שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  למה לגברים יש פטמות?
  אצל נשים לפטמות יש תפקיד ברור: לייצר חלב אם, המזון הטוב ביותר עבור התינוק. אבל למה גברים צריכים אותן בכלל? גם אתם הסתקרנתם, והדוקטור מסביר

  אחת השאלות שסיקרנה אתכם והציפה אותנו במיילים ובטוקבקים עסקה בהבדל שבין גברים לנשים, הבדל שהוא בעצם גם נקודת דמיון: מדוע לגברים יש פטמות? מסתבר שלמדע יש לא מעט תשובות לשאלה, אז הנה התשובות. ורגע לפני – קצת רקע על המטען התורשתי שלנו. 

   

  הפטמות אינן עוברות בתורשת מין. כלומר, הפטמות אינן מוגדרות כחלק ממערכת המין, אלא כאיבר "נייטרלי", ממש כמו המוח, הריאות והזרועות. נחזור כעת שלב אחד אחורה, לחיים בתוך הרחם.  


  אם ייחשף לאסטרוגן, ייצר חלב (צילום: index open)

   

  לביצית המופרית 23 זוגות כרומוזומים, שהם המטען התורשתי, הגנטיקה שלנו. מתוך 23 זוגות הכרומוזומים, זוג אחד קרוי כרומוזומי המין, הקובע

  את מין העובר. זוג זה מתחלק לשתי קטגוריות: הצירוף XX הופך את העובר לנקבה בעוד שהצירוף XY הופך את העובר לזכר. שאר 22 זוגות הכרומוזומים (הקרויים "אוטוזומליים") קובעים את כל שאר הציוד של גוף האדם: צבע העיניים, הגובה, השיער, גודל ומבנה האיברים, האישיות ואפילו הנטיה למחלות.  

   

  כך למשל, הכרומוזומים האוטוזומליים קובעים את היווצרות מיתרי הקול, בעוד שכרומוזומי המין קובעים האם תיבת הקול תיצור קול נשי או גברי. באותו אופן, הכרומוזומים האוטוזומליים יוצרים את הפטמות, בעוד שכרומוזומי המין קובעים האם הפטמות יתפקדו וייצרו חלב אצל נשים, או לא (אצל גברים). 

   

  במהלך החיים העובריים, עוד לפני שניתנה לכרומוזומי המין ההזדמנות לעשות את שלהם ולחלק ביניהם את העבודה, העוברים הם בעצם דו מיניים. תאמינו או לא, אבל כולנו, גברים ונשים, נוצרנו עם אותה מערכת, שרק בהמשך מתמיינת למערכת המין הנקבית או הזכרית.

   

  עד לא מזמן היה מקובל לחשוב שגם הפטמות אצל הגברים הם שייר מאותה התמיינות ברחם. אלא שקשה לכנות את הפטמות "שייר": גם אצל הגברים הן עשירות בכלי דם, עצבים והן בעצם ממשיכות "לחיות".  

   

  הן אצל נשים והן בקרב גברים, הפטמות נוצרות עם צינורות החלב. רק בהמשך החיים מתנוון בית החרושת לחלב אצל הגבר. אצל האישה מעורר ההורמון אסטרוגן את ייצור החלב. מעניין לדעת שגבר הנחשף להורמון אסטרוגן מייצר לעתים חלב.  

   

  אם כן, לגברים אין סתם שייר עוברי אלא פטמות חיות ונושמות. מסיבה זו, גם גברים עלולים ללקות בסרטן השד, אם כי בסיכון נמוך ביותר בשל המחסור בהורמוני מין נקביים המעוררים את היווצרות הגידולים הסרטניים בשד. חלק מהגברים לוקים בהגדלת השדיים, מצב הקרוי גינקומסטיה המופיע במחלות כבד, והפרעות הורמונליות שונות.

   

  אז מדוע נשארו הגברים עם פטמות? לא ממש ברור. מסיבה זו, גם סיפור גן עדן לפיו נוצרה חווה מאדם לוט בערפל, שכן פטמות הגבר הן למעשה העתק של פטמות האישה.  

   

  לסיכום: עד לשבוע השישי, העובר שברחם הוא דו מיני, ואז ממיינים כרומוזומי המין את כל איברי הגוף לנשיים ונקביים. הפטמות אצל האישה הופכות תפקודיות, בעוד אלה אצל הגבר נותרות לא פעילות, אך חיות ומגורות מינית. למה? כנראה שבכל זאת לבורא עולם הפתרונים.

   


   

  •  יש לכם שאלות על תופעות המתרחשות בגוף האדם? כתבו לנו. השאלות המעניינות יפורסמו במדורים הבאים. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  איבר ניטרלי, הפטמות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים