שתף קטע נבחר

חשש להתפרצות כלבת בגליל המערבי

תן שנשך חייל במושב שתולה שבגבול הצפון, התגלה כחולה כלבת לאחר שהומת. נער נוסף מהיישוב ננשך בידי תן אחר, אך הוא טרם נתפס. השניים קיבלו חיסון נגד המחלה

תן חולה כלבת נלכד בגליל המערבי, וכל מי שבא עמו במגע נקרא להיבדק: בימים האחרונים ננשכו על ידי תנים נער בן 13 וכן חייל באזור היישוב שתולה. באחד המקרים נקבע בוודאות כי התן חולה בכלבת, ולפיכך פירסם הבוקר (יום ב') משרד הבריאות הודעה כי על כל מי שבא במגע עם תן באזור זה להגיע להיבדק בלשכת הבריאות בעכו, ולקבל חיסון.

 

המקרה הראשון אירע ביום חמישי האחרון בשעות הערב, במוצב צה"ל הסמוך ליישוב שתולה בגבול הצפון. חייל ששמר בעמדה הותקף על ידי תן שהגיח מהשיחים, וננשך בשוק. החייל ירה בחיה והרגה. הנבלה הועברה לבדיקה על ידי לשכת הבריאות, ונקבע כי התן חולה במחלת הכלבת. החייל הועבר לקבלת טיפול בבית החולים בנהריה, פצעו נבדק והוא חוסן נגד המחלה.

 

הבוקר הגיע לבית החולים בנהריה נער בן 13 משתולה, שננשך אף הוא על ידי תן ברגלו. מצבו הוגדר קל. מבית החולים נמסר כי הפצעים חוטאו ונחבשו, וגם הוא חוסן.

 

ראש המועצה האזורית מעלה יוסף, אבי קרמפה, אמר כי וטרינר המועצה עומד בקשר שוטף עם משרד הבריאות.

 

גם לפני כשבוע התעורר חשד כי תושבים בצפון נדבקו במחלה: שמונה בני אדם, בהם שני תינוקות ושני ילדים המתגוררים כולם ביישוב מצוק עורבים שברמת הגולן הובהלו לבית החולים בצפת, מחשש שבאו במגע עם כלב חולה. שלושה ימים לפני כן המית וטרינר כלב ביתי שהיה חולה במשך תקופה מסוימת. למרות שבעליו דאג ככל הנראה לחסנו כמתחייב בחוק, התברר בבדיקה שבוצעה בגופו של הכלב כי הוא סבל ממחלת הכלבת. 

 

מבית החולים נמסר, כי כל האזרחים שהגיעו מהיישוב נבדקו בחדר המיון וקיבלו חיסון נגד כלבת. משרד הבריאות הפעיל את לשכת הבריאות בצפת כדי לנסות ולאתר תושבים שבאו במגע עם הכלב. במקביל פנו במשרד הבריאות לציבור וביקשו מכל מי שהיה במגע עם הכלב החולה ליצור קשר עם אנשי המשרד. בלשכת הבריאות ציינו עוד, כי מדובר בכלב גדול בצבע לבן הדומה לכלבים מסוג רועה גרמני. במקביל צפויה להיערך בדיקה מול בעלי כלבים אחרים על מנת לוודא שכלביהם אינם נדבקו במחלה.

 

מזכיר הסתדרות הווטרינרים ברשויות המקומיות, ד"ר יונתן אבן-צור, הסביר כי חיות-בר - ובהן תנים ושועלים - הן מקור ההעברה העיקרי של כלבת בישראל. "כלבת היא מחלה ויראלית שמועברת על ידי יונקים. זו מחלה שניתן לטפל בה בשלביה הראשונים, עוד לפני שהופיעו סימני המחלה. אם מופיעים סימני המחלה, היא חשוכת מרפא. ההדבקה מתרחשת באמצעות חדירה של הווירוס לשטח הפצוע באמצעות רוק".

 

מי שחשוד שבא במגע עם בעל חיים חולה מקבל טיפול בלשכת הבריאות המחוזית, שכולל הזרקה של נוגדני כלבת. לדברי ד"ר אבן-צור, המניעה הטובה ביותר היא להימנע ממגע עם חיות בר ולהקפיד על חיסון נגד כלבת לחיות הבית.

 

ב-1998 מת תושב אחד היישובים באזור עכו ממחלת הכלבת, לאחר שננשך ולא טופל במועד.  

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור-בית אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים