שתף קטע נבחר

הילד הוא ליצן הכיתה? יכול להיות שאתם צריכים לדאוג

הוא תמיד מספר בדיחות ומצחיק את כל הילדים בכיתה. הומור זה מצוין וטוב לקחת הכול בקלות, אבל אולי הילד פשוט לא מכיר שום דרך אחרת להביע רגשות? כך תלמדו את ילדכם להשתמש בטווח רחב יותר של תחושות ורגשות

ה׳ליצן׳ של הכיתה הוא ילד שנראה כמי שלוקח הכל בקלות, מצב רוחו נראה מרומם, והוא תמיד משעשע את כולם. "אבל לעיתים יש פער גדול בין השמחה והעליצות שילד כזה מפגין כלפי חוץ לבין מה שמתחולל בתוכו‭,"‬ אומרת הפסיכולוגית רוני טרוסטלר מהמרכז לבריאות הנפש גהה. "הצחוק הנצחי יכול להעיד דווקא על קושי להתמודד עם מצבי מצוקה‭."‬

 

המצבים האלה מתרחשים, לדבריה, כשאין לילד לגיטימציה לבטא תחושות קשות. הוא חושב שאפשר לאהוב אותו ולקבל אותו רק כשהוא נחמד ומצחיק.

 

איך לסייע לילד שלקח על עצמו את תפקיד ה׳מצחיקן׳, לבטא את עצמו בצורה נכונה?

 

  • השימוש בהומור מעיד לרוב על יכולת התמודדות טובה עם מצבי קושי, כמו מתח וחששות, אבל חשוב שהילד יידע שלא בכל סיטואציה מתאים להגיב בהומור.

 

  • רצוי שההורים יאפשרו בסביבה הביתית פתיחות רגשית ויבטאו טווח רחב של רגשות שהם חווים, תוך שהם מביאים בחשבון את גיל הילד ואת יכולתו הקוגניטיבית.

 

  • אין ללכת שבי אחרי הצחוק התמידי. יש לזכור שמאחורי מסכת ה׳ליצן׳ יש ילד שחושש לבטא את תחושותיו האמיתיות מפחד שיחווה דחייה או שהוא לא מחובר לטווח הרגשות כולו. העניקו לילדכם את התחושה שתאהבו ותקבלו אותו גם אם רגשותיו ׳שליליים׳.

פורסם לראשונה 14/04/2007 21:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואלפוטוס
לוקח הכול בקלות?
צילום: ויז'ואלפוטוס
מומלצים