שתף קטע נבחר

האם בגוגל ישראל יודעים עברית?

שגיאות הקלדה וטעויות כתיב הן דבר שכולנו עושים. אבל בעידן בודקי האיות, קל יותר למנוע אותן. אולי זו הסיבה שהיום, יותר מתמיד, שגיאות בוטות במיקום בולט הן עניין מביך במיוחד. תשאלו את גוגל

כל מי שעוסק בכתיבה יכול להעיד על כך: שגיאות הן חלק מהחיים.

 

כולנו עושים שגיאות כתיב והקלדה, מכל הסוגים: איות לא נכון, פליטת קולמוס, שיכול אותיות, דילוג, הכפלה וכו' וכו'. השאלה היא לא "אם" אלא "כמה" - כמה שגיאות עשית בטקסט מסויים, ואם כן או לא יתפסו אותך בטעות מביכה.

 

וזו רק אחת הסיבות לכך שחשוב לבצע הגהה לטקסט לפני שהוא מתפרסם.

 

עניין של פרופורציות

ריבוי טעויות הכתיב בעיתונות המודפסת והאלקטרונית הוא מאפיין מובהק לעידן שבו הזמן שווה כסף והכמות קודמת לאיכות. פעם הגהה הייתה מלאכה ששוכרים עבורה אנשי מקצוע מומחים וקפדנים. אחר-כך זה היה מקצוע לסטודנטים. כיום, הגהה היא לא מקצוע אלא "מטלה", שרוב האנשים נוטים לוותר עליה.

 

בעולם מונחה-רייטינג, למי בכלל יש זמן להגהות? וכשכותבים בבלוג, למי יש סבלנות וזמן להגיה?

 

מצד שני, גם בימינו ישנם עדיין מקרים בהם כדאי מאד להקפיד על הגהה.

 

לדוגמה, הטעות בהזמנה ששלח שר בכיר בממשלת ישראל להרמת כוסית בבית מפלגתו, ערב חג הפסח. היו כמאה ושישים תווים בטקסט של ההזמנה, ורק טעות אחת - אבל איזו טעות. "אשמך לראותך", היה כתוב שם, בגודל פונט 50 נקודות בערך. מה שמוכיח שהחיים והמוות הם לא רק ביד הלשון, אלא לפעמים גם בידן של טעויות כתיב.

 

יש טעויות כתיב זניחות וכאלו שקשה למנוע אותן. יש טעויות שעדיף למנוע, אחרת אתה משדר חוסר רצינות, חוסר מקצועיות ואפילו עצלות. אתה מאבד נקודות.

 

גוגל שונאת טעויות

גם ברשת יש לשגיאות דימוי לא-רציני. שגיאות כתיב רבות מאפיינות אתרים קטנים מאיכות ירודה, ספאמרים, תגובות שנכתבו בחיפזון. מקורות שמנועי החיפוש פחות אוהבים.

 

גוגל, במיוחד, מתייחסת לטעויות הכתיב וההקלדה ברצינות רבה. לו זה היה תלוי בה, לא היו בכלל טעויות כתיב בעולם - הן סתם מסבכות לה את העבודה. מכיוון שזה לא בשליטתה (עדיין), היא משתדלת למזער נזקים.

 

בוודאי שמתם לב לזה: כשאתם כותבים בשגיאות, מנוע החיפוש של גוגל (לפחות בחלק מהשפות) ידע לתקן אתכם. הוא ישאל: "אולי התכוונתם ל...?", ויתנדב לנחש מה המילה שניסיתם לכתוב.

 

בדף שמתאר את שירותי החיפוש של גוגל, בחלק שמתייחס למנוע החיפוש ב-Web, התכונה הזו מופיעה במקום השני מלמעלה.

 

נכון, בודק האיות של Word ידע לזהות טעויות בטקסט ולספק הצעות לתיקון כבר לפני עשר שנים, והיו תוכנות שעשו את זה הרבה קודם. אבל גוגל טובה במיוחד בשלב ה"ניחוש", בזכות המימדים הפנומנליים של בסיסי הנתונים שלה, ובגלל טכנולוגיות הניתוח הסמנטי עליהן היא שוקדת כבר שנים.

 

כך או כך, כל מקדם אתרים יגיד לכם: אם אתם רוצים להגיע לעמוד הראשון בגוגל תכתבו בלי שגיאות (אלא אם כן אתם שוגים במכוון, באופן שגורם למנועי החיפוש לחשוב שהשפה שלכם פשוט עשירה יותר).

 

שגיאות ההקלדה של גוגל

אני מקווה שהיו לי מעט שגיאות בכ-400 המילים שקראתם עד כה. כדי למזער נזקים ככל האפשר, השתמשתי בבודק האיות של Word 2003 ועשיתי שתי הגהות על העותק המודפס. לוקח זמן, אבל עדיף מאשר להביך את עצמי בטעות טיפשית.

 

אל תכעסו, אבל הסיבה האמיתית להקדמה הארוכה הזו היא כדי שתבינו מדוע אני לא קטנוני כשאני אומר שאוסף שגיאות הכתיב שאציג מייד מעורר בי רושם של חוסר רצינות.

 

אני מדבר על דף הכלים לניהול קמפיין, ששייך לגירסה העברית לאתר Google AdWords. בישראל, באופן רשמי, מדובר בשירות חדש יחסית, אבל הדפים המגויירים היו שם כבר לפני הרבה זמן.

 

זהו לא דף דינמי. לא ידיעה חדשותית או פוסט, שעולים לרשת ונקברים בארכיון בתוך שעות או ימים. זה דף סטטי, נגיש תמיד, שגוגל רוצה – כך אני מאמין - שייכנסו אליו בעלי אתרים רבים ככל האפשר. בקיצור: מסוג הדפים שכדאי לעשות להם הגהה.

 

ובכל זאת, כבר לפני חודשים נתקלתי בו בשתי הכותרות הללו: "מודיות שלא אושרו", "היטוריית השינויים שלי" - כך במקור.

 


 

 

לא עשיתי הגהה לאתר, לכן אני לא יכול לומר לכם אם יש בו טעויות רבות במיוחד (אם כי אתם עשויים לרצות לעיין בדף תנאי השימוש של גוגל, בעיקר בחלק שעוסק בהגבלת האחריות). אבל כמו שסיכמנו - לא רק מינון הטעויות חשוב, אלא גם המיקום, העיתוי ומספר האנשים שמחכים לך בפינה.

 

אני, אמנם לא בדיוק מחכה לגוגל בפינה, אבל כשאני רואה טעויות כאלו - כבר בפעם השנייה - זה גורם לי לחשוב שהטקסט המדובר נכתב בחיפזון ולא עבר הגהה מעולם. אני לא יודע מה דעתכם, אבל בי זה מעורר תחושה של חוסר רצינות. זה מביך, במיוחד מצד חברה שאמורה לדעת להשתמש בבודק איות.

 


 

ועל כך כבר נאמר: "כעגג sdfgsdfgfd כעי אטרא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים