שתף קטע נבחר

דיווח: בשארה יצא מישראל ויעזוב את הכנסת

ח"כ עזמי בשארה, שנחקר בעבר פעמים אחדות במשטרה, יצא מישראל וצפוי להתפטר מהכנסת לאחר החג - כך מדווח העיתון הערבי-ישראלי "א-סינארה". לפי הדיווח, בשארה ישלח את מכתב ההתפטרות באמצעות אחד מעמיתיו. חבר מפלגתו של בשארה, ח"כ טהא, הכחיש מכל וכל את הדיווח

דרמה פוליטית: יושב ראש בל"ד, ח"כ עזמי בשארה, יצא מהארץ וצפוי להגיש את התפטרותו מהכנסת לאחר יום שלישי - כך דיווח בצהריים (יום א') אתר האינטרנט של העיתון הערבי-ישראלי א-סינארה היוצא לאור בנצרת. אחד ממקורביו של בשארה אמר ל-ynet: "הוא נמצא כעת בעמאן, ושוקל בכובד ראש לא לחזור. הוא שוקל להגיש את התפטרותו מהכנסת בשבוע הבא". עוד נודע כי משפחתו של בשארה שוהה עימו בעמאן. במשטרה אישרו ל-ynet כי בשארה יצא מהארץ. בעבר נחקר מספר פעמים במשטרה, בעיקר לאחר ביקוריו בסוריה.

 

עם זאת - חבר הכנסת ואסל טהא, בן מפלגתו של בשארה, הכחיש בשיחה עם ynet את הדיווחים בעיתון א-סינארה. "אין שחר לכל הפרסום", אמר. "חבר הכנסת בשארה לא עזב את הארץ. הוא הוזמן מבעוד מועד להשתתף במספר ועידות ופגישות חשובות בקטאר, הודו ומצרים. באחת הוועידות הוא צפוי להיות אחד הנואמים המרכזיים, ובין היתר הוא עשוי אף לקיים פגישות בנוגע לספרו שעתיד לצאת לאור. מדובר בלוח זמנים שנקבע מראש".

 

כשנדרש טהא לשאלה האם בכוונתו של חבר הכנסת בשארה להתפטר, הוא אמר: "זהו עניין היפותטי. עניין ההתפטרות הוא עניין אישי שלו, ואנחנו לא יודעים על כך דבר". 

 

גם יו"ר סיעת בל"ד ומספר 2 ברשימה, ח"כ ג'מאל זחאלקה, הכחיש את הדיווח. "אנו מכחישים את מה שפורסם", אמר בשיחה עם ynet. "בכוונתו של ח"כ בשארה לחזור ארצה". סיעת בל"ד הודיעה בשעות אחרי הצהריים כי מדובר ב"ידיעות לא-מדויקות ולא נכונות" וכי ח"כ בשארה נמצא בחו"ל במסגרת פעילויות ולוחות זמנים שנקבעו מראש. גורמים בסיעה אישרו שבשארה נסע עם בני משפחתו לירדן.

 

הדיווח ב"א-סינארה" מתבסס על "מקורות בכירים", אולם לא מצוין במי מדובר.

 

על פי העיתון, חבר הכנסת בשארה יצא את הארץ לפני שבועיים ושב ביום חמישי האחרון למספר שעות כדי להשתתף בחתונה שהתקיימה בנצרת. ביום חמישי בבוקר הוא יצא שוב את הארץ, בידיעת חברי הכנסת של בל"ד, ג'מאל זחאלקה וואסל טהא. בעיתון הערבי דווח כי בכוונת בשארה לשלוח את מכתב התפטרותו מהכנסת באמצעות אחד מעמיתיו.

 

עוד עלה מהדיווח כי בשארה צפוי להודיע על התפטרותו גם ברשת החדשות הקטארית, אל-ג'זירה, שם הופיע מספר פעמים לאחרונה כפרשן, למשל בעת כינון הפסגה הערבית בריאד לפני כשבוע וחצי. 

 

במקביל, בראיון שפורסם ביומון הירדני "אל-ר'ד" מזהיר ח"כ בשארה את תנועת חמאס לבל תבצע ויתורים מהותיים בכדי לזכות בתמיכה בינלאומית. עוד הוא מזהיר בדבריו את הרשות הפלסטינית מפני גלישה לכאוס מדיני.

 

נסיעה לסוריה

לפני יותר מחצי שנה הגיע חבר הכנסת עזמי בשארה לחקירה במשרדי היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל) בפתח תקווה, בעקבות נסיעתו לסוריה וללבנון. בשארה אמר לפני שנחקר כי מי שהיה צריך לשמוע את ההתרשמות שלו מהביקור זה ראש הממשלה או שר, ולא השוטרים.

 

טרם כניסתו לחקירה כינה בשארה את החוק לפיו אין לנסוע לסוריה ולבנון כחוק פוליטי. "את החוק הזה עשו פוליטיקאים קטנים. שר הפנים, רוני בר-און, היה נותן לי אישור לפעול פוליטית? הוא היה רוצה שאפילו בישראל אני לא אבקר. זה מאבק פוליטי, הם נאבקים בנו. שיפעלו בעניינים שלהם ויעזבו לנו את הפוליטיקה".

 

לפני כשבועיים עתר ארגון "שורת הדין" בג"ץ בטענה כי חברי הכנסת עזמי בשארה, ואסל טאהא וג'מאל זחאלקה, שביקרו בסוריה לפני מספר חודשים, איבדו את אזרחותם הישראלית, ואינם יכולים לכהן יותר כחברי כנסת. העותרים ביקשו מבג"ץ שיורה ליו"ר הכנסת, דליה איציק, לפנות את הח"כים האמורים ממשכן הכנסת, ולהשביע את הבאים אחריהם ברשימת בל"ד.

 

בעתירה נטען כי על פי חוק האזרחות, כל אזרח ישראלי המבקר במדינת אויב מאבד אוטומטית את אזרחותו מרגע יציאתו את ישראל. וכי לפי חוק יסוד: הכנסת - מי שאינו אזרח ישראלי אינו יכול להיבחר או לכהן כחבר כנסת. לפיכך, נטען בעתירה, "לאחר ביקורם של הח"כים מסיעת בל"ד בסוריה על יו"ר הכנסת להודיע להם על סיום כהונתם ועל פינוי מקומם לבאים אחריהם ברשימה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה לילך שובל
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עזמי בשארה. מסיים את דרכו הפוליטית בישראל?
צילום: עטא עוויסאת
צילום: חגי אהרון
טהא. מכחיש
צילום: חגי אהרון
מומלצים