שתף קטע נבחר

עשרות מחו מול ההיפודרום: "הסוסים רצים למותם"

המאבק בהקמת ההיפודרום המיועד ומיסוד תעשיית ההימורים על מירוצי סוסים, שמקדמת המועצה האזורית גלבוע, ממשיך לבעוט: "אל תיכנעו לאכזריות", הפצירו עשרות פעילים שהפגינו באירוע שנערך במקום. "זה מה שעם ישראל רוצה", משיב ראש המועצה

"הסוסים רצים למוות והעסקים רצים לבנק", "מירוצי סוסים זו אלימות - אל תיכנעו לאכזריות", הכריזו השלטים שנשאו היום (ה') עשרות המפגינים שניצבו מול מתחם ההיפודרום בגלבוע. הפעילים, שנענו להזמנת עמותת "הכל חי", מחו נגד אירוע "מירוץ ישראל" השני שבמהלכו נערכות תצוגות ומירוצי סוסים. למחאה הנוכחית קדמה הפגנה שהתקיימה בחודש אוקטובר האחרון, אז נחגגה השקת ההיפודרום, במהלכה חדרו כמה פעילים אל תוך המתחם ולעיני כ-15,000 באי האירוע התקוממו כנגד הפגיעה בסוסים.

 

"חילקנו מידע לאנשים שהגיעו במטרה להסביר להם שלא מדובר בבידור אלא בתעשייה אלימה, וביקשנו מהם להדיר את רגליהם מהאירוע האכזרי הזה", מסבירה דוברת "הכל חי" טלי לביא. "מירוצי הסוסים טומנים בחובם, באופן בלתי נמנע, מעשי עינויים והתעללות האסורים על-פי חוק צער בעלי-חיים". לדבריה, עלוני המידע שחולקו השפיעו גם על דור המבקרים הצעיר במקום. "ילדים שהגיעו עם הוריהם ונחשפו למידע לא היו מוכנים להיכנס למתחם לאחר ששמעו שהסוסים סובלים. מספר המבקרים כאן דליל, ונראה שהיום הגיעו הרבה פחות אנשים לעומת האירוע הקודם".


"מעשי עינויים והתעללות האסורים על-פי חוק". המפגינים (צילום: אורן זיו)  

 

 

דני עטר, ראש המועצה האזורית גלבוע שיזמה את המירוץ, מתנגד לקביעתה של לביא ומתמוגג ממספר המבקרים. "מה שקורה כאן היום הוא דוגמה יוצאת מן הכלל של אהבת הישראלים לספורט הסוסים. הנוכחות המסיבית והססגונית מכל בחינה שהיא של כ-9,000 איש, מוכיחה שזה מה שהעם בישראל רוצה", הוא מכריז. "כולי תקווה שהאירוע יהווה זרז לסיום ההליכים הביורוקרטיים, על-מנת שנוכל להפעיל את ההיפודרום ולקיים מירוצי והימורי סוסים באופן רציף".

 

לדבריו, "הפעם ההפגנה היתה יותר רגועה כי המפגינים מבינים בעצמם שהפעילות שלנו היא לטובת הסוס. הם רוצים להראות שהם עדיין קיימים אבל לא באותה התלהבות", הוא קובע. "אם הם היו יושבים איתנו כדי לראות את הפעילות שלנו למען רווחת הסוסים ולמען חקיקה ראויה שתאמץ את המודלים המתקדמים בעולם,

הם לא היו מפגינים. הם היו מצטרפים אלינו כדי לוודא שהטיפול בסוסים, לקראת המירוצים וגם בחיי הפנסיה שאחריהם, יהיה על-פי התקנות המחמירות ביותר".

 

כך-או-כך, אנשי "הכל חי" נערכים כעת לשלב הבא במאבק הבועט: ביום רביעי הקרוב יתקיים בבג"ץ דיון בעתירת העמותה נגד תוכנית הממשלה למיסוד תעשיית מירוצי סוסים למטרות הימורים בישראל. "מחקרים רבים חושפים את האמת המרה הכרוכה בתעשייה הזו", מסכמים בעמותה. "רק כשליש מהסוסים הנולדים לתעשיית המירוצים מצליחים להגיע אליהם. מחלות אורתופדיות, שברים בעצמות ובעיות נשימה הם רק חלק מהסיבוכים הבריאותיים בהם לוקה אחוז גבוה מהסוסים. כל אלה מובילים לקריסתם ושליחת ניכר מהם לשחיטה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"תעשייה אכזרית". המפגינים
צילום: אורן זיו
צילום: דלית שחם
"דואגים לסוסים". אירוע מירוץ ישראל
צילום: דלית שחם
מומלצים