שתף קטע נבחר

המדינה מערערת על אישור הקמת חנות איקאה בראשל"צ

המדינה מעררת על החלטת ועדת הערר שאישרה את השימוש החורג להקמת מתחם איקאה וטוענת: זו החלטה שפוגעת בדיני התכנון ובשלטון החוק וגובה מחיר יקר

מהלך נוסף במאבק המשפטי סביב פתיחת איקאה בראשון לציון: פרקליטות מחוז תל-אביב הגישה הבוקר (א') עתירה מינהלית לבית המשפט המחוזי בתל אביב כנגד החלטת ועדת הערר המחוזית של אזור המרכז לאשר שימושים חורגים למסחר במתחם מעויין שורק בראשון לציון.

 

בפרקליטות מסבירים כי המדינה אינה מרבה להגיש עתירות מנהליות על החלטות של גופי תכנון דוגמת ועדת הערר, אך במקרה זה, החלטתה של ועדת הערר המחוזית היא קיצונית, המבקשת לחולל מהפכה דרמטית בדיני התכנון והבנייה ולכן העתירה מתחייבת.

 

עניינה של העתירה בהחלטת ועדת הערר מהחודש שעבר, בה דחתה הוועדה את ההתנגדויות להיתר השימוש החורג שניתן למתחם, וקבעה פה אחד כי אישור השימוש החורג ניתן כדין. הוועדה קבעה כי האישור מוצדק כיוון שמדובר באזור תעשייה המרוחק מרחק רב מריכוזי אוכלוסייה וכי השימושים המסחריים הצפויים במתחם עשויים לתת תנופה כלכלית ומקומות תעסוקה ופרנסה לתושבי העיר.

 

פגיעה בשלטון החוק ותג מחיר יקר 

המדינה טוענת כי תפיסת ועדת הערר אינה מתיישבת עם הדין, הפסיקה והמדיניות הראויה בדיני התכנון והבנייה. החלטת ועדת הערר הופכת לפי הטענה את השימוש החורג למסלול עוקף להליכי התכנון הקבועים בחוק, באופן שפוגע בדיני התכנון ובשלטון החוק וגובה מחיר יקר. 

 

לפיכך מבקשת המדינה מבית המשפט לבטל את החלטת ועדת הערר ולקבוע כי לא ניתן לעשות שימוש בדרך של מתן היתרים לשימוש חורג לצורך הקמת המרכזים המסחריים במתחם מעויין שורק, וכי הדרך היחידה לחולל שינוי תכנוני היא הכנתה של תוכנית מפורטת שתבחן במסגרת הליכי התכנון המקובלים.

 

הקרקע שבמחלוקת עליה עתידה לקום החנות החדשה של איקאה משתרעת על 98 דונם במערב ראשון לציון ונרכשה על ידי חברת אירוס הגלבוע, מבעלי איקאה ישראל, במכרז של מינהל מקרקעי ישראל בתמורה ל-109.2 מיליון שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים