שתף קטע נבחר

מדוע הכותל המערבי נחשב למקום קדוש?

שאלה:

מדוע הכותל נחשב למקום קדוש? הערות: הכותל כידוע הוא חומה חיצונית שעטפה את בית המקדש בתקופה מאוחרת יחסית - הוא לא חלק מבית המקדש. הפיכת הכותל למקום קדוש תופסת את מיקומו של הר הבית בתפיסה היהודית ולכן חשיבותו של הר הבית פוחתת ככל שעובר הזמן.

 

אם אינני טועה לא הכותל של היום קיבל קדושה אלא הכותל של בית המקדש עצמו. "שכינה לא זזה מעולם מהכותל המערבי", אך אין הכוונה למבנה שאותו מקובל לכנות היום "הכותל המערבי" אלא לאחד מכתלי בית המקדש (אורן, הרצליה) 

 

תשובה: 

הכותל המערבי הוא חלק ממערכת התמיכה שבנה המלך הורדוס בשלהי ימי בית שני, בעת שערך שיפוצים נרחבים בהר הבית ובמקדש.

 

הסבר מפורט על המקורות לקדושתו של הכותל תוכל למצוא במאמרו של הרב זלמן קורן באתר הרשמי של הכותל. בעקבות חורבן המקדש והעובדה שהכותל הוא אחד השרידים האחרונים שנותרו, הפך הכותל לאבן שואבת לתפילותיהם ובכיים של יהודי הדורות. הספקות באשר למקומו המדויק של המקדש בתוך תחומי הר הבית, כמו גם עימותים על רקע בטחוני, גרמו לכך שיהודים לא יכלו לעלות ולהתפלל בציבור בהר עצמו. (לצערנו, בעיות אלו נמשכות עד היום). לכן כל המניינים והתפילות נערכו בכותל.

 

עם שחרור ירושלים במלחמת ששת הימים, נפל הר הבית לידיה של ממשלת ישראל כ"תפוח אדמה לוהט", והמדינה התקשתה למצוא פתרון שיהיה מוסכם מבחינה לאומית ובינלאומית לנושא זה.

 

הכותל מעולם לא החליף את מקומו של המקדש בתפיסה היהודית, זהו תהליך שקרה באתוס הציוני, אבל סידור התפילות היהודי לא השתנה. גם חשיבותו של הר הבית אינה פוחתת עם הזמן. בתפילות אנו אומרים שלוש פעמים ביום "רצה ה' אלקינו בעמך ישראל ובתפילתם, והשב את העבודה לדביר ביתך", "ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים" ועוד. ההשתוקקות והכיסופים למקדש החרב נזכרים בכל תפילה, בכל ליל סדר בפסח, בכל מועד וחג. הבעיה היא שהמקדש השני חרב בגלל שנאת חינם, וכנראה שעוד יש לנו דרך לעשות בתיקון העוון הזה.

 

אנחנו יודעים שנוכל לשקם את ההר מהריסותיו רק בהסכמה לאומית רחבה, לא בגלל הצורך לעמוד יחד מול בעיות בטחוניות אלא כי זו מהותו של בית המקדש: מרכז עבודת ה' הלאומי. המקדש אינו בית כנסת של חוג או מפלגה מסוימים, אלא של כולם. יש לנו עוד הרבה עבודה בנושא ה"כולם".

 

"והֲבִיאוֹתִים אֶל הַר קָדְשִׁי וְשִׂמַּחְתִּים בְּבֵית תְּפִלָּתִי עוֹלֹתֵיהֶם וְזִבְחֵיהֶם לְרָצוֹן עַל מִזְבְּחִי כִּי בֵיתִי בֵּית תְּפִלָּה יִקָּרֵא לְכָל הָעַמִּים" (ישעיהו נו)  (משיב: הרב דרור ברמה)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים