שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  אנשי המילואים מזהירים: החוק החדש יביא לקריסתנו

  בפגישה עם סגן שר הביטחון אמרו חיילי המילואים כי כבר כעת נשמעים מהשטח קולות של מפקדים במילואים שמתקשים לגייס את חייליהם בשל המעמסה הכבדה. בין היתר טוענים המילואימניקים כי יש לגייסם לאימונים ולא לתעסוקה מבצעית

  צפירת האזהרה של המילואימניקים: חיילי מילואים הזהירו אמש (יום ד') את סגן שר הביטחון, אפרים סנה, ואת קצין המילואים הראשי, תת אלוף דני ון-בירן, שאם החוק החדש הנוגע להם יאושר, הוא עשוי להוביל לקריסה של מערך המילואים.

   

  בפגישה שהתקיימה בין חיילים וקצינים מפורום החפ"שים, תנועת בלת"ם ופורום המג"דים והמח"טים במילואים, לסגן השר ולקמל"ר, אמרו חיילי המילואים כי חייבים לבצע שינויים בחוק שצפוי לעלות בקרוב לדיון בממשלה, כדי לפתור סוגיות מהותיות.

   

  לאנשי המילואים הצטרף גם אלוף (מיל') עוזי דיין, לשעבר סגן הרמטכ"ל, שהציע בעבר להקים פלוגות קבע על מנת להחליף את חיילי המילואים בתעסוקה מבצעיות. בפגישה נכח גם השר איתן כבל, שהשתתף עם ארגוני המילואים בכתיבת הצעת החוק שלהם.

   

  אנשי המילואים אמרו לסגן השר סנה ולקצין המילואים הראשי כי החוק שיעלה לדיון בממשלה הוא עלוב ושאין בו כל פירוט לגבי התגמול שמקבלים חיילי המילואים. "אין בו תיקון עיוותים משנים קודמות", אמרו המילואימניקים. חיילי המילואים ציינו כי כבר בעבר הם הזהירו שהמחדלים של מערכת הביטחון בכל הקשור למערך המילואים, יפגעו בסוף במדינה. כך בכל הקשור לאימונים שלא נערכו בשנים האחרונות וכן לפערים משמעותיים בציוד, כפי שנחשף בזמן מלחמת לבנון השנייה.

   

  המילואימניקים ציינו בפני סגן השר וקצין המילואים הראשי כי כבר כעת נשמעים מהשטח קולות של מפקדים במילואים שמתקשים לגייס את חייליהם בשל המעמסה הכבדה שנופלת על חיילי המילואים. לדבריהם, אם דבר לא ישתנה, בסופו של דבר ייפגע מערך המילואים שממילא נשען על קבוצה מצומצמת, בצורה משמעותית עוד יותר.

   

  סגן השר סנה הקשיב לדברים ורשם את הנקודות שהעלו אנשי המילואים. עם זאת נראה כי אם לא יתרחש שינוי של הרגע האחרון, יעלה החוק לדיון בממשלה כבר בקרוב. לעומת סנה, קצין המילואים הראשי העדיף שלא להשיב או להתייחס לטענות ובמהלך כל זמן הפגישה, שנערכה שעתיים, הוא לא אמר דבר.

   

  במהלך השיחה הזכירו נציגי המילואים בציניות את ההחלטה להקים מועצה ציבורית עליונה בנושא המילואים, ואמרו כי צריך להתחיל ולפעול למען חיילי המילואים ולא להקים ועדות נוספות בכל פעם מחדש.

   

  מתנועת בלת"ם נמסר כי הצעת החוק החדשה עשויה לפורר את מערך המילואים. "לא בכדי המליצה ועדת ברוורמן לבטל את התעסוקות המבצעיות. ראינו במלחמת לבנון השניה שחיילים נהרגו, מכיוון שבמקום להתאמן למלחמה הם התעסקו בתעסוקות מבצעיות". עוד נמסר מהתנועה כי אם לא יהיה שינוי בחוק המילואים ולא יתוקנו כל העיוותים, כדור השלג של ההשתמטות יתגלגל באופן כזה שלא ניתן יהיה לעצור אותו.

   

  גם בפורום החפ"שים הביעו עמדה דומה וציינו כי הממשלה חייבת להתייחס לנושא ברצינות. "להבדיל מקודמותיה, עליה לדון היטב בנושא. החוק המוצע לא נותן מענה לכל צרכי המשרתים במילואים ומנציח את המשך הניצול והעושק של המעטים הממשיכים לסכן את עצמם לטובת כל אזרחי המדינה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיילי מילואים. ארכיון
  צילום: דובר צה"ל
  סנה. רשם את הטענות
  צילום: ניב קלדרון
  מומלצים