שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מה עושה מנצח?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: לאנציקלופדיה שלום, מה בעצם עושה מנצח בתזמורת? האם הנגנים לא יכולים לנגן על פי התווים וזהו? 

   

  תשובה: לגולש היקר שלום, באופן תיאורטי אכן יכולים נגני תזמורת לנגן יצירה על פי תווים בלבד וללא מנצח, השאלה היא רק איך זה יישמע? לגופו של עניין, הטכניקה של תיאום והנחיה של ביצוע יצירה מוסיקלית ע"י קבוצה גדולה יחסית של מבצעים; מתבצעת באמצעות מערכת מוסכמת של תנועות וסימנים, עם או בלי שרביט ניצוח. בימינו, לא תיתכן נגינה של תזמורת סימפונית, שירת מקהלה או ביצוע אופרה בלא מנצח.

   

  בתחילת המאה ה-19, עם הגידול במספר נגני התזמורת מזה, והעלייה במורכבותן של היצירות מזה, הופרד תפקיד המנצח מתפקיד הנגן. גדולי המנצחים הראשונים
  היו גם מלחינים, אך הם ניצחו לא רק על יצירותיהם שלהם אלא גם על של אחרים. מנצחים אלה, וממשיכי דרכם, נודעו באישיותם התקיפה, שבזכותה שלטו בתזמורת של עשרות נגנים, בבקיאותם העמוקה במוסיקה וביכולתם להביע את תפיסתם המוסיקלית בפני נגני התזמורת באופן כזה שצליליהם ישקפו אותה. המנצח נעשה פרשן, האחראי למבע המוסיקלי של היצירה. כל עוד ניצחו מלחינים על ביצוע יצירותיהם, חזקה עליהם שידעו מה ביקש המלחין לומר; אבל בביצוע יצירתו של אדם אחר, נודעת חשיבות רבה לאופן שבו תופס המנצח את הדרך שבה היא אמורה להישמע. ואכן, לרוב אין צורך בבקיאות מוסיקלית עמוקה כדי לעמוד מתוך האזנה על ההבדלים בין פרשנויותיהם של מנצחים שונים לאותה היצירה עצמה. 

   

  הגם שהפרשנות המוסיקלית היא הדרישה הראשונה מן המנצח, מוטלים עליו גם תפקידים "טכניים" יותר, האחראים במשותף לאיכות נגינתה של התזמורת, והם:  

   

  1. שמירה על טמפו (קציבת זמן) אחיד ועל הפעמות (beats) בנגינת ההרכב כולו, באמצעות מערכת מוסכמת של תנועות המשקפות את משקל הקטע (זוגי, משולש ועוד). תנועות אלה נעשות בדרך כלל ביד ימין האוחזת בשרביט (בשנים האחרונות גדל מספרם של המנצחים המוותרים על שרביט ומשתמשים בתנועות ידיים בלבד). בידו האחרת מציין המנצח את הדינמיקה, כלומר עוצמת הנגינה, בדרכים שונות, כגון הגדלת התנועות או הקטנתן לציון עוצמה גבוהה או נמוכה. יצוין עם זאת כי יש הבדלים גדולים בסגנונות הניצוח בין מנצחים שונים.

   

  2. סימני "כניסות" (כלומר פתיחה בנגינה או בשירה) לנגן או לקבוצת נגנים, האמורים להצטרף לנגינה לאחר שתק (הפסקה). הדבר נעשה לרוב ביד שמאל, אך לעתים די בקשר עין וברמז קל (הרמת גבה). אם המנצח גם מנגן בפסנתר, הוא משתמש בפסנתר שקבוע בו ראי מעל המקלדת, כדי לשמור על קשר עין עם כל נגני התזמורת. 

   

  3. מתן פרשנות לפיסוק ולסגנון הנגינה באמצעות תנועות הידיים והגוף כולו, ובכלל זה הבעת הפנים.  

   

  4. הכוונת המנגנים ע"י שמירה על קשר אישי בחזרות ובעת הביצוע, תוך הבנה לרוחם כמקצוענים בתחומם מצד אחד, וקיום סמכותו העליונה מצד שני. 

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן .

   


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מה עושה מנצח?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים