שתף קטע נבחר

מוות בחצר הפילים

טרגדיה בספארי ברמת-גן: יוסי, מי שנחשב לאחד הפילים הגבוהים ביותר בגני החיות בעולם, תקף בערב חג הפסח את הפילה עטרי ומחץ אותה למוות, לעיני המטפלים והמבקרים במקום

השלווה בחצר הפילים האפריקאים הופרה בצהרי ערב חג הפסח. יוסי, פיל עצום מימדים, המתנשא לגובה של שלושה מטרים ו-70 ס"מ, פצח בשעטה פתאומית בשעה 14:00 לערך, לעבר הפילה עטרי ותקף אותה באלימות. "כל הפילים היו באותה שעה בחצר, כשיוסי מסיבה לא ברורה, תקף ונגח בעטרי המופתעת, עד שהשניים הגיעו לחומת החצר ושם הוא מעך את עטרי בחוזקה", אמרה ל-ynet שגית הורוביץ, דוברת הספארי. "כשפיל ענק כמו יוסי, ששוקל כמעט שבעה טון, מחליט לעשות מעשה שכזה, אי אפשר לעצור אותו".  

 

כשהבחינו המטפלים באירוע הקשה, הם ניסו להכניס את כל הפילים אל תאי הלינה הסמוכים לחצר, אך גם הרעש שנגרם מפתיחת התאים לא הצליח להסב את תשומת לבו של יוסי, שהיה אחוז אמוק ומחץ את עטרי חסרת האונים. בחצר נכחו באותה שעה חמש נקבות ושני זכרים צעירים שצפו נסערים במתרחש. למבקרים לא נשקפה סכנה בעת האירוע מאחר שקיימת הפרדה בין אזורי הביקור לאזור מחיית הפילים. לדברי המטפלים, בתוך כמה דקות האירוע הסתיים במותה של עטרי.

 


עטרי נמחצה למוות בתוך דקות ספורות (צילום: טיבור יגר, ספארי רמת-גן)

 

"זה כמו רצח בתוך המשפחה"

 

לפיל יוסי ימלאו הקיץ 33 אביבים. הוא נולד בספארי ברמת-גן בשנת 1974 ונחשב לפיל רגוע יחסית. הפילה עטרי, בת 46, הגיעה לספארי כשהיתה בת עשר יחד עם מספר נקבות נוספות בשנות ה-70, כך שיוסי התרגל לנוכחותן מינקות ולא היתה סיבה להפריד ביניהם.

למרות שיוסי נחשב לפיל פורה במיוחד שהביא לעולם עשרות גורי פילים במהלך השנים, בין השניים לא נרקמה אהבה גדולה ולא היו להם צאצאים משותפים.

 

"במהלך השנים עטרי נחשבה לפילה המנהיגה והדבר היה ברור וידוע לכולם בעדר. בטבע הנקבה המבוגרת ובעלת הניסיון מנהיגה את עדר הנקבות והזכרים חיים בנפרד", מציינת הורוביץ. "המקום של יוסי היה ברור בהיררכיה ולא היתה שום סיבה נראית לעין שהוא ירצה להוכיח שהוא השליט, במיוחד כשהוא הזכר הבוגר היחיד בחצר"

 

איציק פרנקו, המטפל הראשי של מחלקת הפילים ומי שליווה את הפילה עטרי מדי יום בעשרים השנים האחרונות, מתקשה לעכל את מותה של הפילה האהובה ולא שש לדבר על האירוע הטראגי. "זה כמו רצח בתוך המשפחה", משתפת הורוביץ בתחושות האבל. "יש נזק רגשי כי מדובר בקשר עמוק שנוצר בין המטפלים לפילים במהלך שנים רבות. מצד אחד קיים כעס על המעשה של יוסי ומצד שני, עצבות גדולה על לכתה של עטרי, אחת הפילות האהובות בספארי".

 

בספארי מעריכים כי ייתכן שיוסי תקף מאחר והוא נמצא כעת בתקופת הייחום. "בדרך כלל בטבע ובגני חיות פילים זכרים מיוחמים מגלים סימני תוקפנות, אך בתור הזכר היחיד הבוגר והשליט, הוא לא הפך לאלים, אלא הפגין התנהגות נינוחה ורגועה עם הנקבות. כשהמטפלים הבחינו בניצנים קטנים של תוקפנות, הפילים היו מוכנסים מוקדם יותר לתאי הלינה, אך דבר כה קיצוני מעולם לא קרה אצלנו", אומרת הורוביץ ומבהירה כי בימים הקרובים יקיימו בספארי התייעצויות עם מומחים עולמיים בתחום, כדי למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד.


פורסם לראשונה 04/04/2007 00:05

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אי אפשר לעצור פיל ששוקל כמעט 7 טון". יוסי הפיל
צילום: טיבור יגר
יוסי גדל עם נקבות מגיל קטן וידע את מקומו בעדר
צילום: טיבור יגר
מומלצים