שתף קטע נבחר

לא כדאי לפהק: מכת ברחשים בתל-אביב

מעבר ללבלוב ואופטימיות, האביב מביא עמו תופעות נעימות-פחות. נחילי החרקים הקטנים שעטו החל משעות הבוקר על גוש דן הטרידו את העוברים והשבים. חוקר חרקים מרגיע: הם אורחים ליום-יומיים ואינם מסוכנים

הברחשים פשטו עם שחר. רוכבי הדו-גלגליים והולכי הרגל בתל-אביב נתקלו היום (ג') בנחילי חרקים קטנים וטורדניים, שהתעופפו בהמוניהם בכל מקום בעיר ונכנסו לעיניים, לאף ולפה. חרף החוויה הלא-נעימה, אפשר להירגע: מדובר בתופעה נפוצה בעונות המעבר, שאינה מסוכנת לבריאות.

 

אל מוקד עיריית תל-אביב-יפו ולמערכת ynet הגיעו במשך היום פניות רבות של תושבי העיר, שדיווחו על מפגש מפוקפקים עם המעופפים הטורדניים. רבים מהם סיפרו כי לא ניתן היה להתחמק מהמפגש עם נחילי החרקים מבלי לכסות את הפנים. חלקם דיווחו כי בלית ברירה בלעו חרקים במהלך נסיעה באוויר הפתוח, משום הכמויות הגדולות של המעופפים.  

 

לדברי פרופ' צבי מנדל, חוקר במחלקה לאנטימולוגיה במינהל המחקר החקלאי, אין מדובר בתופעה חריגה. "מכת המעופפים נפוצה ואופיינית לימים החמים בעונת האביב בכל מקום בעולם, כאשר צמחיית-הבר מתחילה להתייבש. זה האות בעבור הזחלים להתפתח ולהתבגר למעופפים. ה'ברחשים' צפויים להישאר באזורנו ביומיים הקרובים, ואז ייעלמו. מלבד טרדה, הם אינם מסוכנים".

 

פרופ' מנדל מציין כי הברחשים הינם מיני זבובים החיים בלהקות. "התעופה נעשית על פי רוב בימים החמים. הם אוהבים להתעופף יחד מכיוון שזו הזדמנות בעבורם להיפגש. ההתגודדות המשותפת הזו באוויר משרתת פעילות קבוצתית ומפגש בין זכרים לנקבות. מן הסתם, כשהם עפים בהמוניהם, הם נתקלים בבני האדם".

 

מנדל סבור כי אין שום צורך להדביר את נחילי הברחשים. "זה מיותר משום שהם אינם מסוכנים. כדאי לנו לזכור, שלמרות שהמפגש עמם לא ממש נעים, הם חלק משרשרת המזון, ולכן למרות שהם מציקים לנו, הם חיוניים לבעלי החיים שניזונים מהם. אם רוצים להימנע ממפגש עמם – מומלץ ללבוש משקפי אבק".

 

עיריית תל-אביב-יפו מסרה כי אין טיפול מונע לתופעת החרקים, הואיל והיא נובעת ממזג האוויר החם שפקד את האזור. מוקדני העירייה הסבירו לתושבים המוטרדים כי התופעה צפויה לחלוף בימים הקרובים, וכי עליהם להתאזר בסבלנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי איתן
מפגשים לא נעימים. ברחשים בת"א, ארכיון
צילום: אלי איתן
מומלצים