שתף קטע נבחר

גלאון מתעקשת: עדויות לפני דו"ח ביניים

הח"כית העותרת מסרבת לקבל את הלו"ז של ועדת וינוגרד, וטוענת: "פרסום העדויות לפני המסקנות חיוני לקידום מטרתה המרכזית של הוועדה - הגעה לחקר האמת". אתמול מתח בג"ץ ביקורת חריפה על העיכוב בפרסום העדויות

ח"כ זהבה גלאון (יחד-מרצ), שעתרה נגד ועדת וינוגרד בדרישה שזו תפרסם את עדויות הבכירים, מוסיפה להתעקש על כך גם לאחר הבהרת הוועדה מאתמול.

 

"בדיון הנוקב, שהתקיים בפני הרכב מורחב של בית-המשפט העליון, חזר בית-המשפט והדגיש את העיקרון שקבעה השופטת איילה פרוקצ'יה, והוא - כי פרסום וגילוי הממצאים הגולמיים, תמלילי העדויות, בטרם פירסום המסקנות עצמן, הם שיאפשרו לציבור לבחון את מסקנות הוועדה ולקבל אותן מתוך אמון בטוהר שיקוליה וענייניות מניעיה וכי בדרך זו יובטח אמון הציבור בעבודה הוועדה".

 

"אם הציבור יקבל דו"ח מסכם המכיל מסקנות בלבד, מבלי שיהיו בידיו נתונים שבאמצעותם יוכל להעריך את המסקנות - יאבד הדו"ח את תוקפו המוסרי", אומרת גלאון, באמצעות עו"ד דפנה הולץ-לכנר.   

 

"פרסום העדויות לפני המסקנות חיוני לקידום מטרתה המרכזית של הוועדה - הגעה לחקר האמת", ממשיכות גלאון ועורכת-דינה. הן מנמקות: "רק חשיפת הפרוטוקולים כעת עשויה להניב עדויותיהם של עדים נוספים, אשר למקרא הדברים ייתכן ויתבקשו לשלול ולהפריך דברים שונים שנאמרו בפני הוועדה, כפי שאירע בוועדת זיילר לדוגמה".

 

אתמול החליטו חברי ועדת וינוגרד, הבודקת את התנהלות הדרג המדיני והצבאי במהלך מלחמת לבנון השנייה, לחשוף את העדויות שנמסרו מפי בכירי המדינה - רק שבועיים לאחר פרסום דו"ח הביניים. העדויות הראשונות שיפורסמו יהיו של ראש הממשלה אולמרט, שר הביטחון פרץ והרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ. דו"ח הביניים אמור להתפרסם לקראת סוף החודש.

 

ההחלטה של חברי הוועדה התקבלה לאחר ששופטי בג"ץ מתחו ביקורת על

השהיית פרסום העדויות. נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, אמרה: "פורסמה עדות של שמעון פרס, ופתאום הדברים משתנים, זה לא ברור. אנחנו לא רוצים את עמדת הוועדה. היא כבר הוכרעה. אנחנו רוצים לוח זמנים!".

 

ראש מחלקת הבג"צים בפרקליטות, עו"ד אסנת מנדל, המייצגת את ועדת וינוגרד, טענה בדיון כי "בית המשפט הותיר לוועדה שיקול דעת", אולם השופטת בייניש הקשתה עליה ואמרה שההחלטות התקבלו בדיונים הקודמים על בסיס הצהרות הוועדה שהיא תפרסם את העדויות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חקר האמת. גלאון
צילום: חיים צח
ועדת וינוגרד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים