שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חומר פעיל בתכשירים נגד כאבי מפרקים - לא יעיל

  חוקרים בשוויץ מצאו כי המרכיב כונדרוטין, המצוי בתכשירים נגד כאבי פרקים הנמכרים בישראל, הפופולארי ביניהם - מגה גלופלקס, אינו מסייע לבעיות מפרקים: "השפעתו שואפת לאפס, איננו ממליצים על שימוש במוצרים המכילים כונדרוטין"

  האם מוצרים לבעיות במפרקים אכן עושים את העבודה? לגבי חלקם, כמו למשל מגה גלופלקס ומוצרים נוספים הנמכרים בישראל כמו קוזאמין, ויטה פלקס, קאר פלקס ואחרים, מוטל כעת ספק גדול באשר ליעילותם. כך עולה ממחקר חדש אשר נערך בשוייץ ופורסם בגליון האחרון של כתב העת Annals of Internal Medicine.

   

  מהמחקר עולה כי המרכיב כונדרוטין, המצוי במוצרים האמורים, אינו עוזר כלל לבעיות מפרקים. כונדרוטין הוא מרכיב בסחוס המשמש כחומר סיכה במפרקים, סופג ובולם זעזועים, מונע תהליכי פירוק ומזרז את מבני הקולגן שבסחוס. לרוב

  נמכר הכונדרוטין כתוסף תזונה יחד עם גלוקוזאמין, מרכיב נוסף במפרקים המסייע לשמירת הנוזלים במפרק ומווסת את חילוף החומרים בסחוס. במוצר מגה גלופלקס הפופולרי ובמוצרים דומים הנמכרים בישראל, משמשים הכונדרוטין והגלוקוזאמין בצוותא כחומרים הפעילים העיקריים.

   

  החוקרים מאוניברסיטת ברן בדקו כל מחקר קליני שפורסם על הטיפול במחלות מפרקים בכונדרוטין בלבד, ולא בשילוב גלוקוזאמין. בתחילה הראו המחקרים הקליניים הראשוניים יתרון משמעותי לכונדרוטין, לעתים אף יותר משל ניתוח להחלפת המפרק. אולם בדיקה מחודשת של המחקרים הללו לאורך זמן, הראתה כי לכונדרוטין למעשה לא היתה כל השפעה על המפרק.

   

  "השפעת הכונדרוטין על המפרקים שואפת לאפס", אמרו החוקרים, הסבורים כי גם מוצרים המשלבים כונדרוטין וגלוקוזאמין (דוגמת מגה גלופלקס) לא ישפיעו על המפרק. 

   

  "אנחנו לא ממליצים למטופלים שלנו על השימוש בתוספי הכונדרוטין", אמר ד"ר פיטר ג'וני, ראש צוות החוקרים, "אך מאחר שנראה כי הכונדרוטין אינו מזיק,

  אנחנו לא מתווכחים איתם אם הם מתעקשים להמשיך וליטול אותו".  

   

  אשתקד הגישו ארבעה ישראלים תביעה ייצוגית כנגד יבואן מגה גלופלקס "טעם טבע אלטמן" (ראו מסגרת) על סך 960 מיליון שקלים, בטענה כי התוסף אינו מסייע למחלות מפרקים, וכי בשל השימוש בו הם זנחו טיפולים אחרים הקיימים בשוק, וכתוצאה מכך מצבם הבריאותי החמיר.  

   

  לטענות התובעים כלפי חוסר היעילות של תוספי המזון הצטרפו גם מומחים, שאמרו כי לא נמצאה אף עדות לכך שגלוקוזמין וכונדרוטין מועילים, וכי במקרה של שחיקת מיפרקים אין כל תועלת בכך שהחומרים הללו ינועו בזרם הדם. מנגד, טענה החברה המייבאת כי התוסף חסר תופעות לוואי מזיקות, ומביא לתועלת רבה על פי מבדקי יעילות שנערכו.  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כף היד. אין תועלת בכונדרוטין
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים