שתף קטע נבחר

"שנדר המתין עם הפרישה לדו"ח זיילר"

גורם משפטי אומר כי פרקליט המדינה, שהקים בעבר את המחלקה לחקירות שוטרים, החליט על הפרישה לפני זמן רב אך המתין עד פרסום הדו"ח כדי שהמהלך לא ייתפס כבריחה

פרקליט המדינה ערן שנדר, שהודיע אתמול (ד') כי יפרוש מתפקידו בקיץ הקרוב לאחר שלוש שנים, קיבל את ההחלטה כבר לפני חודשים רבים אך המתין עד לאחר הגשת דו"ח ועדת זיילר כדי שהמהלך לא ייתפס כבריחה או הודאה באשמה. גורמים משפטיים שאמרו את הדברים ל-ynet מציינים כי שנדר הוא זה שהקים את המחלקה לחקירות שוטרים ובמסגרת זו, בעת שהיה ראש המחלקה, יוחסה לו אחריות לפרשת האחים פריניאן.

 

עו"ד שנדר, בן 56, נכנס לתפקידו כפרקליט המדינה בתחילת אוגוסט 2004. הוא הודיע כי ילחם ללא פשרות בתופעות של שחיתות שלטונית ופשיעה מאורגנת והעמיד בסדר עדיפויות גבוה את הטיפול בעבירות המשפיעות באופן ישיר על איכות חיי האזרחים. בשנת 2004 אף זכה בתואר אביר התנועה לאיכות השלטון.

 

התיקים שנערמו על שולחנו של שנדר ומחכים להכרעה הם רבים. בולטים בהם פרשת הפרטת בנק לאומי בה מעורב ראש הממשלה אהוד אולמרט, חקירת השר אברהם הירשזון, חקירת רשות המיסים, חקירת נסיעת חברי הכנסת טיבי, א-סנע ובשארה לסוריה, חקירה תחת צו איסור פירסום של ח"כ בשארה, חקירת השר לשעבר ישראל כץ וחקירות בעניין משרד הבריאות, בנק ישראל ופרשת אגרסקו של רוחמה אברהם.

 

עו"ד שנדר היה אחראי בין היתר להגשת מספר כתבי אישום נגד פוליטיקאים ואישי ציבור, בהם השר צחי הנגבי בפרשת המינויים ושוחד הבחירות במשרד לאיכות הסביבה, כתב אישום נגד השר לשעבר שלמה בניזרי ונגד ח"כ איוב קרא, הרשעתו של השר לשעבר חיים רמון והרשעתם של חברי הכנסת גורלובסקי, חזן ופרץ, הרשעתו של עמרי שרון, הרשעתה של נעמי בלומנטל והשופטת לשעבר אסנת לאופר.

 

במכתבו אל שר המשפטים, פרקליטי המחוז והתקשורת, בו הודיע על החלטתו, כתב שנדר: "לפני כשלוש שנים פנו אליי והציעו לי את תפקיד פרקליט המדינה. סברתי אז כי להצעה כזו אין לסרב, אך בה במידה הדגשתי לפני מלכתחילה שאיני מגיע בכדי למלא קדנציה מלאה של שלוש שנים, אלא כדי להוביל מהלך בתקופה קצובה".

 

שנדר תיאר במכתבו את הפעולות שביצע בתקופת כהונתו: "ביקשתי להביא למערכת יציבות והובלה בארבעת יעדי העל שהנחו אותנו במידה לא מבוטלת בעבר ואני מניח שינחו אותנו גם בעתיד: לחימה בשחיתות הציבורית, בארגוני הפשיעה והפשיעה המאורגנת, ההגנה על ביטחון הפרט ועל נכסי המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים