שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה שהיה הוא שיהיה

  רומן המכתבים של שלום עליכם, "מנחם מנדל", קורם בימים אלה עור וגידים באולם התיאטרון הקטן שמתחבא בבית שלום עליכם. "זו הזדמנות לנקות אותו מכל הרבדים של מסורת ודעות קדומות ולהביא אותו נטו - חכם, אכזרי ומאוד עכשווי", אומר הבמאי מיכאל טפליצקי

   

  עיקר שכחתי. (צילום: אורלי דיין)

   

  את הספר "מנחם מנדל" כתב שלום עליכם כחלופת מכתבים בין גבר שעוזב את הבית בחיפוש אחר פרנסה במקומות אחרים לאישה שהותיר מאחור להיאבק בקשיי היומיום ולגדל את ילדיו. את הספר הקלאסי הפך המתרגם והמעבד רועי חן למחזה עכשווי, על זמני, שמדבר על מצוקות אוניברסליות שמתקיימות גם היום בכפר הגלובאלי. מדובר בהפקת פרינג' קטנה ומקסימה שעלתה השבוע בבכורה באולם הקסום בבית שלום עליכם בתל אביב. אולם זה, המכיל 300 מקומות ישיבה, כמעט בלתי מוכר לקהל התל אביבי ומארח בעיקר הפקות דוברות יידיש. "מנחם מנדל" היא למעשה הפקת הפרינג' הראשונה המתארחת באולם.

   

  בהצגה, דואט מלבב לשניים, משחקים אסתי סבידנסקי ומיכאל טפליצקי שגם ביים. למרות שמדובר בהצגה שעלילתה מתרחשת בעיר אחרת (שלום עליכם מיקם את הסיפור בעיר מומצאת בשם כתריליבקה) ובתקופה אחרת, שפת המחזה קולחת ומעבירה היטב את רוח כתיבתו של שלום עליכם. הבמה הקטנה מאכלסת בו זמנית את הבעל שיצא לכבוש את העולם ואת האשה שנאחזת עד לרגע מסוים במחשבה שיחזור.

   

  "בעיבוד יש ניסיון לשמר את ההומור ואת מבנה המכתבים ולפזר את האבק שכיסה שלא בצדק את יצירתו של שלום עליכם", אומר רועי חן, "היצירה המקורית מלאה הומור ורעיונות מקוריים ואקטואליים בנוגע לפרידה בין בני זוג. זהו זוג שמתפרק אבל איש משניהם לא מצליח לעקור מלבו את השני. הדמויות הם אב טיפוסים של גבר ואשה והעולם הגיאוגרפי שבו הם נמצאים גם הוא מורכב מסמלים. יהופיץ אליה נוסע מנחם מנדל היא אמריקה של היום, מקום שבו מאבדים הכל או מרוויחים הכל. זוהי הצגה מודרנית על היסטוריה ועל היסטריה יהודית שעוסקת בזוגיות מתפרקת ובחלומות גדולים של אנשים קטנים".

   

  טפליצקי מברך על המפגש הראשון בין העושים במלאכת תיאטרון הפרינג' הישראלי לבין יצירתו של שלום עליכם. "אני חושב שזה נפלא שסופסוף שלום עליכם הגיע לפרינג'. זו הזדמנות או אפשרות לנקות אותו מכל הרבדים של מסורת ודעות קדומות ולהביא אותו נטו - חכם, אכזרי ומאוד עכשווי". גם סבידנסקי מאמינה ששני הצדדים יוצאים מורווחים: "זו תרכובת מעניינת ומחמיאה לכל הצדדים". על העלאת ההפקה בבית שלום עליכם בתל אביב אומר רועי חן: "זו קומדיה לאנשים צעירים שאוהבים תיאטרון ואין מקום נידח מדי בשביל תיאטרון טוב".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עיקר שכחתי. שלום עליכם בלבוש עכשווי
  צילום: מקסים ריידר
  לאתר ההטבות
  מומלצים