שתף קטע נבחר

טבעון מאז ולתמיד

בשנים האחרונות הפכה קריית טבעון הפסטורלית, מעיירה מנומנמת למעצמת בתי קפה וחנויות מיוחדות לעיצובים. מיכל בן ארי יצאה לבדוק הכצעקתה

אחד הדברים האהובים עלי בחופשות, וגם בימים כתיקונם, הוא ישיבה בבתי קפה. בכל מקום בו ביקרתי, בין אם זו עיר גדולה או עיירה נידחת, מייד תרתי אחר בית קפה בו אוכל לשבת בנחת וללגום קפה עם המאפה המקומי. אלמלא בן זוגי שמעדיף להמשיך לטייל, הייתי מבלה את החופשות בקפיצה מבית קפה אחד למשנהו.

 

הולכים לאיבוד

גם בארצנו הקטנטונת נקבע במידה רבה חינו של מקום על פי מספר ואיכות בתי הקפה המצויים בו. קחו לדוגמא את קריית טבעון. גונבה לאוזני השמועה כי טבעון הפכה מעיירה מנומנמת למעצמת בתי קפה. החלטתי לבדוק הכצעקתה והזמנתי חברה טובה לבלות איתי יום כיף בטבעון, שיכלול, כך הזהרתי אותה מראש, סקירה דקדקנית של בתי קפה לצד שיטוט ונבירה בחנויות מיוחדות.

 

כשנכנסנו לקריית טבעון בכניסה צדדית, דרך שיכון אלה וקריית עמל, הלמה בנו בעוז הפריחה הסגולה המרהיבה של כליל החורש. טבעון היא עיר גנים פסטורלית בעלת מראה וצביון אירופאי, הבא לידי ביטוי בבתים הקטנים עם גגות הרעפים, הגינות המטופחות והצמחייה העבותה. תוסיפו לזה את המיקום הטופוגרפי שלה - גבעות מכוסות חורש טבעי החוצצות בין עמק זבולון לעמק יזרעאל - עם נוף מרהיב להר הכרמל והים מצד אחד ולצפון עמק יזרעאל והרי נצרת מצד שני, ותקבלו עיירת נופש בסגנון שוויצרי.


טבעון. עיירת נופש בסגנון שווייצרי (צילומים: ענת גולדברג)

 

אחרי חמש דקות נהיגה הלכנו לאיבוד ואולי טוב שכך, כי הגענו בלי להתכוון לסטודיול'ה - סטודיו וחנות של הלית קלכמן, מעצבת של מוצרים לילדים בצבעוניות שמחה במיוחד. הלית משלבת עץ וטקסטיל ויוצרת מהם מתלים, תמונות, אהילים, ווילונות ואפילו בתי בובות מקסימים. קק"ל 3 קריית עמל, טל' 077-3324422.

 

אלטרנטיבה לקניון

הצצה קלה במפה החזירה אותנו לרחוב הראשי (אלונים) של טבעון, שבסופו ממוקם המרכז של ככר בן-גוריון, שהוא גם ליבה הפועם של העיירה. זהו מרכז מסחרי בסגנון של פעם, אבל בניגוד למרכזים מסוג זה המוכרים כמעט בכל עיר שדה בארץ ומדכאים לעיתים בעליבותם, המרכז המסחרי של טבעון מטופח, ירוק ומציע אלטרנטיבה מרעננת לתרבות הקניונים. האווירה בכיכר כמו בחלקים אחרים של היישוב היא אסתטית, לא יומרנית ונעימה מאד לעין ולנשמה.

 

אם המרכז המסחרי הינו כאמור, לב העיירה, הרי בית הקפה 'קטי ועפרה' הוא טבורו של המרכז. כשנפתח בשנת 1996 היה בית הקפה הראשון בטבעון. בזמנו כולם חשבו שקטי ועופרה משוגעות, אבל המקום קנה לו אוהדים רבים ובין היתר בזכותו גילו תושבי טבעון את נפלאות האספרסו. לימים נפתחו בתי קפה נוספים, שניים מהם ממוקמים באותו מרכז מסחרי – קפה ברונו (טל' 04-9832338), ומאפיית ביגה הידועה באפיית לחם שאור בעבודת יד, וקפה גרג בקומה שמעליה (טל' 04-9536305). אפילו לחם ארז פתח שם סניף (טל' 04-9531681), מה שמסמן כנראה את המתחם כעכשווי במיוחד.


