שתף קטע נבחר

וינוגרד: נפרסם העדויות - שבועיים אחרי הדו"ח

המתיחות המשפטית נמשכת. בניגוד לרוח הדברים שהשמיעו הבוקר שופטי בג"ץ, קיבלה ועדת וינוגרד ברוב קולות החלטה כי עדויותיהם של ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר על מלחמת לבנון, יפורסמו רק שבועיים לאחר חשיפת דו"ח הביניים. ח"כ גלאון, שדרשה את פרסום העדויות: "זו נקודה שפל חדשה לפרקליטות ולוועדה"

חברי ועדת וינוגרד, הבודקת את התנהלות הדרג המדיני והצבאי במהלך מלחמת לבנון השניה, החליטו הערב (א') ברוב קולות לחשוף את העדויות שנמסרו מפי בכירי המדינה - רק שבועיים לאחר פרסום דו"ח הביניים. החלטת הוועדה התקבלה לאחר הדיון שנערך בצהריים בבג"ץ בנוגע ללוח הזמנים של פרסום העדויות.

 

העדויות הראשונות שיפורסמו יהיו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון עמיר פרץ, והרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ. דו"ח הביניים אמור להתפרסם לקראת סוף החודש. 

 

דברי ועדת וינוגרד באים כהמשך למתיחות בין חבריה לבין בג"ץ בסוגיית פרסום הפרוטוקולים ועקרון הפומביות. חלק מהשופטים בדיון היום בבג"ץ התבטאו על כך ש"זמן סביר" איננו זמן ללא גבולות. השופטת איילה פרוקצ'ה, שישבה בהרכב, אמרה כי ראוי שחלק מהעדויות יפורסמו עוד לפני דו"ח הביניים.

 

הערב, בעקבות הודעת וינוגרד, הודיעו שופטי בג"ץ כי ח"כ זהבה גלאון, שהייתה זו שעתרה בדרישה לפרסום את העדויות, תגיש עד מחר ב-11:00 את תגובתה להחלטת הוועדה.

 

ח"כ גלאון אמרה לאחר שנודע על עמדת הוועדה: "אודיע מחר לבג"ץ שאני דוחה את הודעת המדינה. יש חשיבות קריטית לפירסום הפרוטוקולים לפני שיוצג דו"ח הביניים, על מנת שניתן יהיה להפריך עדויות כוזבות. זוהי נקודת שפל נוספת בהפיכת הפרקליטות ו-ועדת וינוגרד למריונטות של ראש הממשלה".

 

הודעת ועדת וינוגרד יצאה כמה שעות לאחר הדיון שערך בג"ץ בהרכב מורחב בנוגע ללוח הזמנים לפרסום העדויות. בדיון, שהיה אחד הסוערים הזכורים במערכת המשפט, תקפו בחריפות נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש, ויתר השופטים את השהיית פרסום העדויות. בייניש מתחה ביקורת קשה על התנהלות הוועדה ועל כך שהחליטה, לאחר פרסום חלק מהעדויות בחודש שעבר, לחזור בה ולהמתין עם חשיפת יתר הפרוטוקולים עד לאחר פרסום הדו"ח.

 

"פורסמה עדות של שמעון פרס, ופתאום הדברים משתנים, זה לא ברור", אמרה בייניש. "אנחנו לא רוצים את עמדת הוועדה. היא כבר הוכרעה. אנחנו רוצים לוח זמנים!". בייניש אמרה עוד כי שינוי העמדה של הוועדה מאוד מוזר ו"פשוט לא מתקבל על-דעת, המדינה צריכה להגיב עוד היום. בפסק הדין הקודם לא נתנו צו מוחלט מתוך אמון במה שהצהרתם, אבל היום אתם חוזרים על מה שהצהרתם. פשוט התחרטתם, כי משהו לא מצא חן בעייני אחד העדים".

 

ראש מחלקת הבג"צים בפרקליטות, עו"ד אסנת מנדל, המייצגת את ועדת וינוגרד, טענה בדיון כי "בית המשפט הותיר לוועדה שיקול דעת", אולם השופטת בייניש הקשתה עליה ואמרה שההחלטות התקבלו בדיונים הקודמים על בסיס הצהרות הוועדה שהיא תפרסם את העדויות.

 

"זו חזרה טוטאלית מהדברים שאמרתם לבית משפט", הטיחה במנדל. "זו הסיבה שלא ניתן צו מוחלט, לא זכור לי דבר כזה. גם בא כוח המדינה בדיון הראשון עליו מבוסס פסק הדין הרשום, הודיע שיש פרטים שאינם סודיים. זה נעלם פתאום. השאלה שלי היא מה אתם טוענים? מה אתם מבקשים?". מנדל ענתה לה: "חשוב לנו מאוד שיהיה ברור לכולם שהוועדה עמדה בדרישות פסק הדין. פרסום שלוש עדויות תוך חודש הם זמן סביר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ועדת וינוגרד. לא מתרגשים מבג"ץ
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום: דודי ועקנין
ח"כ גלאון. זועמת
צילום: דודי ועקנין
מומלצים