שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מירי בן ארי ועסק שחור - הסולחה

  העימות בין מירי בן ארי ללירון תאני בעקבות גרסת ההיפ הופ ל"אדון עולם" גרר לא מעט תגובות - חלקן של גיבורי הפרשה עצמם. השורה התחתונה: כולם מתנצלים בפני כולם

  בעקבות הידיעה על העימות בין מירי בן ארי ללירון תאני בתוכנית הרדיו "עסק שחור", הגיבו דרך הטוקבקים מספר דמויות מפתח בסצינה. בדקנו ואימתנו שאלו אכן התגובות האמיתיות, והנה הן לפניכם. אז יאללה, סולחה!

   

   

  קוואמי מגיב למירי בן ארי

   

  "בתור השדרן שהקים יחד עם לירון תאני (למעשה זו הייתה יוזמה שלו), שידר, הפיק וערך לצידו את עסק שחור במשך שמונה השנים הראשונות שלה (אחריהן עזבתי ומאז גורי ולירון שם), אני יכול לומר לך כמה דברים.

   

  1. כמעט מאה אחוז מהראפרים החשובים וגם החשובים פחות במדינת ישראל קיבלו מיקרופון רדיופוני ראשון בעסק שחור. כנ"ל במה טלוויזיונית ראשונה בתוכנית הטלוויזיה

  שהייתה לשנינו בערוץ ביפ בתחילת העשור. לירון תמיד בחר, הזמין ואירח ראפרים מאהבה לתחום ואמונה בהתרחשות (הקטנה לפחות בהתחלה) שהייתה ויש בארץ. אפשר לומר שכמות הראפרים שהוא אירח וחייבים לו פתחון פה ראשון משתווה לפחות (אם לא יותר, בחוסר הצניעות) למספר האמנים איתם עבדת ברשימה שציינת, גם אם מעטים מהם הצליחו כלכלית.

   

  2. מעבר ל'אוהב', בהתייחס לציטוטך: 'מבין ויודע'... - גם המסתייגים בטעמם מלירון יסכימו איתי שמעטים בארץ מבינים ויודעים היפ-הופ כמוהו. מעבר למאזינים, אני מניח שחלק ממשתתפי הקורסים להיסטורית המוזיקה השחורה והסדנאות בענייני ראפ אותן הוא העביר (חלקן איתי, חלקן לא) יסכימו עם הקביעה הזאת.

   

  3. מהפיכת ההיפ-הופ בארץ לא הייתה מתרחשת לעולם ללא דחיפתם המאמינה של כמה אנשים, ביניהם שותפך סאבלימינל, מומי לוי, די.ג'יי סופרים, צ'ולו, דורי טריסטר, אנשי שב"ק ס, אנוכי וכן - לירון תאני. עסק שחור הייתה אחת משתי תוכניות ההיפ-הופ הראשונות והיחידות ברדיו הישראלי במשך שנים בזמן שבתחום הזה האמינו עשרות בודדות של אנשים בארץ.

   

  4. אם יש משהו, בתור אחד האנשים שעבדו איתו הכי צמוד בחיים, שאני יכול לומר לך על לירון הוא: לירון הוא סרקסטי וציני. הוא אומר מה שבא לו באותו רגע, ולא שם זין. איך אמרת? 'היפ הופ זה דיבור אמיתי וישיר!'. לא ככה? אז ודאי את יודעת שלא פעם הדיבור של ההיפ-הופ הוא אמיתי וישיר גם אם הוא לא מוצא חן בעינייך. היפ -הופ הוא לא קונצנזוס, ואם הוא כן - הוא מפספס את המטרה, לפחות לדעתי. אז כן, שמעתי כבר מלא מעט ראפרים חשובים משפט בסגנון 'FUCK HIP HOP'. אני משוכנע שגם את (ואם לא - אפשר למצוא דוגמאות בדקה). כמעט כל מי שמכיר את לירון ושומע עסק שחור במשך השנים יודע שמשפט בסגנון 'אני שונא היפ-הופ' הוא ציני, הפוך על הפוך, ובעיקר נועד להצחיק או להרגיז. את יודעת, כמו שקורה לא פעם בהיפ-הופ. חסרות דוגמאות? אמינם, ד"ר דרה, רדמן, אינסוף... אל תקחי כמובן מאליו אמירה כזו כשהיא מגיעה ממנו, לא מאדם כל כך ציני... מיותר לומר שכל קהילת ההיפ-הופ בארץ יודעת שלירון אוהב היפ-הופ. על אמת. וגם אני. באהבה, קוואמי".

   

  תגובה של קובי "סאבלימינל" שמעוני

   

  "אני ממש מתבייש! אני מארח את מירי ואת הצוות שלה בארץ שלנו, שאני כל כך גאה בה, והתקרית עם לירון בתוכנית עסק שחור פשוט גרמה לי להתבייש. נבהיר כמה נקודות: עסק שחור הייתה אחת התוכניות האחרונות שהושיטו לי יד בתחילת דרכי. אפילו בנוסף לירון קרא לי ימני קיצוני. התוכניות הראשונות שתמכו בי כאמן היו ברשת ג', ב-88 FM ובתוכנית מוזיקה שחורה של עומר אפרת ברדיו BU 99.

