שתף קטע נבחר

הפרקליטות: קצב מנסה להטיל בנו דופי

חילופי האשמות קשים בין הפרקליטות לפרקליטי קצב. הנשיא טען בעתירתו לבג"ץ כי תלונת א' ממשרד התיירות על אונס שני נגבתה בפרקליטות, ולא במשטרה, בניגוד לנהלים. כמו כן ביקש לקבל את מלוא חומר החקירה בעניינו. הפרקליטות הגישה תשובה לעתירה בטענה: "אלו טענות חריפות אשר שורתן התחתונה היא הטלת דופי בהתנהלות של רשויות התביעה"

"באי כוחו של הנשיא מעלים שורה ארוכה של טענות חריפות אשר שורתן התחתונה היא הטלת דופי בהתנהלות של רשויות התביעה". זו, בתמצית, תשובתה של המדינה בעתירה שהגיש נשיא המדינה לבג"ץ. הנשיא דרש בעתירתו את קבלת מלוא חומר החקירה בעניינו, כולל חוות דעת פנימיות של פרקליטים שהתנגדו לסעיף האונס בטיוטת כתב האישום שגובשה נגדו. כמו כן טענו פרקליטי הנשיא כי התלונה בנוגע לאונס השני של א' ממשרד התיירות נגבתה שלא על פי הנהלים, על ידי הפרקליטות ולא על ידי המשטרה.

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, העביר הבוקר (יום ה') לבג"ץ תגובה משלימה לעתירה ואמר כי דין העתירה להידחות. כמו בתשובה הקודמת, טוען מזוז כי קצב קיבל את מרבית החומרים ולא הוסתר מפרקליטיו שום חומר מהותי. באשר לחוות הדעת הפנימיות, אמר מזוז כי הן אינן נכללות תחת המונח "חומר חקירה".

 

עורכת הדין דינה זילבר, סגנית בכירה לפרקליט המדינה כותבת כך: "באי כוחו של הנשיא מעלים שורה ארוכה של טענות חריפות אשר שורתן התחתונה היא הטלת דופי בהתנהלות של רשויות התביעה. הפרקליטות מבקשת לדחות טענות אלו בצורה נחרצת באשר אין בהן כל ממש". עורכת הדין זילבר מציינת כי קצב קיבל לידיו את כל חומר החקירה ובכלל זה את כל החומר הדרוש לצורך היערכות מלאה לשימוע.

 

"חוטאים למציאות"

באשר לטענה על התנהלות פגומה ביחס למתלוננת א' ממשרד התיירות וביחס לאישום האונס השני, הפרקליטות טוענת כי הצגת הדברים על ידי עורכי דינו של הנשיא חוטאת למציאות כהווייתה. לטענת פרקליטי הנשיא, התלונה על האונס ניתנה לפרקליטות ולא למשטרה, והדבר מנוגד להליך תקין.

 

הפרקליטות מתארת את השתלשלות העניינים בפרקליטות כך: "לבקשתה של המתלוננת א' ומיוזמתה פגשו אותה אנשי הפרקליטות ב-15 בפברואר 2007. הפגישה הייתה קצרה ובמהלכה סיפרה המתלוננת א' כי מלבד האונס הראשון עליו סיפרה בחקירתה במשטרה, התרחש אירוע נוסף במלון פלזה בירושלים, אולם בשלב זה הפרקליטים קטעו את דבריה של א' וביקשו שלא לשמוע את המשך הדברים והיא התבקשה למסור את גרסתה למשטרה כפי שאכן נעשה שלושה ימים לאחר מכן".

 

פרקליטיו של הנשיא טענו שהפגישה הייתה אסורה שכן על פי החוק הפרקליטות לא יכולה להיפגש ולשמוע תלונות באופן ישיר מן המתלוננות. בפרקליטות מציינים כי כל הפגישות שהתקיימו עם הפרקליטות ועם העדים הפוטנציאליים תועדו בכתב. נוכח כך, מבקשים בפרקליטות לדחות את עתירתו של הנשיא ומוסיפים בקשה להכרעה תוך זמן קצר על מנת להסיר את העננה בנוגע להתנהלות הפרקליטות עוד לפני השימוע, שייערך בשני במאי.

 

במקביל השיב היום מזוז לטענות של פרקליטי קצב במכתב ששיגרו אליו, ופורסם אתמול לראשונה ב-ynet. במכתבם טענו הפרקליטים כי בכתב האישום המתוקן שבו נכלל סעיף האונס הנוסף, חל שינוי תמוה במועד האונס הראשון. היועץ מזוז השיב כי טענות אלה מקומן בשימוע.

 

פרקליטיו של הנשיא התייחסו לתשובת הפרקליטות לטענותיהם ואמרו כי הם "נדהמים לנוכח העובדה שהפרקליטות מנסה להסתיר מעיני הציבור את חוות דעתם של בכירים, שסבורים כי אין מקום לכתב אישום נגד הנשיא לנוכח הראיות הרעועות". הם הוסיפו כי "הפרקליטות גזרה את דינו של קצב טרם השימוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. עתירה לבג"ץ
צילום: חגי אהרון
מזוז. מטילים דופי?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים