שתף קטע נבחר

הפגנות חרדים בירושלים נגד מכירת החמץ

מאות חרדים הפגינו במספר מוקדים בירושלים ואף חסמו את התנועה ברחוב שטראוס. ברחוב הלל נרשמו עימותים בין הסועדים למפגינים שצעקו לעברם: "מי שאוכל חמץ חייב מיתה". הסועדים השיבו בתגובה: "לכו לצבא"

החרדים יוצאים למאבק נגד מכירת החמץ בבירה: כחמש מאות חרדים התכנסו הבוקר (יום א') בבנייני זופניק, משכן בד"ץ העדה החרדית, במטרה למחות על מכירת חמץ בגלוי במרכז העיר בירושלים.

 

לאחר שהפגינו במקום, החלו המתקהלים לצעוד לכיוון מרכז העיר. המשטרה ניסתה למנוע את התקדמותם בכמה מוקדים. בתגובה חסמו המפגינים את רחוב שטראוס בפחים ושברי עצים והוא נחסם לתנועה. לאחר מכן שרפו החרדים פחי אשפה במקום. גם לכיוון רחוב הרב-קוק הגיעו כחמישים מפגינים, אך המשטרה פיזרה אותם. עשרות מפגינים נוספים ביקשו להפגין בנחלת שבעה, אולם כוח משטרה מנע זאת מהם.


אמירת תהילים, מחוץ למסעדות (צילום: יואב גלאי)

 

כמה עשרות מפגינים הצליחו לבסוף להגיע לרחוב הלל, בו ממוקמות מספר מסעדות המוכרות חמץ, גם בפסח. בתחילה החלו המפגינים בקריאת פרקי תהילים, מאוחר יותר החלה התנצחות עירה וקולנית בין המפגינים לסועדים אשר ישבו על השולחנות שמחוץ למסעדות ונהנו מההמבורגרים ומהפיצות שהזמינו.

 

מהצד החרדי נשמעו קריאות "גוואלד!" ואמירות כמו: "מי שאוכל חמץ חייב מיתה"; "על-ידי מכירת חמץ בפסח הקב"ה מסיר את השגחתו מעלינו"; "בגלל זה יכולים להיות פיגועים חס וחלילה"; "אם יישפך דם יהודי, את מי נאשים? – את אלו שאוכלים חמץ בפסח". מהעבר השני של המתרס השיבו חלק מהסועדים לחרדים: "תתביישו לכם" ;"לכו לצבא"... מתוך מסעדת ההמבורגרים מולה הפגינו, קרא ברמקול אחד העובדים לכיוון המפגינים: "אין הנחות!" והיה מי שהעדיף לנקוט בגישה פשרנית.


שריפת פחים הבוקר בירושלים (צילום: יואב גלאי)

 

רחל אזולאי, עוברת אורח, טענה כי "כל אחד יעשה בביתו מה שהוא רוצה, אבל צריך לכבד גם את החרדים. לפחות בחגים ובשבתות, איפה שאפשר למנוע שנאה, צריך לעשות זאת". על מכירת החמץ ע"י חנויות לממכר מזון ומסעדות במהלך חג הפסח אמרה: "נכון שיש דמוקרטיה, אבל זה לא יפה. בבית שיעשה כל אחד מה שהוא רוצה".

 

את המפגינים הוציאה לרחובות מודעה שפרסמה העדה החרדית הקוראת לצאת ולהפגין נגד "מכירת חמץ בגלוי בירושלים עיר הקודש, אשר אנשי 'הלהכעיס' עושים בריש גלי ואנשים תמימים חלשי אופי נמשכים לקנות שם חמץ בעצם ימי חג הפסח, רחמנא לצלן'. אחריות גדולה רובצת על כל מי שרגלי אבותיו עמדו על הר-סיני למחות נגד מחרפי השם. אנו מזהירים לכל האחראים, ובראשם העירייה הציונית, כי בעטיים של עוונות אלה ממיטים סכנה נוראה על היישוב בארץ הקודש". 

 

בהכנת הידיעה השתתפה לילך שובל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פיצה בירושלים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: דן בלילטי
"גוואלד"
צילום: דן בלילטי
מומלצים