   

  ביום חמישי בלילה הקפצתי את מירי בן ארי (אמנית עם קריירה בינלאומית מאוד מכובדת) לראיון בגלגל"צ , כמובן שמהיכרותי כבר ציפיתי לחוסר הבנה, חוסר כבוד בסיסי וזלזול. יש מקומות שבהם ציניות היא פשוט מיותרת. אחת ממילות המפתח בהיפ הופ זה כבוד, כי צריך לתת כבוד למי שמגיע לו. לכל ילד שלוקח את האנרגיות שלו למקום של יצירה מגיע כבוד! אז בטח שלשני אמנים מצליחים שלקחו על עצמם לעשות שיר כל כך קשה עם מסר כל כך חשוב מגיע כבוד! זה לא משנה בכלל אם אתה אוהב את השיר או לא.

   

  לירון היקר אתה חייב ללמוד לתת כבוד ולא למנוע ממאזיני התוכנית שעדיין אוהבים היפ הופ לשמוע אותו!!!!!!!!!! זה בטח יותר חשוב מההמנון של צסק"א מוסקבה (גרסת הדאנס שהשמעת). וגם מהפינה החדשה שבה אתה משמיע שירי רוק מעפנים מפעם! מה אתה מנסה לעשות? לגרום לכולם לשנוא היפ הופ!? לנו התרבות הזאת עדיין חשובה מאוד ואנחנו עדיין עושים ומשקיעים כל כך הרבה ומעריכים ומפרגנים לכל מי שחי ועושה היפ הופ, אך ממש לא למי שרק מדבר בציניות על הכל ומשניא סתם!

   

  אז רק לידיעת מי שהאמין למשהו מהשטויות שאתה אומר וכותב: אני ומירי במשך זמן רב השקענו את כל מרצנו בפרויקט הזה, וכן אני גם מדבר על זה שהול מומן מכסף אישי שלנו! הוידאו, ההקלטות, הטיסות, יצור 5000 סינגלים ו-1000 די.וי.די, שליחויות לכל העולם, צוות ענק שעולה הון, צילומים, גרפיקות, חוזים ועוד ועוד ועוד.

   

  ולא, אין לנו שום הכנסה ובטח שלא רווח מהפרויקט, רק הוצאות והשקעה אינסופית שלנו למען מטרה כל כך קדושה! כן הרינגטונים חינם! תודות לכל המפעילים הסלולרים שמכבדים ותומכים, כך גם ב-hot vod וכך גם בכל אתרי האינטרנט!

   

  אפילו משרד החינוך ויד ושם 'נותנים בכבוד' ולכן הדיסקים שיצרנו מופצים לכל בתי הספר ולכל שגרירויות ישראל בעולם ואנחנו מופיעים בטקסים הרשמיים של יד ושם בראשון ושני. וכל כל זה לא טוב מספיק ללירון תאני, ולכן הוא בחוצפתו קובע שאתם לא תשמעו את השיר! ועוד לא מתבייש להגיד לאמן כמו מירי בן ארי שזה חרא!? אחי היקר לירון, מה אתה עשית בכל החיים שלך שהיה בעל חשיבות בכלל?

   

  איך אתה מעז בכלל? מה אתה עושה היום למען אותם הניצולים ששרדו ואין להם מה לאכול???? אני יודע בדיוק מה אני ומירי עושים. ואמשיך להיות גאה בכל כך הרבה אנשים טובים שעוזרים ובהיפ הופ שאני אוהב ובמדינה שלי, למרות שונאים כמוך! שבוע טוב, סאב. 

   

  תגובתו של אדי סומירן – מפיק מוזיקלי

   

  "התאפקתי לא להגיב כדי לא לשת"פ עם הגימיק. אבל לא החזקתי את עצמי...

   

  קיבלתי במייל את המכתב של מירי, בהתחלה באמת חשבתי שלירון הביא סתם 'יציאה' ודחקות... אבל שמעתי את הראיון המוקלט ואני המוווווום. אשקרה מירי התחילה לחשוב כמו REDNECK אמריקאי ממוצע שמקבל את כל האינפורמציה שלו מהטלוויזיה ויושב עם פה פעור ורק ממתין שיחממו את האוכל במיקרו וילעסו לו את זה והוא רק בולע. כל כך אינסטנט. אני באמת לא חושב שמירי מחוברת לעניין על אמת וזה שמספר דגנרטים במשרד החינוך ויד ושם שמו על זה כסף זה פשוט מקומם.

   

  אם היו מביאים אותה בקליפ דוקומנטרי אני מבין, אבל זה אשקרה גימיק עלוב. הייתי אומר שזה אפילו לא גימיק. באמת בלי שום קשר לשואה זה סתם. מה עוד שלקחו שיר כל כך ידוע וטעו במנגינה באותה תיבה פעמיים וזה לא אילתור אלא פשוט לא מכירים את המנגינה הנכונה. אבל אולי זה מפריע רק לי.

