שתף קטע נבחר

הצעת חוק: ח"כ שיואשם ולא יתייצב - יודח

ח"כ גלעד ארדן יגיש בימים הקרובים הצעת חוק אותה יזם בעקבות פרשת עזמי בשארה, ולפיה יוכלו חברי הכנסת להדיח את מי שהוגש נגדו כתב אישום ובחר שלא להתייצב להליכים נגדו. עוד בהצעה: האפשרות להדיח ח"כ בגלל מגבלות בריאותיות

יוזמת חקיקה חדשה מציעה לאפשר לחברי הכנסת להדיח ח"כ מכהן, אשר הוגש נגדו כתב אישום אולם הוא בחר שלא להופיע להליכי המשפט.

 

את ההצעה יזם ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) ובכוונתו להגישה לכנסת בימים הקרובים, זאת בעקבות פרשת החקירה נגד ח"כ עזמי בשארה. "עלול להיווצר מצב שכנגד ח"כ בשארה יוגש כתב אישום אולם הוא לא יופיע להליכי משפטו בשל היותו בחו"ל ולמעשה, באופן אבסורדי, הוא יישאר חבר כנסת אפילו עד תום הקדנציה", מסביר ארדן.

 

עם זאת מדגיש יוזם ההצעה: "החוק אינו רק בעבור בשארה, אלא גם לגבי כל ח"כ שבעתיד יבקש להתחמק מהתייצבות בפני רשויות החוק. מדובר בהליך שיופעל לעיתים נדירות, אבל לצערי בימינו המציאות עולה על כל דמיון".

 

הצעתו של ארדן כוללת שני חלקים: בראשון הוא מציע כי חבר כנסת שיוגש נגדו כתב אישום בעבירות המוגדרות פשע ולא יתייצב למשפט – יישללו ממנו באופן מיידי כל ההטבות להן הוא זכאי לרבות שכרו. "המטרה היא למנוע מח"כ שיוגש נגדו כתב אישום בעבירות חמורות לקבל הטבות על חשבון הציבור", מסביר ח"כ ארדן.

 

חלקה השני של הצעת החוק מרחיק לכת עוד יותר, והוא יאפשר לחברי הכנסת להדיח ח"כ מכהן. על פי ההצעה, ניתן יהיה לפתוח בהליך הדחה שכזה באמצעות גיוס חתימות של 20 חברי כנסת אשר יוגשו ליועץ המשפטי לממשלה. אם היועץ יאשר את ההליך לאחר שישקול את פרטי המקרה, הוא יוכל להמליץ על הדחתו של הח"כ בפני ועדת חוק חוקה ומשפט בכנסת. חברי הועדה יתבקשו לאשר את ההדחה ברוב של שני שליש לפחות – ובהמשך תתבקש גם מליאת הכנסת לאשר את ההדחה ברוב מיוחד של 80 חברים.

 

לצד ההדחה בשל נסיבות משפטיות, מציע ח"כ ארדן להעביר מתפקידו ח"כ שנבצר ממנו למלא את משימותיו עקב בעיות בריאותיות כפי שקרה לראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. במקרה זה, מציע החוק החדש, יוכלו הח"כים לפתוח בהליך דומה שידרוש גם הקמת ועדת רופאים מומחים ומשפטנים שתידרש להמליץ על העברת הח"כ מתפקידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יום ההצעה, ח"כ ארדן
צילום: חיים צח
ההשראה, ח"כ בשארה
צילום: איי אף פי
מומלצים