שתף קטע נבחר

נשיא איראן: הצטרפנו למועדון הגרעין

חגיגות "יום הגרעין הלאומי" באיראן נפתחו בטקס רב רושם במתקן העשרת האורניום בנתנז. הנשיא אחמדי-נג'אד הכריז בגאווה ש"שאיראן מייצרת דלק גרעיני בהיקף תעשייתי". גם העם האיראני משתתף בחגיגה: מסרונים נשלחו לכל המנויים הסלולריים, והנסיעה בתחבורה הציבורית - חינם

"אני מכריז היום בגאווה שארצנו הצטרפה למועדון הגרעין ומסוגלת לייצר דלק גרעיני בהיקף תעשייתי". כך פתח אחר הצהריים (יום ב') נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, את חגיגות "יום הגרעין הלאומי" של ארצו. הנשיא האיראני דיבר במתקן העשרת האורניום בעיר נתנז, שם התקיים הטקס המרכזי של חגיגות יום הגרעין.

 

הנשיא אחמדי-נג'אד אמר עם זאת אמר כי איראן תשתמש בגרעין למטרות שלום בלבד. הוא לא פירט את דבריו, אך האחראי על המו"מ בנושא הגרעין מטעם איראן, עלי לריג'אני, אמר כי איראן החלה להפעיל  3,000 צנטריפוגות במתקן בנתנז.


חוגגים בטהרן: סטודנטים שורפים את דגל ארה"ב (צילום: איי.פי)

 

אחמדי-נג'אד המשיך ואמר כי איראן צעדה עד כה בנתיב של שלום, והיא מעוניינת ולהמשיך ולצעוד בנתיב הזה. "עליהם (מדינות המערב - ד.כ.) להימנע מלעשות מעשה שיגרום לאיראן לבחון מחדש את התנהגותה", הוסיף.

 

לפניו דיבר יו"ר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, רולאם-רזה אגא-זאדה, שאמר גם הוא בטקס כי "איראן נכנסה לשלב הייצור התעשייתי של הדלק גרעיני". בטקס בנתנז השתתפו 600 בכירים איראנים, 50 שגרירים זרים ו-180 עיתונאים, כך דיווחה הטלוויזיה האיראנית.

 

"זה הזמן לשיחות"

בימים האחרונים דובר על כך שאחמדי-נג'אד צפוי להודיע על התקנת 3,000 צנטריפוגות במתקן הגרעיני להעשרת אורניום בנתנז. 

 

האחראי על המו"מ בנושא הגרעין מטעם איראן, עלי לריג'אני, נשא נאום בעיר משהאד ובו אמר: "היום לאחר שהשלמנו את מעגל הדלק הגרעיני איראן מוכנה להתחיל בשיחות רציניות במטרה להגיע להבנה, ואם המערב מעוניין להגיע עימנו להבנה היום הוא הזמן לכך". הוא הוסיף כי "על המערב להבין שבאמצעות החלטות באו"ם הם לא יוכלו להגיע עימנו להבנה ואם הם יבחרו בדרך של הגברת המתיחות, עליהם לדעת שאיראן תגיב בנחרצות". הוא אמר כי איראן עלולה לנטוש את ה-NPT, האמנה לאי הפצת נשק גרעיני, אם יופעל עליה לחץ נוסף. לדבריו, "אם המערב ימשיך במדיניותו האמנה לאי הפצת נשק גרעיני תיתקל במשבר חמור". 

 

מחלקת המדינה האמריקנית אמרה בתגובה כי הצהרותיו של נשיא איראן מצדיקות את הסנקציות שאומצו נגד איראן במועצת הביטחון של האו"ם.

 

בשנה שעברה הודיעה איראן על יכולתה העצמאית להעשיר אורניום בשיעור 3.5 אחוז. כבר בחודש פברואר השנה, ביום השנה למהפכה האסלמית, אמור היה אחמדי-נג'אד להודיע על התקנת 3,000 צנטריפוגות בנתנז בתגובה להחלטת מועצת הביטחון להטיל על טהרן סנקציות, אולם בסופו של דבר הוא נמנע מכך, ככל הנראה בשל תקלות טכניות שהתגלו במתקן. 

 

סוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א דיווחה כי ממשלת איראן בירכה את העם באיראן לרגל "יום הגרעין הלאומי" באמצעות שליחת מסרונים לטלפונים הניידים של חלק מן האזרחים. מלבד זאת שירותי התחבורה בבירה טהרן ניתנו היום חינם אין כסף ושימוש ברכבת התחתית היה פתוח לאזרחים ללא תשלום. בבוקר נערכו טקסים בבתי הספר ובאוניברסיטאות ברחבי המדינה ואף נשמעה צפירה לציון היום המיוחד.

 

הגרעין והסנקציות

ב-15 במרס קיבלה מועצת הביטחון של האו"ם החלטה להחמיר את הסנקציות נגד איראן, בשל סירובה המתמשך להישמע לדרישה הבינלאומית להפסיק את העשרת האורניום. איראן מתעקשת כי אנרגיה גרעינית היא זכותה הטבעית וטוענת כי תוכניתה הגרעינית נועדה למטרות אזרחיות בלבד - אך המערב חושש שפניה מועדות לקראת נשק גרעיני.

 

לפי שעה, מחזיקה איראן במתקן בנתנז בשתי "קסקדות" הכוללות 164 צנטריפוגות להעשרת אורניום. בכוונתה להקים במתקן 3,000 צנטריפוגות נוספות. מומחים מעריכים כי כמות כזו של צנטריפוגות יאפשרו לאיראן להעשיר אורניום באופן מסחרי - אך גם להפיק אורניום מועשר שיוכל לשמש ליצירת פצצת אטום. 

 

בתוך כך דווח כי מוחמד-באקר זואלקדר, גנרל איראני במשמרות המהפכה, הגיע לביקור ברוסיה, חרף העובדה שהוטלו עליו מגבלות נסיעה במסגרת הסנקציות שאושרו במועצת הביטחון נגד איראן. הטלוויזיה הממלכתית באיראן דיווחה כי מדובר באחד מבכירי הצבא ששמותיהם ננקבו בהחלטת האו"ם, בעקבות סירובה של איראן להקפיא את תוכניתה הגרעינית. הוא צוטט בתום ביקורו כאומר ש"הדבר מוכיח את חוסר יעילותן של הסנקציות". 


פורסם לראשונה 09/04/2007 14:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדי-נג'אד. דלק וצנטרפוגות
צילום: איי פי
צילום: איי פי
כור גרעיני באיראן. ארכיון
צילום: איי פי
צילום: רויטרס/DigitalGlobe
מפעל העשרת אורניום בנתנז
צילום: רויטרס/DigitalGlobe
מומלצים