שתף קטע נבחר

גלאון לא מוותרת לווינוגרד: זכות הציבור לדעת

בעקבות הודעת ועדת וינוגרד שלא תפרסם את הפרוטוקולים לפני פסח, השיבה ח"כ זהבה גלאון לבג"ץ: "זכותו של הציבור לדעת, כי נבחרי הציבור שאמורים לייצג אותו ואת האינטרסים שלו, אינם מנהלים מערכת ערכים כפולה, אחת בציבור ואחת בוועדה"

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) לא מתכוונת לוותר בקלות לוועדת וינוגרד, שהודיעה היום (א') לבג"ץ שלא תספיק לפרסם את הפרוטוקולים עד ערב פסח. הערב היא השיבה לבג"ץ באמצעות עורכת דינה, דפנה הולץ-לכנר, וטענה שהחלטת הוועדה נסמכת על שיקולים זרים שלא מן העניין. לטענת גלאון, ועדת וינוגרד פוגעת בעקרון הפומביות ובזכות הציבור לדעת.

 

גלאון מבקשת מבג"ץ לחייב בצו את הוועדה לפרסם את הפרוטוקולים, לנוכח התנהלותה הבעייתית. היא מתייחסת לכך שהנימוק המרכזי שעליו מצביעה הוועדה הוא "שמירה על כבודם ופרטיותם של האישים אשר אחראים לקבלת ההחלטה בדבר יציאה למלחמה".

 

על-כך כותבת גלאון: "אינטרס זה בוודאי שאינו אינטרס המצדיק פגיעה בזכות הציבור לדעת. זכותו של הציבור לדעת, כי נבחרי הציבור שאמורים לייצג אותו ואת האינטרסים שלו, אינם מנהלים מערכת ערכים כפולה, אחת בציבור ואחת בוועדה. דווקא ביטחון המדינה מחייב שאישי הציבור המקבלים החלטה כה דרמטית, דוגמת ההחלטה בדבר יציאה למלחמה, ידברו בלשון ברורה וחד-משמעית ולא יסתירו מפני הציבור את עמדותיהם האמיתיות".

 

גלאון אמרה ל-ynet בעקבות תשובתה לבג"ץ: "דרשנו את פרסום הפרוטוקולים לאלתר או קיומו של דיון דחוף. המסר המרכזי הוא שאם ועדת וינוגרד נכנעה עכשיו ללחצי ראש הממשלה, זה מעלה בי ספקות לגבי אמינותו של דו"ח הביניים. כנראה ככה זה כשהנחקר ממנה את החוקר. הטיעון שאיש ציבור עלול להיפגע או יחשוש בעתיד להופיע בעתיד בפני הוועדה, הוא טיעון שאין לו על מה להסתמך. אנשים בתפקידים נבחרים צריכים לקחת אחריות על הפעילות שלהם. זה בהחלט לא יכול להיות שיקול בהחלטה שתמנע מהציבור לדעת איך קיבלו את ההחלטות במהלך המלחמה".

  

בבקשתה הרשמית של ועדת וינוגרד מבג"ץ לדחות את פרסום עדויותיהם של ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל, כתבה הוועדה ש"הגיעה למסקנה שעליה לבחון מחדש, באופן יסודי, את גישתה והיערכותה בסוגיית הפרסומים של תמלילי העדויות, אשר ניתנו בפניה בדלתיים סגורות". עוד נטען כי "הסוגייה מעוררת בעיות עובדתיות, משפטיות וחוקתיות לא פשוטות, והוועדה אינה יכולה להיפנות כרגע לעסוק בהן בשל רצונה להשלים במועד את כתיבת הדו"ח החלקי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משיבה לוינוגרד. זהבה גלאון
צילום: חיים צח
מומלצים