שתף קטע נבחר

פרץ משיב אש: לברק יש ניסיון בבריחות

שר הביטחון, עמיר פרץ, רותח מזעם על כך שאהוד ברק הגדיר את מלחמת לבנון ככשלון ודיבר על היעדר ניסיונה של ההנהגה. בשיחה עם ynet, אמר פרץ שהניסיון של ברק מתבטא בבריחה מלבנון: "הקונספציה שהתחילה בימיו של ברק, היא זו שהביאה לתהליך חימוש חיזבאללה"

לא נשאר חייב: אחרי שאהוד ברק הגדיר את מלחמת לבנון ככישלון ודיבר על חוסר ניסיונם של פרץ ואולמרט, החליט שר הביטחון להשיב אש. בשיחה עם ynet הלילה (יום ו') אמר כי "לברק, שמתהדר כל כך בניסיון שיש לו, יש גם ניסיון בבריחות, כמו הבריחה מלבנון".

 

ברק נאם קודם לכן בכנס הזיכרון השנתי לחללי הפנימייה הצבאית שליד בית הספר הריאלי בחיפה, שבו אמר כי המדינה נמצאת בשבר שנובע בין היתר "מחוויית הכישלון במלחמה האחרונה", וציין כי הדבר החסר ביותר למדינת ישראל הוא מנהיגות בעלת ניסיון: "דן חלוץ הוא אחד האנשים המוכשרים שיש לנו, עמיר פרץ הוא אדם מוכשר וכך גם אולמרט. היו להם כוונות טובות ואם קרה להם מה שקרה, פירושו שגם בדרגים האלה דרוש יותר ניסיון".

 

בשיחה עם ynet תקף פרץ את ברק. "לא ראיתי שהניסיון שלו מנע את מדיניות עצימת העיניים בלבנון. הקונספציה שהתחילה בימיו של אהוד ברק, היא זו שהביאה לתהליך שבסופו של דבר התעוררנו למציאות בה חיזבאללה מחומש, מצוייד ויושב על גדרותיה של מדינת ישראל במחפורות שנבנו במשך שנים".

 

פרץ מתח ביקורת על המדיניות החד-צדדית שהוביל ברק: "אין בכלל ספק שתפיסת המדיניות החד-צדדית, שהתחילה באופן שבו יצאנו מלבנון, היא תפיסה שהובילה אותנו לכישלון אחר כישלון. אין שום קשר בין ההחלטה לצאת מלבנון, ובין הדרך שבה יצאנו מלבנון. העובדה שהתמונות שנצרבו בדעת הקהל, גם בישראל וגם במדינות באזור, היו התמונות של צה"ל שיוצא ללא הסכם, ללא העברת הדגל לשום גורם שלוקח אחריות, וחיזבאללה נכנס אל הוואקום שנוצר. אסור גם לשכוח שברק אחראי גם לשבר של הקוד המוסרי ביחס שלו זכו אנשי צד"ל. שבירת קודים מוסריים, אלה הם זרעי פורענות שהשפעתם ניכרת מאוחר יותר".

 

בשיחות סגורות, חזר פרץ ואמר כי לברק אין זכות להתמודד בבחירות לראשות מפלגת העבודה: "מי שהעדיף לטייל בחו"ל בזמן שנלחמנו על כל קול, לא יכול לבוא ולתבוע מנהיגות במפלגה שהוא לא היה שותף להישגיה. אני חושב שזה כלל בסיסי בדמוקרטיה, שאדם שלא הצביע מפלגת העבודה, וקרץ למפלגות אחרות, הבריח בוחרים למפלגות אחרות. אני עדיין בטוח, שאם היינו יכולים להביא את הזבוב שהיה בקלפי של ברק, הוא היה בוודאי מעיד על הצבעה לקדימה".

 

גם אילון ופינס תוקפים

את המתקפה החריפה על ברק החל פרץ כבר לפני כמה שבועות, כאשר אמר כי ראש הממשלה לשעבר לא הצביע למפלגת העבודה. לפני ימים אחדים, הצטרף למתקפה החזיתית גם ח"כ עמי אילון, שרמז כי ברק תומך למעשה בזכות השיבה, ובהמשך המדיניות החד-צדדית. בעבודה היו שהעריכו כי בימים האחרונים חל שינוי משמעותי באסטרטגיה, כאשר כל המטות מפנים אצבע מאשימה לא נגד עמיר פרץ, אלא דווקא נגד ברק. או במילים אחרות: בימים אלו מתגבשת חזית לבלימתו של ראש הממשלה לשעבר המתמודד בפריימריז לראשות מפלגת העבודה.

 

גם ח"כ אופיר פינס תקף אתמול בחריפות את ברק על שתיקתו, ועל העובדה שלא התראיין עד כה בתקשורת, ולא הציג את עמדותיו בתחומים השונים. בכינוס של ראשי מטהו, אמר פינס: "הדבר שלי מציק ומפריע בהתמודדות הזו. יש מתמודדים שחושבים שאת המנהיגות שלהם הם יכולים לקנות בזכות השתיקה. אלה מנהיגים שלא אומרים כלום, שלא אומרים מה הם הולכים לעשות, שחושבים שרק בגלל שהיתה כאן מלחמה, יש מקום למועמדות שלהם. אני לא רואה תפיסות עולם, אני לא רואה דרך, לא למדינה ולא למפלגה.

 

"מי שמפחד, מי שחושש להתמודד היום, אני שואל את עצמי איך הוא יתמודד מחר מול ביבי נתניהו? מי שחושש להביע עמדות בהתמודדות פנימית, מה הוא יעשה מחר כשיצטרך להתמודד על הנהגת מדינת ישראל? גם אז ימשיך למלא פיו מים, לשמור על זכות השתיקה?" אמר פינס.  


פורסם לראשונה 20/04/2007 00:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פרץ. תוקף את ברק
צילום: רויטרס
ברק. צריך ניסיון
צילום: דורון גולן
אילון. קרב בלימה
צילום: אמיר כהן
פינס. לא קונים מנהיגות בזכות השתיקה
צילום: ירון ברנר
מומלצים