכם קשר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלק מהאצבעונים של כרמלה
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים