שתף קטע נבחר

מסעדה שאפשרה ללקוחות לעשן נקנסה ב-2,000 שקל
לקוחה של מסעדת אגאדיר הגישה נגדה תביעה בגלל שאפשרה ללקוחות לעשן בניגוד לחוק. בית המשפט קיבל את התביעה, וקבע כי "יש להחמיר בפסיקת פיצויים במקרים שבהם מוכחת ההפרה, כדי ליצור תמריץ מוגבר לבעלי העסקים הרלוונטיים להקפיד על החוק"

כמה פעמים הייתם במסעדה או בבית קפה, ונאלצתם לספוג את עשן הסיגריות של השולחן שלידכם, מבלי שבעל המסעדה או מנהל המשמרת יעשה משהו נגד התופעה. זה מנוגד לחוק, אבל זה קורה בכל יום, במאות מקומות ברחבי הארץ. הבעיה היא שרוב המעשנים הפאסיביים לא עושים דבר כדי למגר את התופעה. 

 

אבל הדס סלע, החברה ב"לנשום נקי - מטה המאבק לעישון כפוי", היא לא לקוחה טיפוסית. סלע, שסעדה בינואר השנה במסעדת אגאדיר בתל אביב, תבעה אותה בבית המשפט לתביעות קטנות בעיר, לאחר שהתירה ללקוחות לעשן במסעדה, בניגוד לחוק. בית המשפט קיבל את התביעה במלואה, ואגאדיר נקנסה ב-2,000 שקל.    

 

בתביעה טענה סלע כי במסעדה אין ולו שלט אחד המורה על איסור עישון, כפי הנדרש בסעיף 2(א) לחוק, משמע המסעדה מפרה את החוק ואת התקנות שהותקנו מכוחו. עוד טענה סלע, כי לאחר שביקשה מהמארחת שתורה ללקוחות המעשנים לחדול מכך, היא לא עשתה זאת, ולכן היא קמה ויצאה מהמסעדה. עוד טענה סלע, כי המחזיקים של המסעדה נכשלו כישלון חרוץ בשמירה על המקום נקי מעישון.

 

"אולי השלט נפל"

נציג אגאדיר טען להגנת המסעדה, כי "אנו מודעים למגמה הכלל עולמית למנוע מאנשים לעשן במקום ציבורי, וכך אנחנו עושים. ביום המקרה, אינני יודע אם היה שלט, ומאז הוספתי שלטים מאירי עיניים". עוד אמר, כי היה שלט ליד הטלוויזיה, ויכול להיות שהוא נפל".

 


מסעדת אגאדיר בנמל. "אנחנו מנסים לאכוף" (צילום: ניב קלדרון)

 

לגבי טענות סלע על כך שהמארחת לא ביקשה מהלקוחות להפסיק לעשן, אמר מנהל המסעדה, כי "המארחת ניגשה וביקשה שיכבו, ואחרי שתי דקות מישהי שוב פעם הדליקה. זו בעיה לשלוט בזה. יש על השולחנות מאפרות לחרצנים, וכנראה שזה משדר רושם שגוי. אני נמצא במסעדה הרבה זמן, ואנחנו מנסים לאכוף, ואם מישהו מעשן וזה מפריע למישהו, אנחנו מבקשים לכבות".

 

"הנתבעת לא קיימה את הוראות החוק"

השופט, שלמה פרידלנדר, פסק כאמור לטובת התובעת. בפסק הדין הוא כתב, כי "מהשוואת גרסאות הצדדים בשאלת קיומם של שלטים כנדרש (...), אני קובע כי לא קויימו ההוראות בעניין זה". עוד נכתב בפסק הדין, כי "אני דולה מעדות נציג הנתבעת, כי מדיניותה היא לאכוף את האיסור באופן התלוי בעוצמת הדרישה במקרים קונקרטיים, להבדיל מאשר אכיפה גורפת ובלתי מותנית של הוראות החוק כמות שהן. לפיכך עלי לקבוע כי הנתבעת לא קיימה את הוראות החוק".

 

"אני ער לאי הנעימות של בעל עסק לסיטואציות לעומתיות מול לקוחות", הוסיף וכתב השופט פרידלנדר, "אולם זוהי גזירת המחוקק וישנם טעמים רפואיים ואף ציבוריים-כלכליים להקפיד על כך, חרף אי הנעימות".

 

"יש להחמיר בפסיקת פיצויים במקרים שבהם מוכחת ההפרה, כדי ליצור תמריץ מוגבר לבעלי העסקים הרלוונטיים להקפיד על החוק", סיכם השופט וקבע כי "סכום התביעה בענייננו מתון בעיני, בשים לב לאינטרס הציבורי האמור, ולפיכך אני מקבל את התביעה".           

 

בשנים האחרונות היו מספר פסיקות בהן ניתן קנס למסעדה או פאב בגין עישון בתוכו. בקיץ האחרון פסק בית המשפט העליון לטובת לקוחה בהריון שתבעה את מסעדת פוקצ'טה הירושלמית,  לאחר שלקוחות בשולחנות סמוכים לה עישנו. השופט אלייקים רובינשטיין כתב בפסק הדין, כי "ומשהמדובר במשפחה ובה ילדים ואשה בהריון, יש מקום ליתן ביטוי חזק יותר – ולוא גם עדיין במישור הסמלי – לנזק, לשם הרתעת הרבים".

 

לפני למעלה משנתיים פורסם ב-ynet על קנס של 1,000 שקלים שגזר על ידי שופט בית המשפט לתביעות קטנות בראשון לציון נגד בר תאטרון בשם בורדו, שאיפר ללקוחות לעשן.

 

סלע אמרה בתגובה לפסק הדין, כי "אני חושבת שבית המשפט עשה דבר גדול ונתן פסיקה עקרונית. כיוון שהרשויות המקומיות לא אוכפות את החוק, אין

ברירה אלא לפתוח באכיפה אזרחית. בדיוק בשביל זה הוקם מטה המאבק. אני לא יכולה לצאת ליותר מדי מקומות בארץ כי מעשנים עלי. אני חושבת שהתביעה הזו צריכה לעודד עוד כמה אנשים לתבוע בעצמם". לדבריה, "לא עשיתי את זה בשביל 2,000 שקלים,אלא בשביל המטרה. אנחנו בעיצומה של מהפיכה חברתית".

  

אמיר סימן טוב, ממקימי מטה המאבק בעישון הכפוי, "לנשום נקי", הציג בעקבות פסק הדין יעד חדש בנושא העישון. "בתור אזרחים טובים של מדינת ישראל שחוגגים בעוד כמה ימים את יום העצמאות ה-59, אנחנו מציבים לעצמנו יעד ליום העצמאות ה-60: לנקות סופית את כל בתי הקפה, המסעדות הבארים והמועדונים מעישון".

   

איך מגישים תביעה קטנה? לחצו כאן להסבר. מעוניינים למלא טופס תביעה? לחצו כאן.   

 

השתתף בהכנת הידיעה רועי מנדל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "מסעדה שאפשרה ללקוחות לעשן נקנסה ב-2,000 שקל"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים