שתף קטע נבחר

גורמים במשטרה: יש די ראיות נגד הירשזון

במשך כשבע נחקר שר האוצר ונשאל על הפקדות שזיהתה המשטרה בחשבונות אשר נחשדים כחשבונות קש. החוקרים הקשו בשאלות גם בנוגע לחשדות נוספים. הירשזון עצמו ממשיך להכחיש מעורבות בגניבה, ומספר על כספים שקיבל מקרובת משפחה, אולם במשטרה אומרים: היו בידינו ראיות לכאורה עוד לפני החקירה הזו, שנועדה רק להשלמות

במשך כשבע שעות ישב היום (ה') שר האוצר, אברהם הירשזון, מול חוקרי היחידה למאבק בפשיעה כלכלית בלוד, וניסה לספק הסברים שיחלצו אותו מהבוץ הכבד שבו הוא נמצא, ויסלקו מעליו את עננת החשדות הכבדים. שר האוצר, אשר חשוד בגניבה בידי מנהל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים ורישום כוזב במסמכי תאגיד, הגיע לחקירה מעט לפני השעה 9:30 בבוקר. מן החקירה עצמה יצא רק לאחר השעה 16:00 אחר הצהריים.

 

הפעם התמקדה חקירתו של השר בהעברות כספים לחשבונות שהם על פי החשד חשבונות קש - ופחות בנוגע לחשד במעילה בעמותת ניל"י. מדובר בעצם בחשבונות שבהם זיהתה המשטרה הפקדות של אנשי הירשזון במהלך החקירה. החוקרים ביקשו לדעת מה פשרם של אותם כספים. כמו כן נשאל הירשזון על משיכת כספים מעמותות "מצעד החיים" וכן נשאל גם על נושא מימון הפריימריז שלו בליכוד ב-1999 ועל המעורבות של גזבר הסתדרות העובדים הלאומית עובדיה כהן (שעמו ניהלה המשטרה מגעים לעסקה).


הירשזון, במשרדי היחידה למאבק בפשיעה כלכלית (צילום: תומריקו)

 

גורמי משטרה המקורבים לחקירה אמרו גם היום, לאחר סיום חקירתו של השר, כי גובש די חומר ראיות לכאורה נגד הירשזון. לדבריהם, בידי המשטרה היו די ראיות עוד לפני החקירה. מטרת החקירה היום, אם כן, היתה על פי אותם גורמים בירור של כמה פרטים להשלמת התמונה ולקבלת תגובתו של הירשזון לעניין החשדות נגדו. הירשזון עצמו הוסיף להכחיש את החשדות. בנוגע לכספים אשר הגיעו לחשבונו המשיך לטעון שהועברו אליו מבנו עופר, וקרובת משפחה שחיה בשווייץ וסייעה לו בזמן שאשתו הייתה חולה.

 

שרשרת חקירות

החקירה, כזכור, נפתחה בעקבות חשדות למעילה בעמותות ובארגונים הקשורים בהסתדרות העובדים הלאומית, שבראשה עמד בשעתו שר האוצר. על פי החשדות, מעורב בפרשה גם בנו של שר האוצר, עופר הירשזון. גם בפעמיים הקודמות נחקר הירשזון במשך שבע שעות בכל פעם.

 

על-פי החשד - עמותות ההסתדרות הלאומית שימשו צינור להעברת כספים במרמה לבכירים בארגון, שבראשו עמד הירשזון במשך שנים רבות. עד עתה ידוע על חקירה המתנהלת נגד עמותת ניל"י, מצעד החיים, קרן וולקר (המעניקה מלגות לסטודנטים נזקקים) וקרן הפנסיה יובלים.

 

הפעם האחרונה שבה נחקר היתה ביום שלישי שעבר. החשד שנבדק הוא שהירשזון קיבל כספים רבים שהועברו לכיסוי חובות מהימורים לא חוקיים שנעשו בידי בכיר בעמותה ולקמפיין פוליטי שניהל. גם יצחק רוסו, מי ששימש בעבר כמנכ"ל הסתדרות העובדים הלאומית, נחקר בפרשה. השר הירשזון חשוד כי קיבל לידיו כספים במזומן מעמותות שונות, וכי לפני כעשר שנים שב מפולין ובכליו נמצאו 250 אלף דולרים במזומן.

 

יועציו ועוזריו של הירשזון התייחסו לשמועות שנפוצו כי השר מתכוון להתפטר מתפקידו והכחישו אותן. הם אמרו כי, כפי שהצהיר השר בעבר, הוא יחליט על צעדיו לאחר שמיעת חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז.

 

מזוז אמר באחרונה בראיון שהעניק לערוץ הראשון כי "אין סיבה להניח שלשר הירשזון נתפר תיק". הוא הבהיר: "המילה 'תופר' קיבלה עדנה בחודשים האחרונים. בכל תיק יש אפשרות תיאורטית שמישהו מעליל על מישהו. ככל שראיות מצטברות, ככל שהמקור של הראיות הוא יותר רחב ומגוון ולא מדובר בגורם אחד, ההסתברות הסטטיסטית של אפשרות כזו קטנה. אני לא יכול לשלול אף אפשרות, בוודאי לא כשאנחנו נמצאים בעיצומה של החקירה. אבל אין לי סיבה מיוחדת להניח את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חקירה שלישית. הירשזון
צילום: גלעד קוולרציק
מומלצים