שתף קטע נבחר

הצעדה לחומש: שני חיילים נפצעו קל

החיילים נפצעו בעימות עם מתנחלים בכביש קדומים-שבי שומרון. שישה מהמתנחלים נעצרו. עד כה הגיעו לחומש 2,000 מתנחלים

שני חיילי צה"ל נפצעו קל בצהריים (יום ג') במהלך עימות עם מתנחלים, שצעדו לעבר ההתנחלות המפונה חומש על כביש קדומים-שבי שומרון. החיילים פונו לקבלת טיפול רפואי בבסיס סמוך. צה"ל עצר את אחד המתנחלים שהשתתפו בעימות והעביר אותו לידי המשטרה.


המתנחלים עקפו את המחסומים והגיעו להתנחלות המפונה (צילום: רויטרס)

 

בנוסף, נעצרו עוד חמישה אחרים. שלושה מהם חשודים שניסו לחסום את הכביש שבין שבי שומרון לחומש ומנעו מעבר כלי רכב צבאיים. עצור נוסף חשוד בתקיפת רכבו של המח"ט והעצור האחרון נלקח למעצר בחשד שהתקרב עם רכבו קירבה מסוכנת למג"ד.

 

לטענת צה"ל, המתנחלים החלו להתעמת עם החיילים לאחר שנאמר להם שמדובר בשטח צבאי סגור. עד לשעות אחר הצהריים הגיעו לחומש כ-2,000 מתנחלים. מרבית הצועדים - בראשם חתן פרס נובל לכלכלה, פרופ' ישראל אומן - יצאו בהמשך היום משבי שומרון לעבר ההתנחלות המפונה. הם צעדו על הגבעות באזור ועקפו את מחסומי צה"ל.

 

במהלך הצעדה חסמו מספר מתנחלים את הכביש המחבר בין שבי שומרון לחומש. לטענת צה"ל, המתנחלים נשכבו על הכביש והשתמשו גם בכלי רכב על מנת לחסום אותו ולמנוע מעבר של כוחות צה"ל וצוותים רפואיים. כוח משטרה הוקפץ למקום במטרה לפנות את המתנחלים.

 

ביום ראשון הודיע צה"ל באופן רשמי כי לא יאפשר את כניסתם של מתנחלים ופעילי ימין לחומש ביום העצמאות. תחילה הודיע צה"ל כי יאפשר למתנחלים, פעילי ימין ומבקרים נוספים, להגיע למקום בתנאי שיעזבו אותו בשעות אחר הצהריים. עם זאת, בסיום הערכת מצב שנערכה הוחלט שלא לאפשר את העליה להתנחלות המפונה.

 

המארגנים אומרים כי המטרה בעלייה לחומש היא "להעלות את הדרישה לתקן את הטעות של החרבת היישובים. גם אם זה ייקח פעם נוספת או עוד פעמיים בסופו של דבר חומש תשוב ותיבנה". הם מוסיפים כי "מדובר בשטח שבשליטה ישראלית וזה שאסרו על יהודים להיות במקום - זה מצב לא נורמלי, לא הגיוני ולא מתקבל על הדעת".

 

בדומה לפעמים קודמות, גם הפעם מאחורי העלייה לחומש עומדים מספר ארגוני ימין, בהם: "חומש תחילה", "הלב היהודי", "קוממיות", "מגני ארץ", "שנית גמלא לא תיפול" וחוג הפרופסורים לחוסן מדיני.

 

לפני כחודש הגיעו כ-3,000 פעילי ימין לחורבות ההתנחלות שבצפון שומרון - והניפו את דגל ישראל על מגדל המים, השריד היחיד שנותר מהיישוב. המתנחלים הביאו עמם אוהלים ומזרונים. כעבור יומיים עזבו פעילי הימין את המקום ללא אלימות.


פורסם לראשונה 24/04/2007 09:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כ-2,000 איש עלו לחומש
צילום: רויטרס
צילום: אורי פורת
צעד גם הוא. פרופ' אומן
צילום: אורי פורת
מומלצים