שתף קטע נבחר

ביום השואה: ניצולים עלו לכנסת - להפגין

התחננו לסיוע ממשלתי ולתמיכה בקרן לרווחת נפגעי השואה בישראל. אלוף (מיל') עוזי דיין: "לא מספיק לזכור את הנרצחים, אלא גם את אלה שאיתנו כאן"

מאות בני אדם, בהם ניצולי שואה, סטודנטים וחברי תנועות נוער הפגינו היום (ב') מול משכן הכנסת בירושלים במחאה על מצבם הכלכלי הקשה של הניצולים. לפני ההפגנה קיימו המשתתפים צעדה מ"יד ושם" לכנסת. המפגינים דורשים ממקבלי ההחלטות במדינה לעזור להם במצבם הקשה.

 

במהלך ההפגנה דרשו המשתתפים להעביר 30 מיליון שקלים לקרן לרווחת נפגעי השואה בישראל. יו"ר תנועת "תפנית" שאירגנה את ההפגנה, עוזי דיין, אמר "גם ביום השואה לא מספיק לזכור נרצחים, אלא גם את אלה שאיתנו כאן". המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב: "ניצולי השואה עדיין כאן" ו-"70 אלף זה לא מספר על היד". 

 

מנתונים שהוצגו בישיבת חירום שנערכה אתמול במשרד הרווחה עולה כי בישראל חיים כיום כ-250 אלף ניצולי שואה, מתוכם מקבלים עשרים אלף רנטות (שילומים) מגרמניה, כארבעים אלף קצבה ממשרד האוצר אולם 180 אלף אינם נכללים באף אחת מן הקטגוריות ונופלים בין הכיסאות. "אני שואל את עצמי 'איך הגענו למצב הזה שהם לא זכאים לשום דבר?'", אמר שר הרווחה, יצחק הרצוג, אשר כמה מבני משפחתו של אביו נספו במהלכה.

 

בראיון ל-ynet אמרה חברת הכנסת, קולט אביטל (עבודה) כי בישראל נכסים אבודים של ניצולי שואה בשווי של כמיליארד שקל. לדבריה, "אנשים וגופים שמחזיקים בנכסים הללו לא מודים בכך מסיבות אלא ואחרות. למשל הקרן הקיימת לישראל חשבה תמיד על עצמה כעל גוף לאומי - מצילת אדמות לאום כשבפועל, היא פדתה את האדמות מאנשים שנספו וטוענת שהן שלה".

 

נושא מצבם הקשה של חלק מניצולי השואה על לדיון גם בישיבת הממשלה שנערכה אתמול. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר: "תפקידנו לדאוג לכך שמי שעבר את מאורעות השואה יסיים את חייו בכבוד הראוי לו".

 

שרים נוספים בממשלה התייחסו גם הם למצבם של ניצולי השואה. סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת, אלי ישי, אמר: "מזעזע אותי לשמוע שיש ניצולים שאינם יכולים להתקיים. אני מתכוון לשוחח בעניין זה עם שר הרווחה שיטפל הכך. יש להתאים דרג מיוחד שייתן תקציבים לכל ניצולי השואה שמצבם קשה. גם אם נדרשים תיקוני חקיקה כדי להטיב אותם בתוספת תקציב, יש לעשות זאת. אסור חלילה לחסוך בזה. הפתרון הוא להתמודד עם הבעיה ולא לחפש מי אשם ומי לא. אם חסר כסף, אז שכל אחד מהשרים ייתן סכום כסף ממשרדו לטובת העניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה בירושלים
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אביטל והשר הרצוג בהפגנה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים