שתף קטע נבחר

טורקיה: גובר המתח בין הממשלה לצבא

ממשלת טורקיה גינתה הודעה שפירסם אתמול הצבא בה הביע דאגה מהליך הבחירות לנשיאות ואף איים בהתערבות בשמירה על הצביון החילוני במדינה. האיחוד האירופי וארצות-הברית הביעו דאגה מההתפתחויות

ממשלת טורקיה פירסמה היום (שבת) תגובת גינוי למסר ששלח אתמול הצבא לממשלה, ובו הביע דאגה מהאיום שמציב הליך הבחירות לנשיאות על חילוניותה של המדינה. "אזהרת הצבא לממשלה בלתי מתקבלת במשטר דמוקרטי", אמר דובר הממשלה ג'מיל צ'יצ'ק לאחר ישיבה שקיים ראש הממשלה עם שריו.


סטודנטים טורקים מפגינים נגד הממשלה במדינתם (צילום: רויטרס)

 

סוכנות הידיעות איי.פי מסרה כי הודעת הצבא פורסמה בעקבות הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות טורקיה, שבו הוביל מועמד מפלגת השלטון האיסלאמית, שר החוץ עבדאללה גול, אך צבר עשרה קולות פחות מהדרוש על פי חוק, ועל כן יאלץ להתמודד בסיבוב נוסף. 

 

בהודעת הצבא נאמר, בין השאר: "אין לשכוח כי הכוחות המזוינים של טורקיה ניצבים כצד בוויכוח הנוכחי והינם המגן המוחלט על חילוניותה של טורקיה. כשיהיה צורך בכך, הכוחות המזוינים יוציאו לפועל את עמדתם באופן הברור ביותר. אין להטיל שום ספק בכך".

 

בעקבות הדברים, שיש הרואים בהם איום מרומז בהפיכה צבאית, קראו האיחוד האירופי וארצות-הברית לצבא טורקיה לכבד את הדמוקרטיה במדינתו. סוכנות הידיעות רויטרס מסרה כי הממונה על ההרחבה באיחוד האירופי, אולי רן, אמר בבריסל כי האיחוד עוקב בדאגה אחר ההתפתחויות בטורקיה. "חשוב שצבא טורקיה יותיר את השמירה על הדמוקרטיה במדינתו לממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי", אמר רהן. "זהו מקרה-מבחן בעבור הכוחות המזוינים בטורקיה, שבו יתברר האם הם מכבדים את הדמוקרטיה החילונית ואת ההסדר הצבאי-אזרחי במדינה".

 

עוזר מזכירת המדינה האמריקנית, דן פריד, קרא לטורקים לכבד את הדמוקרטיה במדינתם. "אנו מקווים ומצפים שהטורקים יפתרו את הסוגיות הפוליטיות בדרכם שלהם - דרך שתהיה נאמנה לדמורקטיה החילונית שלהם ולהוראות החוקתיות", אמר פריד.

 

בחירות מתוחות

המתיחות סביב סוגיית בחירת הנשיא עלתה על רקע רצונה של מפלגת השלטון, האיסלמית בעברה, לקדם את בחירתו לנשיא של מנהיגהּ, ראש הממשלה רצ'פ טאיפ ארדואן. לאחר הפגנת המונים וגל מחאה חריף החליטה המפלגה להציב את שר החוץ כמועמד לנשיאות במקום ראש הממשלה.

 

ביום ג' השבוע פורסם כי גול יהיה מועמד מפלגת השלטון בבחירות. אחרי ההודעה אמר גול המוסלמי - שאשתו עוררה בעבר סערה בשל כיסוי הראש שהיא עוטה - כי אם ייבחר תמשיך טורקיה להיות מדינה חילונית. "הנשיא צריך להיות נאמן לעקרונות החילוניים של המדינה", אמר שר החוץ הטורקי במסיבת עיתונאים. "אם אבחר אני אנהג בהתאם לכך" - ניסיון לצנן את הרוחות שהודעת הצבא מהיום מעידה כי לא צלח.

 

כאמור לא הצליח גול להיבחר לנשיא בסיבוב ההצבעה הראשון בפרלמנט. האופוזיציה בטורקיה עתרה נגד כיום הסיבוב השני וכעת ממתינים בטורקיה להחלטת בית המשפט: אם תתקבל העתירה המשמעות היא הליכה לבחירות כלליות; אם תידחה - יערך סיבוב הצבעה שלישי על המועמדים לנשיאות ולדעת פרשנים רבים סיכוייו של גול להיבחר לתפקיד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
שר החוץ הטורקי והמועמד לנשיאות, עבדאללה גול
צילום: דודי ועקנין
מומלצים