פארק ציבורי. מול המרכז

 

התיישבנו ב'קטי ועפרה'. במקום נעשה שימוש בחומרים אורגנים ועשבי תיבול מגינת המשפחה והתפריט כולל מאפים ייחודים כגון סקונס (מאפה בריטי המוגש לצד התה) קמח תירס, דבש ורוזמרין או סקונס שיבולת שועל וצימוקים. אצל השולחנות ברחבה החיצונית ישבו אימהות עם תינוקות ונהנו מהשלווה, מה שגרם לשתינו להרהר באופציה לעבור עם המשפחות לטבעון וללדת ביחד את הילד השלישי. קטי ועפרה, כיכר בן גוריון טל' 04-9835522.

 

לא רחוק מבית הקפה נמצאת 'עומר' - חנות אנתרופוסופית אליה עולים לרגל יוצרים ברוח האנתרופוסופיה, כדי לקנות חומרי יצירה דוגמת צמר, צבעים, דונג, גירים או וצעצועים. בקרוב יערכו במקום סדנאות יצירה ברוח האנתרופוסופיה. טל' 9931976- 04.

 

מי שמעדיף דווקא פיות ודרקונים ממוצא סיני ימצא אותם בחנות שממול - 'קינמון' שמה, המוכרת מיני פיצ'פקעס מהמזרח הרחוק. עוד צעצועים אנתרופוסופיים ניתן למצוא ב'בית הגמדים של אפרת' – חנות קטנטנה שמציעה משחקים מעץ, בובות מצמר ובד, פריטי לבוש לפעוטות ועבודת יד. החבצלת 1/1, טל' 04-9830264.

 

גם ספרים יש בטבעון - במרתף של מרכז ההנצחה "יד לבנים", מתחת למוזיאון המקומי של טבעון הממוקם ליד צומת טבעון-חיפה-נצרת, פועלת חנות ספרים אלטרנטיבית - 'קרון הספרים'. זו חנות לספרים איכותיים המציעה ספרים חדשים וישנים ומתמחה באגדות, סיפורי-עם, מיתוסים, וספרי ילדים ונוער. החנות מנוהלת בידי שני אוהבי ספר: אבי פן וגלעד אלון. המגדל 15, טל' 04-9533461.

 

מודעות אקולוגית

עמוסות בשקיות קניות פנינו לשוטט בסביבה הקרובה, מול המרכז יש פארק ירוק ויפהפה בסגנון הגנים של פעם, בהמשך הרחוב הגענו ל'בגד-כפת', חנות לבגדים שמתפקדת גם כקפה וכגלריה. במעלה רחוב הכלניות (כל הרחובות נקראים כמובן בשמות עצים ופרחי בר האופיניים לאזור) לא רחוק מככר בן-גוריון מצאנו את "שין ועין" - בוטיק בעל אופי טבעוני מאד שהקימה שלומית ילון לפני כעשרים שנה בצל העצים העבותים. שלומית שניחנה בטעם משובח מייצגת את מיטב מעצבי האופנה בארץ ואספה במרוצת השנים חוג לקוחות נאמנות. הכלניות 7, טל' 04-9830821.

 

עלינו בעליות, ירדנו בירידות ופסענו ברחובות מתעקלים עד שהגענו לחורש. כלל לא מפתיע מהסיבה הפשוטה שכמעט כל רחוב פנימי בטבעון מקיף גבעה או מסתיים בחורש טבעי של עצי אלון, אלה, כליל החורש ולבנה רפואי.

 

הרקע הטופוגרפי של המקום מסביר אולי את המודעות האקולוגית הגבוהה במקום. טבעון מתאפיינת בבניה נמוכה, ובשילוב מיוחד בין חורש טבעי לגינון מוקפד. קיימת מגמה לשמור סגנון זה תוך פיתוח ובנית שכונות חדשות ללא פגיעה באופי היישוב. כמו כן קיימת החלטה לא לפתח תעשייה ומלאכה שיש בצידן זיהום אוויר, מים או קרקע. בטבעון נערכים דיונים על שימור אפיה הנופי של העיירה באמצעות פיתוח וגינון ברי-קיימא ושימור השטחים הפתוחים.

