שתף קטע נבחר

אחיות ביה"ס: "מפקירים את בריאות התלמידים"

במסגרת הפרטת שירותי בריאות התלמיד תחול האחריות על העסקת כ-500 אחיות בתי-הספר שעובדות בכיתות א'-ט' על חברת כוח אדם. בכיר במשרד הבריאות: "נאלצנו לעשות את הצעד מסיבות תקציביות. אנחנו לא מאושרים מזה". נציגת האחיות: "עד סוף השנה נספיק לחסן רק מחצית מהתלמידים"

מי מטפל בילדי ישראל? בה בשעה שראש הממשלה מורה על הכנת תוכנית בריאות לאומית שמציבה במרכז את הרפואה המונעת ואת בריאות הציבור, מפריטה המדינה את אחד השירותים המרכזיים בתחום הרפואה המונעת - שירותי בריאות התלמיד.

 

במסגרת המהלך החדש תחול האחריות על העסקת כ-500 אחיות בתי-הספר שעובדות בכיתות א'-ט' על חברת כוח האדם "האגודה לבריאות הציבור". החברה קיבלה לידיה את המידע הרפואי על כל תלמידי ישראל והיא זו שתהיה אחראית על ביצוע מעקב גדילה, בדיקות ראייה ושמיעה, חינוך לבריאות ומתן חיסונים לתלמידים. במשרד הבריאות מציינים כי הם יגדירו את התקנים המקצועיים לעבודת החברה ויפקחו אחר השירות שניתן לתלמידים.

 

בשנים האחרונות קוצץ התקציב המוקדש לבריאות התלמיד מ-70 מיליון שקל ויותר ל-54 מיליון שקל בשנה הנוכחית. מספר האחיות ירד גם הוא - מ-700 לכ-500. במשרד הבריאות נאלצו להסכים עם הצעד לאחר שמשרד האוצר היתנה העברה של 10 מיליון שקל נוספים לשירות בהפרטתו.

 

"נאלצנו לעשות את הצעד מסיבות תקציביות", ציין בכיר במשרד הבריאות. "אנחנו לא מאושרים מזה. אחת הסיבות שאנחנו עושים את זה היא שהתקציב הוא כזה שלא מצליחים לגייס אחיות חדשות".

 

"לוליינות פיננסית" 

האחיות טוענות שהמהלך החדש מהווה נדבך נוסף בהפקרת בריאותם של התלמידים. יו"ר חטיבת אחיות בריאות הציבור בהסתדרות האחיות, מוריה אשכנזי: "משרד הבריאות מפקיר את תלמידי בתי הספר. שירותי בריאות התלמיד שחייבים להינתן על פי חוק על ידי משרד הבריאות מועברים לחברת כוח אדם.

 

"אנחנו רואים בחומרה רבה את הנושא ונפעל כדי שמשרד הבריאות ישמור על ביטחונם ובריאותם של ילדי ישראל במקום לעסוק בלוליינות פיננסית". אשכנזי העריכה שבעקבות הקיצוצים במספרן של האחיות, ובעקבות חוסר הוודאות שמאפיינת את המעבר לחברה החדשה, עד סוף השנה יספיקו האחיות לחסן רק מחצית מהתלמידים.

 

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן: "הפרטה של בריאות ילדי ישראל היא דבר שלא יעלה על הדעת. זה יום עצוב למדינת ישראל. מי שרצה ששרתים ומזכירות יילמדו עזרה ראשונה כדי לטפל בתלמידים - זה מה שיקבל בסוף. השירות לתלמיד יהיה גרוע יותר, משום שכיום האחיות בורחות מהשירות. אני חושבת ששר הבריאות נכשל פה. התרעתי בפני מנכ"ל המשרד, פרופ' אבי ישראלי, ואמרתי לו 'אתה האדם המקצועי ואתה צריך להגיד שאסור לעשות את זה'".

 

הקיצוצים במספר האחיות ובתקציב השירות גרמו לכך שאחות אחת נתנה טיפול ל-3,500 תלמידים בממוצע, במחצית מבתי הספר לא היו אחיות ובסוף השנה שעברה התברר שרבע מהתלמידים כלל לא חוסנו בשל המחסור בכוח האדם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
אילנה כהן. "לא יעלה על הדעת"
צילום: אתר הכנסת
פגיעה בחיסון התלמידים? אילוסטרציה
מומלצים