שתף קטע נבחר

פרופ' יוסף בן שלמה הלך לעולמו

בן שלמה, מרצה לפילוסופיה ומהאידיאולוגים הבולטים של הימין, נפטר בשבת לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. לפני ימים אחדים קיימו לו תלמידיו מסיבת פרידה בביתו בקדומים. אחד מהם, ארז אשל, מספר: "מדובר באיש אמת בכל דרכיו שכונה סוקרטס היהודי והיה ציוני חסר פשרות"

המרצה הנערץ הלך לעולמו: פרופ' יוסף בן שלמה (77), חוקר בעל שם עולמי לפילוסופיה, נפטר בשבת בביתו שבקדומים לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. בן שלמה נחשב בשנים האחרונות כאחד האידיאולוגים הבולטים של מחנה הימין. הוא היה ראש החוג לפילוסופיה יהודית באונ' תל-אביב ולאחר מכן לימד במכינות החילוניות ברחבי הארץ. הלוויתו תצא היום (א') בשעה 14:00 מבית הכנסת בקדומים לבית העלמין ביישוב.

 

גם בתקופת המחלה לא חדל בן שלמה ללמד במכינות. ארז אשל, מתלמידיו, מספר כי "יוסף בן שלמה כונה סוקרטס היהודי, ולפני הכל היה איש אמת. הוא היה ציוני חסר פשרות, חינך לאהבת המדינה, לאהבת העם והארץ ותבע מתלמידיו מצוינות לימודית". לדברי אשל, "מדובר באיש נטול פשרה, שחי חיים של מסירות".


עם תלמידיו בחצבני (רפרודוקציה: שאול גולן)

 

לפני ימים אחדים ערכו תלמידיו של בן שלמה מעין מסיבת פרידה בביתו בקדומים. מאות תלמידיו מהמכינות ברחבי הארץ באו להביע הוקרה ואהבה לאיש שפתח בפניהם את שערי החוכמה. בן שלמה, על כסא גלגלים, הקשיב לדברי הפרידה החמים כשהוא כבר מתקשה בדיבורו והוריש להם צוואה של אהבת ארץ ישראל.  

 

"האבא" של תלמידי המכינות

בן שלמה היה תלמידו של פרופ' גרשום שלום והתמחה בחקר המיסטיקה ובתורת הרב קוק. בשנת 97' פרש מאונ' תל אביב, דחה הצעה ללמד בהרווארד ומאז הוא מלמד במדרשות למנהיגות ציונית המכונות "המכינות החילוניות". בן שלמה לימד שם על תולדות הציונות, פילוסופיה יהודית, פילוסופיה כללית, על השואה וגם מוזיקה קלאסית. בשלוש שנים האחרונות נאבק במחלה הקשה, אך הוסיף ללמד את תלמידיו במכינות בגליל, בגולן, בתל אביב וכפר אדומים.

 

תלמידיו מספרים כי כשהיה חוזר מהשבתון השנתי באוקספורד, היה נשאל מה מרגש אותו ונהג להשיב: "לראות טנק, חייל צה"ל ושהמדינה הולכת בכיוון הנכון". 

 

מכל תלמיד דרש לקרוא את מכתבו של עופר פניגר, בן קיבוץ גבעת חיים, שנהרג במלחמת ששת הימים. עופר כתב במכתבו על זכרון השואה:

"אני מרגיש כי מתוך כל הזוועה וחוסר האונים צומח ועולה בי כוח עצום להיות חזק, חזק עד כדי דמעות, חזק וחד כמו סכין, שקט ואיום. כזה רוצה אני להיות. אני רוצה לדעת ששוב לא יביטו עיניים מאחורי גדרות חשמל. הם לא יביטו כך רק אם אהיה חזק, אם נהיה כולנו חזקים, יהודים חזקים וגאים, לעולם לא להיות מובלים שוב לטבח". 

 

פרופ' בן שלמה הותיר אחריו אישה, שלושה ילדים ותשעה נכדים. הסעות להלוויתו ייצאו בשעה 12:00 מבנייני האומה בירושלים ורכבת ארלוזורוב בתל אביב לכיוון בית העלמין בקדומים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' יוסף בן שלמה
צילום: שאול גולן
צילום: דובר צה"ל
קדומים. ההלוויה מחר
צילום: דובר צה"ל
מומלצים