 

ברחוב הראשי מוצבים פחי זבל לקומפוסט. במרכז המחזור הגדול בו פועל 'במחשבה שנייה' - מרכז קהילתי לשימוש חוזר, אשר הוקם ביוזמת תושבות טבעון מתוך מטרה להגביר את המודעות לקשר שבין איכות הסביבה ותרבות הצריכה, ולהביא לשינוי דפוסי צריכה וצרכנות מתוך הבנה של קשר זה.


טבעון. שומרים על איכות הסביבה

 

המרכז מספק מגוון שירותים בתחום השימוש חוזר והפחתת פסולת: חנות יד-שניה, לוח קח-תן, שירות השאלת תחפושות בפורים, מוצרי ניקיון ידידותיים לסביבה ועוד. ניתן להביא למרכז מוצרים משומשים כתרומה ולרכוש מוצרים מיד שניה במחיר סמלי ובתוך כך לעזור לקהילה ולסביבה. כ-80% מהחפצים הנתרמים למרכז מועברים לנזקקים או למחזור. כתובת: יזרעאל 49, טל' 04-9535391. כמו כן פועלת בטבעון עמותת על"ה - עמותה לחינוך לאיכות הסביבה שנאבקת במפגעים סביב טבעון - בתעשיות הפטרוכימיות (בתי הזיקוק במפרץ חיפה), בכביש שש ועוד.

 

הטיול הרגלי פתח לנו את התיאבון והוביל אותנו ל'פרנצסקה', מסעדה איטלקית איכותית וטעימה בפינת הרחוב הראשי ורחוב רימונים. מדי יום נאפים במקום לחמים מיוחדים ופיצות דקות בתנור אבן. המסעדה מעוצבת לעילא בשחור ולבן ומהווה גם חנות לכלי בית וחפצים מסוגננים. קפה איטלקי משובח מוגש, איך לא, לצד מבחר של קינוחים איכותיים תוצרת בית. אלונים 2, טל' 04-9533503.

 

מול פרנסצקה נמצא 'קפה פלוס' - בר קפה, גלריה ומסעדה המצטיינת אף היא בעיצוב מוקפד, שם תדלקנו קפה אחרון לאותו יום. הרימונים 1, טל' 04-9534955.

 

שבעות מאוכל איטלקי משובח ומחוזקות בקפאין ירדנו בדרך האלון בואכה קיבוץ אלונים, היישר אל תוך יער לנדוי, אותו ניתן לראות גם ממצפור רמז הנמצא ברחוב רמז.

בשולי הקריה 

מי שמעוניין להמשיך ולטייל בטבעון יכול לסור אל עתיקות בית שערים, הנמצאות ממש בקצה הדרומי של העיירה, להציץ בפסל המפורסם לזכרו של אלכסנדר זייד או לבלות בפארק הקטר אשר בקריית חרושת. הפארק הוכשר ע"י קק"ל והמועצה המקומית קריית-טבעון במסגרת שיקום אגן נחל הקישון ובמרכזו הוצב קטר אמיתי משרידי רכבת העמק.

 

אופציה חביבה לסיום הסיור בקריית טבעון כוללת את יקב טוליפ - יקב בוטיק משפחתי המשלב בין עשיית יין איכותי ותרומה לקהילה. היקב פועל בכפר תקווה, ישוב קהילתי לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים ועובדים בו החברים ביישוב. יקב טוליפ: כפר תקווה. טל' 04-9830573, 054-8049809. שעות פתיחה: שישי 10:00-13:00, שבת, 11:00-16:00.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרית טבעון. מראה רחוב
צילום: ענת גולדנברג
מבעד לאלונים
צילום: ענת גולדנברג
קטי ועפרה. פועל מ-1996
צילום: ענת גולדנברג
צילום: לע"מ
משקיף מלמעלה. אלכסנדר זייד
צילום: לע"מ
כפר תקווה. יקב טוליפ
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים