שתף קטע נבחר

מה זה רישיון OEM? שלא יעבדו עליכם

ר' מתל-אביב נפל קורבן לחוסר ידיעה: הוא קנה מערכת הפעלה Windows XP עם רישיון OEM. כאשר ביקש להתקין אותה על מחשב חדש - נענה בשלילה. אז מה באמת ההבדל בין OEM לבין מערכת הפעלה שקונים בקופסה ואיך מזהים מערכת הפעלה מקורית?

מסתבר שלא רק משתמשי תוכנה פיראטית מגלים לעתים שמה שבא בקלות גורם לקשיים לא מעטים. גם צרכנים שרכשו תוכנה כחוק עלולים לגלות בדרך הקשה כי מוטב להם לברר על מה בדיוק הם משלמים. על כך יעיד המקרה של ר' מאיזור המרכז, המקפיד שכל התוכנות במחשב שלו יהיו חוקיות למהדרין.

 

ר', שהחזיק במחשב נייד ישן שפעל עם מערכת הפעלה Windows 98, ביקש לשדרג ל-Windows XP, וטכנאי מחשבים התקין לו עותק בלתי חוקי של מערכת ההפעלה ללא ידיעתו .

 

סיפורו של ר' 

כאזרח שומר חוק, מיהר ר' לחפש לעצמו עותק חוקי. כיתת ר' את רגליו בין חנויות המחשבים - ללא מושיע. לבסוף, הגיע לחנות מחשבים אחת, שם ניאות המוכר למכור לו תמורת כ-500 שקלים, גירסת OEM של Windows XP Home, שכללה תקליטור ואף מדבקת רישיון. אץ רץ לו ר' הביתה, והתקין את המערכת החוקית.

 

לאחר תקופה רכש ר' מחשב חדש וביקש להתקין עליו את מערכת ההפעלה שקנה. פנה ר' לחברת מיקרוסופט ובירר אם הוא יוכל להעביר את מערכת ההפעלה שרכש למחשב החדש. התשובה הייתה לאו נחרץ.

 

ר' אינו היחיד. משתמשים רבים רוכשים מחשבים ניידים חדשים - המכילים Windows בגירסת OEM - שאינה ניתנת להעברה למחשב אחר, ואינם יודעים זאת.

 

מה ההבדל בין OEM ל-Retail?

מדוע זה קורה? מיקרוסופט מפיצה את מערכות ההפעלה שלה, XP ו-Vista בשני סוגי רשיונות. סוג אחד מכונה Retail נמכרת בחנויות על המדפים - בקופסאות קרטון או פלסטיק (ראו תמונה), המכילות תקליטור וחוברת הדרכה.

 

סוג הרישיון השני, OEM הוא קיצור של Original Equipment Manufacturer. בעולם המחשבים, מדובר במונח מקובל עבור יצרן, המייצר תוכנה או חומרה עבור יצרן אחר - שמוכר את המוצר ללקוח הסופי תחת השם שלו. לדוגמה, nVidia מייצרת מעבדים עבור Leadtek, המוכרת תחת שמה כרטיסי מסך, הכוללים את המעבד של nVidia.

 

מיקרוסופט נוהגת באופן זהה - היא מוכרת לגורם שמרכיב את המחשב את מערכת ההפעלה, מתוך כוונה שזו תשולב במחשב באופן דומה לרכיבי החומרה - כמו כרטיס מסך או זכרונות.

 

OEM - רישיון לכל מחשב

מבחינת מיקרוסופט, הרישיון למערכת הפעלה בגירסת OEM - תקף רק לגבי המחשב עליו היא הותקנה, שכן לפי החברה - מערכת ההפעלה (Windows) היא חלק בלתי נפרד מהמחשב. מרכיב המחשב צריך לספק ללקוח את תקליטור ההתקנה, חוברת ההפעלה ואת מדבקת תעודת המקוריות - אשר אמורה להיות מודבקת על המחשב עצמו.

 

ל-ר' נמכר עותק של OEM שלא היה צמוד למחשב כלשהו, בניגוד לתנאי הרישיון שהציבה מיקרוסופט למשווקים, ובמסגרתו, תוכנה ברישיון OEM נמכרת רק עם מחשב חדש.

 

משעה ש"הצמיד" אותו למחשב הנייד הישן שלו, הוא לא היה רשאי להעבירה למחשב החדש. את רישיון ה-Retail אגב, הגירסה שנמכרת בקופסה - אפשר להעביר ממחשב למחשב, בתנאי שמוחקים את מערכת ההפעלה מהמחשב הישן.

 

מה עם מחשבים ניידים?

ממיקרוסופט נמסר כי במקרה ומשווק המחשב לא מספק ללקוח יחד עם המחשב עליו מודבקת מדבקת מקוריות, גם את התקליטור המקורי עם ההולגורמה ואת חוברת ההדרכה, קיים חשש כי המוצר אינו מקורי ואינו חוקי - ועל הלקוח לפנות לשירות הלקוחות של מיקרוסופט ישראל בטלפון 09-7625400.

 

אך לפני שאתם רצים לטלפון להודיע על מי שמכר לכם מחשב נייד של מותג בינלאומי גדול, ללא דיסק מקורי של מיקרוסופט - דעו שמדובר במקרה מיוחד.

 

יצרני מחשבים ניידים בינלאומיים גדולים, דוגמת Lenovo, HP ואחרים, חתומים על הסכמי OEM מיוחדים עם מיקרוסופט, המאפשרים להם למכור את המחשבים עם מדבקות תעודת מקוריות מיוחדות הכוללות את שם היצרן (וצורתן מרובעת) ולספק דיסק שיחזור למחשב מתוצרתן - במקום התקליטור המקורי של מיקרוסופט.

 

איך לא ליפול בפח? 

העצה שלנו: בררו היטב לפני שאתם קונים מחשב חדש או מערכת הפעלה, שאתם אכן מקבלים איתו את מדבקת המקוריות של מיקרוסופט, את חוברת ההדרכה ואת התקליטור המקורי, כמובן. שימו לב, שבמקרה שהמדבקה כבר מודבקת על המחשב - הרי שמדובר ברישיון OEM, ולא תוכלו אחר כך להתקין את מערכת ההפעלה על מחשב נוסף, כמו שקרה ל-ר'.

 

מי שבאמת רוצה ללכת על בטוח - שירכוש את גירסת ה-Retail שמגיעה בקופסה. גירסה זו נמכרת בחנויות מחשבים וברשתות שיווק כמו אופיס דיפו. היא יקרה יותר, אך את הגירסה הזו תוכלו בוודאות להעביר ממחשב למחשב, כל עוד מחקתם אותה מהמחשב הישן - כך שמדובר, בסך הכל, בהשקעה לטווח ארוך.

 

גם כאן, אתם אמורים לקבל בתוך הקופסה תקליטור מקורי עם הולוגרמה וחוברת הדרכה. את מדבקת תעודת המקוריות תמצאו במקרה הזה, מודבקת על הקופסה. הקפידו לבדוק שמדובר במדבקה של ממש. דוגמאות של מדבקות תעודת מקוריות אפשר למצוא כאן.

 

במסגרת מדור "שימוש הוגן" נטפל בתלונות צרכניות ונעלה לדיון נושאים עקרוניים. נפגעתם משירות לקוי של ספק האינטרנט? קניתם מודם או מעבד וגיליתם שעבדו עליכם? פנו אלינו באמצעות הטופס הזה וננסה לעזור.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים