שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  חגיגת השכר של המנהלים: סיכום 2006

  שנת שיא עברה על החברות הבורסאיות, ומנהליהן גרפו מיליוני שקלים לכיסם. איליק רוז'נסקי, מנכ"ל דלק נדל"ן הוא אלוף השכר בשנת 2006 עם משכורת חודשית של כ-2.1 מיליון שקל. הקיבוצניק לשעבר עובד תחת הבוס המתגמל ביותר - יצחק תשובה. ויש גם מי שהשתכרו היטב למרות שהחברות הפסידו

  מנהלי החברות הציבוריות במשק גרפו בשנת 2006 משכורות שיא על רקע השיפור בתוצאות העסקיות. עם זאת, מנהלים רבים משכו משכורות עתק שהיוו אחוז ניכר מהרווח הנקי, או אפילו במקרים שבהם החברה הפסידה. קפיטליזם חזירי או שוק חופשי? תשפטו אתם.

   

  משכורות הבכירים מורכבות משכר בסיס, פיצויים, תגמולים, הוצאות נילוות ואופציות - שם טמון לרוב בור השומן. בחודש שעבר, לדוגמה, אישר דירקטוריון

  בזק להעניק אופציות ל-40 מנהלים בכירים בחברה, בשווי כולל של 111 מיליון שקל, בהן אופציות בשווי של 41 מיליון שקל למנכ"ל יעקב גלברד.

   

  הלחץ הציבורי וחקירת רשות ני"ע גרמו לבזק להקפיא את התוכנית, גלברד יצא לחופשה ולא ברור אם יחזור. בכל מקרה פרשה זו עוררה שוב את הצורך להגביר את הביקורת על דרך קבלת החלטות בחברות ציבוריות להעניק הטבות לבכירים. רק בחלק מהחברות קיים מנגנון מובנה וגלוי להערכת מנהלים, ונדמה שבעלי השליטה בחברות הם שמחליטים על כך.

   

  ונעבור למספרים: שיאן השכר של שנת 2006 הוא איליק רוז'נסקי, מנכ"ל חברת דלק נדל"ן שבשליטת יצחק תשובה, שהשתכר 25.44 מיליון שקל - 2.12 מיליון שקל בחודש. במקום השני שלמה ינאי, מנכ"ל מכתשים אגן לשעבר (כיום מנכ"ל טבע) שהשתכר בשנה החולפת 23.93 מיליון שקל, ובמקום השלישי אביגדור קפלן, מנכ"ל כלל ביטוח, עם 23.93 מיליון שקל. קפלן הגיב על שכרו ואמר כי קיבל שכר והטבות "בתמורה הוגנת על עבודה קשה ועל הישגי החברה" והוא לא מתבייש בכך. 


  משכורות מנהלים בשנת 2006

  משכורות מנהלים בשנת 2006
  שם תפקיד שכר שנתי במיליונים אחוז מהרווח בעל השליטה
  איליק רוז'נסקי מנכ"ל דלק נדל"ן 25.44 7.7% יצחק תשובה
  שלמה ינאי מנכ"ל מכתשים אגן לשעבר 24.04 6.4% נוחי דנקנר
  אביגדור קפלן מנכ"ל כלל ביטוח 23.93 4.6% נוחי דנקנר
  חיים כצמן יו"ר גזית גלוב 19.8 5.4% חיים כצמן
  דורי סגל מנכ"ל גזית גלוב 17.32 4.7% חיים כצמן

   

   

  בבנקים - זיו השתכר הכי הרבה

  גם מנהלי הבנקים רשמו בשנת 2006 רמות שכר גבוהות מאוד. חמשת המנכ"לים של הבנקים הגדולים השתכרו יחדיו כ-45 מיליון שקל.

   

  צבי זיו מנכ"ל הפועלים - 14 מיליון שקל (מקום שביעי), גליה מאור מנכ"ל לאומי - 8.4 מיליון שקל (מקום 16), גיורא עופר מנכ"ל דיסקונט - 7.3 מיליון שקל (מקום 23), אלי יונס מנכ"ל מזרחי-טפחות - 10.2 מיליון (מקום 10) ודוד גרנות מנכ"ל הבינלאומי - 5.34 מיליון שקל (מקום 33). גליה מאור אמרה שהיא מאוד מרוצה מהשכר שלה, ומבנק הפועלים נמסר כי שכרו של זיו הוא פחות מחצי אחוז מהרווח הנקי של הבנק.

   

  יצוין, כי בסיכום תוצאות 2005 הצליחו מנהלי בנק הפועלים ובנק דיסקונט להדהים את הציבור כשביקשו לאשר לשני היו"רים ולשני המנכ"לים שכר כולל של יותר מ-120 מיליון שקל. בדיקת רשות ני"ע ותביעה משפטית נגד בנק הפועלים הניעה אותם להודיע על החזרת חלק נכבד מההטבות.

   

  חגיגת שכר בחברות הברוקרים

  גם בחברות הברוקרים היתה חגיגת שכר, שנמשכה ביתר שאת השנה על רקע הגיאות בשוק ההון. בחלק מהחברות שכר המנכ"ל והיו"ר היוו חמישית מהרווח הנקי. קובי לוינסון, מנכ"ל ד"ש השקעות, השתכר למשל 4.21 מיליון שקל, 17.6% מהרווח הנקי. 

   

  עידו נויברגר וויקטור שמריך, מנכ"לים משותפים בדש איפקס, השתכרו 5.02 מיליון שקל כל אחד - 10.68% מהרווח הנקי. דני ברק, מנכ"ל לידר שוקי הון, השתכר בשנה החולפת 4.91 מיליון שקל, המהווה 13.6% מתוך הרווח הנקי, עמית ורדי, סמנכ"ל בחברה השתכר 2.95 מיליון שקל.  

