שתף קטע נבחר

חוקרים גילו מינרל הדומה ל"קריפטונייט"

במהלך קידוח בסיביר התגלה מינרל הדומה בהרכבו לקריפטונייט - החומר הבדיוני הגורם לסופרמן לאבד את כוחותיו

לידיעת הקורא סופרמן: מינרל חדש שהתגלה בסיביר דומה בהרכבו לקריפטונייט - החומר הבדיוני המבטל את כוחותיו המופלאים של גיבור העל.

 


חוקר בוחן את המינרל החדש שהתגלה (צילום: אי אף פי)

 

הקריפטונייט הוא מינרל שהמציאו יוצרי סדרת סופרמן, ג'ו שוסטר וג'רי סיגל. המינרל המסתורי משפיע לרעה על סופרמן וגם על בני האדם הנחשפים אליו, והסוג המוכר והידוע ביותר לחובבי סדרת הקומיקס והסרטים שנעשו בעקבותיה הוא הקריפוטנייט הירוק, הגורם לו לאבד את כוחותיו ואף לגסוס.

 

החומר החדש שהתגלה אינו זהה בדיוק לקריפטונייט, אולם הוא דומה לו בחלק ממאפייניו. המינרל נחצב על ידי קבוצת כורים שעבדה בסיביר וגילתה את המרבץ המוזר במהלך הקידוחים. מומחה המינרלים כריס סטנלי הוזמן למקום כדי לנתח ולנסות לזהות את הממצא הלא-מוכר.

 

"לקראת סוף המחקר שלי, חיפשתי את הרכבו הכימי של המינרל –נתרן-לִיתְיוּם-בּוֹר-סיליקטי חמצני", סיפר סטנלי. "נדהמתי לגלות כי אותו שם מדעי נרשם על ארגז ובו טילים המכילים קריפטונייט, שנגנבו על ידי לאקס לות'ר ממוזיאון במהלך הסרט 'סופרמן חוזר'".

 

המינרל הוא לבן, אבקתי ואינו רדיואקטיבי – בניגוד לקריסטלים הזוהרים המופיעים בספרי הקומיקס של סופרמן. הוא ייקרא "ג'אדארייט", ויוכרז בכתב העת האירופי Journal of Mineralogy בהמשך השנה.

 

בכל שנה מתגלים בין 30 ל-40 מינרלים חדשים, למרות שבדרך כלל הגילוי מתמצה במספר גרגרים זעירים אותם ניתן לראות רק תחת המיקרוסקופ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סופרמן צריך להיות מודאג?
צילום: איי פי
מומלצים