שתף קטע נבחר

ברשימת החמאס: מפקד קארין איי וגדולי המרצחים

ברשימת האסירים הפלסטינים שאת שחרורם דורשת תנועת החמאס בעסקת שחרורו של גלעד שליט נמנים גם אסירים "כבדים", רבי מרצחים, שאחדים מהם נידונו לעשרות מאסרי עולם. בין השאר מדובר בעבדאללה ברגותי שנידון ל-67 מאסרי עולם על מעורבותו בפיגועים בקפה מומנט, סבארו ועוד, ובחסן סלאמה האחראי לפיגועים בירושלים ובאשקלון בתקופת הפיגועים הגדולה של שנת 96'

לא רק מרואן ברגותי: רשימת האסירים הפלסטינים שאת שחרורם דורשת תנועת החמאס במסגרת העיסקה לשחרור גלעד שליט, כוללת בתוכה לא רק את ראש התנזים מרואן ברגותי וראש החזית העממית אחמד סעדאת, שאנשיו רצחו את השר רחבעם זאבי, אלא גם אסירים עם דם רב על ידיהם. שמותיהם של האסירים הללו ברשימה מתפרסמים אט-אט בימים האחרונים, ומתברר כי ביניהם גם גדולי המרצחים המרצים שנות מאסר רבות בישראל.

 

בין היתר, מופיעה ברשימה שורה של שמות מפקדים בזרוע הצבאית של חמאס, ביניהם כאלה האחראים על עשרות פיגועי התאבדות בתוך שטחי ישראל. הבולט שבהם הוא עבדאללה ברגותי, ממפקדי הזרוע הצבאית של החמאס בגדה שנידון ל-67 מאסרי עולם באשמת הריגת עשרות ישראלים ושורה של פיגועי התאבדות. בין היתר, שמו נקשר בפיגוע במסעדת "סבארו" בירושלים באוגוסט 2001; בפיגוע המשולש במדרחוב בן יהודה בירושלים, בדצמבר 2001; בפיגוע בקפה "מומנט" בירושלים, במארס 2002 ובפיגוע באוניברסיטה העברית בהר-הצופים בירושלים, ביוני 2002.

 

גם שמו של חסן סלאמה, אחד מראשי הזרוע הצבאית של התנועה שהובילו את גל פיגועי ההתאבדות ב-95'-96' לאחר חיסולו של המהנדס יחיא עיאש, מופיע ברשימה. סלאמה נידון לעשרות מאסרי עולם באשמת הריגתם של 67 ישראלים. בין השאר, התשתית שבראשה עמד סלאמה הוציאה לפועל את פיגועי התופת הקשים בשני האוטובוסים בקו 18 בירושלים ובטרמפיאדה בצומת אשקלון בפברואר 96'. בפיגועים אלה נהרגו 46 ישראלים וכ-100 נפצעו.

 

כן מוזכר נאאל אל-ברגותי, ממפקדי הזרוע הצבאית של החמאס בגדה, שהואשם במעורבות ישירה בפיגוע התאבדות בנתניה ב-2002.

 

התנועה דורשת גם את שחרורו של פואד שובאכי, לשעבר הממונה על הכספים במנגנוני הביטחון הפלסטינים. שובאכי נחשב לחשוד מס' 1 בישראל במימון וניהול פרשת ספינת הנשק קארין A. הוא נעצר במארס 2006 בפעולת צה"ל נגד כלא הרשות ביריחו שבה נעצרו גם ראש החזית העממית ורוצחיו של השר רחבעם זאבי.

 

בחמאס דורשים גם את שחרורו של סעיד אל עותבה, זקן האסירים הפלסטינים הכלוא בישראל מאז 1977, בנוסף לכ-40 אסירים הכלואים כולם מלפני אוסלו.

 

התנועה דורשת את שחרורו של עבד אל-חאלק אל נטשה, מבכירי החמאס בגדה שניסח עם אחרים את מסמך האסירים שהיווה את הבסיס להקמת ממשלת האחדות הפלסטינית. כמו כן מוזכר רווחי מושתהא, מראשוני המייסדים של הזרוע הצבאית של חמאס וכן השייח' בסאם סעדי, מנהיג הג'יהאד האיסלמי בגדה ותושב מחנה הפליטים ג'נין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה למען שחרור אסירים בעזה, היום
צילום: איי פי
פואד שובאכי
צילום: ערוץ 2
עבדאללה ברגותי
צילום: ערוץ 2
מומלצים