   

  רוני בירם, יו"ר אקסלנס, וגיל דויטש, המנכ"ל, השתכרו 7.45 מיליון שקל כל אחד - 11.46% מהרווח הנקי. שמואל לב ואהוד שילוני, מנכ"לים משותפים באנליסט, השתכרו כ-5.5 מיליון שקל, כל אחד נטל כ-9% מהרווח הנקי של החברה.

   

  הכי כדאי לעבוד אצל יצחק תשובה

  הכוונה כמובן בתור מנהל - הקבלן לשעבר מנתניה, הוא היום מיליארדר השולט בחברת האחזקות קבוצת דלק ובאלעד השקעות. אחת משיטות העבודה של תשובה היא תגמול נדיב של מנהליו עד לכדי הפיכתם לשותפים של ממש בחברות.

   

  מנכ"ל זרוע הנדל"ן של קבוצת דלק, קיבל כאמור את המשכורת הגבוהה ביותר מבין החברות הציבוריות, אך גם מנהלים אחרים בקבוצת דלק הצליחו לגמור את החודש: יוסי פרידמן, סמנכ"ל הכספים השתכר 4.81 מיליון שקל, גיל אגמון, מנכ"ל דלק רכב - 3.58 מיליון שקל, אסי ברטפלד, מנכ"ל קבוצת דלק - 2.59 מיליון שקל, שרית סבן-שליט, סמנכ"ל דלק נדל"ן - 2.46 מיליון שקל וחווה זמיר, סמנכ"ל פיתוח עסקי נדל"ן - 2.47 מיליון שקל.

   

  אם לא התקבלתם לעבודה בעמדת ניהול אצל תשובה תנסו אצל נוחי דנקנר, גם הוא חותם על חוזים נדיבים ביותר עם המנהלים בחברות הנמצאות בשליטתו. מלבד שלמה ינאי ואביגדור קפלן שהתברגו למקומות השני והשלישי ברשימת שיאני השכר ב-2006, דנקנר שלח מנהלים רבים לרשימת מקבלי השכר הגבוה ביותר:

   

  אלי אשרף, סמנכ"ל התפעול לשעבר במכתשים אגן, השתכר בשנה החולפת 8.5 מיליון שקל. יקי ירושלמי, יו"ר נייר חדרה השתכר 5.69 מיליון שקל, 42.78% מהרווח הנקי של החברה. סמי בסט, משנה למנכ"ל כלל ביטוח - 4.74 מיליון שקל, רפי ביסקר, יו"ר נכסים ובניין - 4.62 מיליון שקל, וליאור חנס, משנה למנכ"ל אידיבי פיתוח - 4.37 מיליון שקל.

   

  הרוויחו מיליונים למרות שהחברה הפסידה

  הוכחה נוספת לכך שאין תמיד קשר בין ביצועי החברה לשכר שמנהלי החברה מושכים, קיבלנו השנה ממנהלי חברות שלא סיפקו את הסחורה למרות השיפור כמעט בכל המדדים במשק ובכל זאת לקחו הביתה מיליוני שקלים.

   

  העובדה שחברת אל עלהפסידה השנה 186.3 מיליון שקל לא הפריעה למנכ"ל החברה, חיים רומנו להשתכר 3.07 מיליון שקל, איזי בורוביץ', יו"ר החברה - 3.22 מיליון שקל, שמואל פלדל, סמנכ"ל התחזוקה - 2.42 מיליון שקל, ליאור יבור, סמנכ"ל המבצעים - 2.16 מיליון שקל ודוד מימן, סמנכ"ל השירות - 1.92 מיליון שקל.

   

  אורי שני, מנכ"ל שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון, השתכר אשתקד 3.95 מיליון שקל, זאת למרות שחברת הנדל"ן הפסידה 24.2 מיליון שקל. גם אמיר בקר, מנכ"ל חברת בי.אפ.סי, העוסקת במחקר ופיתוח מכשור לאבחון מחלות לב לא לקח ללב שהחברה שניהל הפסידה 7.5 מיליון שקל והשתכר 2.32 מיליון שקל.

   

  אביגדור קלנר, יו"ר ומנכ"ל חברת פולאר, השתכר בשנה החולפת 2.05 מיליון שקל למרות הפסדים של 66 מיליון שקל של החברה. עמית ברגר, יו"ר אנטר הולדינגס, שהשתכר 1.94 מיליון שקל, על אף הפסדים של מיליון שקל. 

   

  בשוק חופשי, כל אחד יכול לרכוש מניות של חברה בבורסה, ומי שלא מסכים עם ההטבות יכול למכור אותן. אין ספק שיש מקום לתגמל בנדיבות מנהלים מצטיינים על עבודה קשה מתוך הכרה בהצלחתם ועידוד מוטיבציה, אך מתי חוצים את הגבול וגוזלים את כספי המשקיעים?. אולי צריך למצוא נוסחה שתהיה מקובלת על בעלי השליטה, המנהלים ובעלי המניות.

   

  בינתיים, בכל מקרה, נמשיך לבדוק את "תקנה 21" בדו"חות הכספיים השנתיים של החברות הציבוריות, המפרטת את התשלומים לנושאי משרה בכירה. אולי רצינו אמריקה - וקיבלנו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוז'נסקי. 25.44 מיליון שקל
  שלמה ינאי, קיבל 23.93 מיליון שקל ממכתשים
  אבידגור קפלן. "לא מתבייש"
  מומלצים