   

  אני די מאוכזב מהאינטלגנציה של מירי בן ארי בהקשר הזה. לירון דיבר לעניין וזכותו להגיד את מה שהוא רוצה. רק מירי הבינה מה שהיא רוצה ופיספסה את הפואנטה והתרוצים שלה היו ממש רדודים. גם אני חושב ש-MTV וכיו"ב לא קשורים לעניין. זה לא מקום ללמד על השואה ומהקליפ הזה ודאי אי אפשר ללמוד כלום. אני כמו עוד רבים אחרים לא הייתי מחליף את לירון בעד שום הון!!!! זה המקום שלו!!! ומה שאני מעריץ אצלו זה שהוא אף פעם לא מתחנף.

   

  גם אני חושב שהיפ הופ הוא זול. הוא מבדר ויש לו מטרה ברורה, לפחות היום. זה הפופ מיוזיק, הדיסקו של היום ואין מקום לנושאים מהסוג הזה ב'סצנה'. אם מירי הייתה ניצולת שואה בעצמה והייתה עושה ראפ נגד הגזענות או משתמשת ב'סאמפלים' של ואגנר בקונספט של מוזיקת שוליים אני מבין, אבל מה הבלינג בלינג קשור... ומה סאבלימינל יודע על השואה חוץ מששישה מיליון זה לא רק מספר... האם הוא שמע על 'מיין קאמפ', האם הוא יודע איפה זה באבי יאר או שמע על SD וה-SS והלופטוואפה... או מי זה גרינג... אני מניח שלא. בקיצור לירון, תמשיך כך, אני אוהב אותך, אוהב את הגישה וההגשה ומי שלא מבין אותך יש לו בעיית אינטלגנציה קשה ושיאזין לדידי הררי".

   

  תגובתה של מירי בן ארי

   

  "סערה על לא דבר. דיברתי היום עם לירון תאני ונראה כי הדברים יצאו מכלל פרופורציה. החלטנו שיותר כדאי לתמוך אחד בשני מאשר בריב המטופש הזה. לירון תאני מאוד תומך בי, בהיפ-הופ, ובפרויקט 'Gedenk' - להגברת המודעות לשואה בקרב בני הנוער בארץ ובעולם. כל הסיפור היה לצערנו אי הבנה אחת גדולה. השיחה הסתיימה בכך ששנינו התנצלנו. קבענו להיפגש שוב - ביום חמישי הקרוב בעסק השחור".

   

  תגובתו של לירון תאני - המיועדת לסאבלימינל, מירי וכל המגיבים

   

  "ברצוני לבקש מכל המגיבים כאן למתן את תגובותיהם בכל הנוגע לסאבלימינל ומירי בן ארי. אנא זכרו שלא רק התוצאה משנה אלא גם הכוונות שעומדות מאחוריה ואין לי ספק שכוונותיהם של האמנים היו טהורות. לא הייתה לי שום כוונה לנגח את סאב ומירי כאמנים אלא רק להעלות את הנושא של הטיפול בשואה דרך היצירה שלהם ודרך ההיפ הופ בכלל. הדיון על ההתייחסות לשואה ביצירות אמנות, גם בכאלה המיועדות להמונים, הוא לגיטימי וראוי שהוא יתקיים. הדיון עצמו צריך להתקיים ללא יסוד פרסונלי אבל חובה שהוא יתקיים כי זאת חלק מהמטרה שיש ביצירות כאלה. את הפוסט בבלוג שלי בחרתי להוריד מכיוון שאני מרגיש שנכשלתי בנקודה שניסיתי להעביר ואני מודה בטעות.

   

  למר קובי שמעוני היקר. אני מבין את כעסך. אני רוצה להתנצל בפניך ובפני בן ארי אם נפגעתם אישית מהדברים שלי. אני לא מתנצל על דעתי שהקליפ והשיר ל'אדון עולם עד מתי' הוא לא הדרך הראויה והמכובדת לטפל בנושא. אני חושב שאתה ראפר מצוין בעל כישורים יוצאי דופן אבל עם הקליפ הזה נכשלת לטעמי, ובנושא שאסור להיכשל בו. בקשר למי שטוען נגדי שאני בן אדם קטן,זה נכון, זה גנטי ואפילו שמתי לב שכבר הגעתי לגיל שאני הולך ומתכווץ ככה שפגעתם בנקודה רגישה (אני גם סובל מעודף משקל קל אם בא לכם להמשיך להיכנס בי).

   

  למייספייס של השוק השחור

   

  לאינפורמציה שחורה וחמה

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מירי בן ארי. "סערה על לא דבר"
  צילום: יוסי
  צילום: מיכה דומאן
  לירון תאני עם גורי אלפי. "הכוונות של האמנים היו טהורות"
  צילום: מיכה דומאן
  לאתר ההטבות
  מומלצים