שתף קטע נבחר

ניסוי נוסף בטיל החץ - הפעם "בלי מטרה"

הניסוי שנערך בצהריים בבסיס פלמחים נועד לבחון שיפורים במערכות הנדסיות. בניסוי לא הייתה מטרה שהטיל אמור לפגוע בה. מקור ביטחוני: "נעשו שינויים בחומרה ובתוכנה של המיירט. אין קשר בין הניסוי הנוכחי למידע חדש שהגיע מאיראן"

מערכת הביטחון ממשיכה בפיתוח מערכת ההגנה מפני טילים בליסטיים: היום (ב') ב-12:05 נערך ניסוי נוסף בטיל ה"חץ" שנועד לבחון שיפורים במערכות הנדסיות. בניסוי זה, שנערך בבסיס פלמחים, לא הייתה מטרה והוא נועד לבחון את הנתונים ההנדסיים של המיירט לאור השיפורים שהוכנסו בו. במערכת הביטחון סיכמו את הניסוי בכך שכל הנתונים ההנדסיים נאספו על פי המצופה, וכעת הם מפוענחים על ידי מומחים מהתחום. לפני כחודש נערך ניסוי לילי ראשון במערכת החץ. ניסוי זה הוכתר בהצלחה.

 

מקור ביטחוני בכיר ציין כי המיירט בתצורתו החדשה זול בכ-20 אחוז מהמיירט שהיה עד כה. "יש בכך הוזלה של המיירט, אך מעבר לכך הוכנסו בו שיפורים בתחומים שונים הקשורים לחיישנים ולאלקטרוניקה, שנועדו לוודא שלמערכת יש את כל התכונות הנדרשות להתמודד עם האיומים העתידיים". לדברי המקור, הניסוי נעשה כחלק מתוכנית הפיתוח של המערכת, תוכנן מראש ובוצע בהתאם לגרף הפעילות.

 

הניסוי שנערך בצהריים הוא ה-16 במספר של המערכת ועלותו נאמדת ב-15 מיליון שקל. מדובר בניסוי שבמהלכו תוכנת המיירט לבצע מסלול מוגדר מראש ובגלל מאפייני הניסוי (ניסוי טיסה בלבד) לא הייתה בו מטרה. לא נעשה שימוש במכ"מים. המיירט שהה באוויר כדקה וחצי שבמהלכה נאספו נתונים הנדסיים שונים שנועדו לבחון את המערכת.

 

"כל דבר שאנו עושים בפיתוח החץ קשור לתחזית ולהערכות של האיומים שניצבים בפני ישראל", הוסיף המקור הביטחוני. "כך גם במקרה הזה, שבו נעשו שינויים בחומרה ובתוכנה של המיירט. עם זאת, אין קשר בין הניסוי הנוכחי למידע חדש שהגיע מאיראן".

 

במערכת הביטחון החלו כבר דיונים לגבי המשך פיתוח המערכת - מחץ 2 לחץ 3. עם זאת, לפי שעה אין החלטה בעניין. המקור הביטחוני ציין כי כל החלופות שנמצאות כרגע אינן עומדות בקריטריונים שישראל צריכה, ולפיכך אין כוונה לרכוש או לאמץ מערכת אחרת. עלות המערכות האחרות גבוהה לאין שיעור ממערכת החץ.

 

המקור ציין כי בהמשך הניסויים של המערכת הנוכחית, חץ 2 בגרסתה המעודכנת, יש כוונה לבחון גם את המערכת מול מטח טילים, למרות שמדובר בניסוי מורכב הדורש משאבים רבים. "אין ספק שכל מה שפיתחנו עד עכשיו ואנו מפתחים יכול להתמודד בהצלחה עם כל טיל בעל כל ראש נפץ, ויתאים גם לכל השיהאבים הבאים", דברי המקור.

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, בירך על הניסוי שנערך היום. פרץ הודה לראשי מערכת הביטחון והגורמים השותפים לפרויקט, ושיבח אותם ואת צוותיהם על מאמציהם ועבודתם. "מדובר בשלב נוסף בפיתוח מערכת ההגנה מפני טילים אשר תיתן מענה לאיומים ארוכי טווח על ישראל", אמר פרץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים