שתף קטע נבחר

מחקר חדש: צנתור אינו מציל חיים; עדיף תרופות

נתונים מדאיגים ברפואת הלב: מיליוני חולים ברחבי העולם עוברים צנתור לב שלא לצורך, במקום טיפול תרופתי. המחקר מגלה כי הצנתורים אינם מצילים חיים, ואינם מונעים התקפי לב בקרב חולי לב

מחקר חדש שעורר סערה רבה בקרב רופאים ברחבי העולם, מגלה ממצאים מדאיגים: צנתור לב אינו מציל חיים, אינו מונע התקפי לב נוספים, ואינו עדיף על טיפול תרופתי. כך מגלים חוקרים במאמר שנחשף בכנס הקולג' האמריקני לקרדיולוגיה ועתיד להתפרסם בגיליון אפריל של כתב העת New England.

 

המחקר החדש גילה כאמור, כי צנתור לב לא הציל חיים או מנע התקפי לב בקרב חולים שהגיעו באופן לא דחוף לצנתור, אולם ההפתעה הגדולה הייתה כשהתברר כי הצנתור העניק רק הקלה חלקית מכאבי החזה אצל החולים. לדברי החוקרים, טיפול תרופתי עדיף על צנתור, עולה פחות ופועל על יותר עורקים מאשר צנתור הפותח עורק חסום אחד בלבד.

 

צנתור לב היה ונותר הטיפול העיקרי לאנשים שעברו התקף לב. רוב הצנתורים מבוצעים באופן לא דחוף, כדי להקל על כאב בחזה שנגרם בשל עורק חסום. ד"ר ויליאם בודם מבית החולים בופאלו בניו יורק שעמד בראש צוות המחקר, טוען כי עדיף לטפל בחולים אלה בתרופות דווקא, העשויות למנוע את ההתקף הבא, להקל על הכאב באופן משמעותי יותר, ולהביא לתוצאות טובות יותר מאשר צנתור.

 

המחקר כלל 2,287 מטופלים מארצות-הברית וקנדה שלקו בחסימה משמעותית בשני עורקים, אולם הוגדרו יציבים מבחינה רפואית. החולים דיווחו על 10 ארועים של כאבים בחזה בשבוע. 40 אחוז מהחולים עברו כבר התקף לב בעבר.

 

כל החולים טופלו בתרופות שהקלו על הכאב בחזה ובהם אספירין, תרופות מקבוצת הסטטינים להורדת רמות כולסטרול, ניטרטים להרחבת כלי דם ותרופות נוספות מקבוצת מעכבי ACE, חסמי ביטא וחסמי סידן. כל הנבדקים גם קיבלו ייעוץ לאורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה, הפסקת עישון ופעילות גופנית.

 

מחצית מהנבדקים עברו צנתור. לאחר 4 וחצי שנים, שיעור התמותה בשתי הקבוצות היה כמעט זהה: 211 חולים שעברו צנתור מתו, בהשוואה ל-202 מתים בקבוצת החולים שטופלו תרופתית.

 

בתחילת המחקר 80 אחוז מהנבדקים סבלו מכאבים בחזה. שלוש שנים אחר כך, 72 אחוז מהחולים שעברו צנתור היו ללא כאבים, בהשוואה ל-67 אחוז בקבוצת המטופלים תרופתית שדיווחו על הפוגה בכאבים. לאחר 5 שנים, בשתי הקבוצות שיעור החולים ללא כאבים בחזה היה זהה – 72 אחוז.

 

מדוע אם כן הצנתור אינו יעיל דיו? לדברי החוקרים, הצנתור פותח חסימת עורק בודד, בעוד שהטיפול התרופתי פועל על כלל העורקים, משפר את זרימת הדם אל הלב ואף מצליח למנוע תהליכים דלקתיים המאיצים חסימה חוזרת של העורקים.

 

לדברי החוקרים, לפני הצנתור על הרופאים לטפל בהתקף לב תרופתית, ורק אם הטיפול התרופתי לא סייע, יש לשקול צנתור או ניתוח מעקפים. החוקרים עוד ציינו כי בניגוד לצנתור, ניתוח מעקפים אכן הוכח כמציל חיים, מונע התקפי לב ומביא להפוגה מוחלטת מכאבים בחזה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי גל
צנתור. פועל על עורק אחד
צילום: איתי גל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים