שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה את רכישת הגז מעזה

הממשלה אישרה את הצעת אולמרט להרחיב את רכישות הגז הטבעי, כולל מבריטיש גז שפועלת בשת"פ עם הפלסטינים. בחודשים האחרונים התחדש המו"מ עם בריטיש גז, אך ההערכה היא שהבריטים כבר אינם מעוניינים. מימן: "הצעתי למכור גז טבעי במחיר זול הרבה יותר מהמחיר של בריטיש גז, אך לא קיבלתי כל התייחסות"

הממשלה אישרה היום (א') את הצעת ראש הממשלה להרחבת רכישות הגז הטבעי, ובכלל זה את רכישת הגז הטבעי מחברת בריטיש גז, השואבת גז טבעי ממי הים ליד עזה, תוך שיתוף פעולה עם הרשות הפלסטינית. בהחלטה תמכו 21 שרים ושלושה התנגדו - אביגדור ליברמן, זאב בוים ויצחק אהרונוביץ. 

 

ענקית הגז בריטיש גז מנהלת זה כעשור משא ומתן עם ישראל במטרה למכור לחברת החשמל ולעסקים בישראל גז טבעי ממאגר "גזה מרין" שליד עזה. בריטיש גז מחזיקה במאגר בשותפות עם חברת CCC שבשליטת הרשות הפלסטינית ואנשי עסקים פלסטיניים ולבנוניים. ההערכה היא שמכירת הגז הטבעי תזרים עשרות מיליוני דולרים בשנה לרשות הפלסטינית.

 

בשנת 2003 החליט ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון להפסיק את המשא ומתן, מחשש שכספי העסקה יגיעו לגורמי טרור. עם זאת, בחודשיו האחרונים בתפקידו שינה שרון את דעתו  ובחודשים האחרונים מנהלת הממשלה משא ומתן שקט עם בריטיש גז, במטרה לאפשר לעסקה להירקם מחדש. לפני כחצי שנה אף פרסמה הממשלה חוזר ליזמים ישראלים פרטיים, שבו היא קראה להם לחדש את המשא ומתן עם בריטיש גז.

 

עם זאת נראה שהממשלה נזכרה מאוחר מדי. גורמים במשק האנרגיה אומרים כי "הממשלה נזכרה בבריטיש גז מאוחר מדי, אחרי שהתחמקה ממנה במשך שנים בטיעונים מגוחכים ומסיבות לא מובנות. הבריטים מדברים כיום עם ממשלת ישראל רק מתוך נימוס".

 

מבריטיש גז נמסר בתגובה: "אני שמחים ומצפים להתחיל את המגעים עם ממשלת ישראל". 

 

מימן: "מוחמד רשיד שותף של בריטיש גז". בריטיש גז: לא נכון

איש העסקים יוסי מימן, השותף בחברת EMG המספקת לישראל גז טבעי ממצרים, הגיב בזעם על החלטת הממשלה. "אני בעד תחרות למשק הגז, אבל אני לא מבין את ההעדפה לבריטיש גס על פני ספקים אחרים", אומר מימן בתשובה לשאלת ynet. "הצעתי למכור גז טבעי במחיר זול הרבה יותר מהמחיר של בריטיש גז, אך לא קיבלתי כל התייחסות.

 

"בעבר ניהלנו משא ומתן לשיתוף פעולה בפרוייקט הגז הפלסטיני, אך החלטנו לפרוש מהעסקה, לאחר שהתברר לי כי לעסקה היו שותפים סמויים, כולל מוחמד ראשיד (איש הכספים של יאסר ערפאת -ת.ג.) ואיש העסקים מרטין שלאף. על רקע זה החלטנו לפרוש מהעסקה.

 

"כבר אז היה ברור שנתחים משמעותיים מהכסף יועברו לשותפים הסמויים. גם אם הממשלה תצליח להתגבר על התנגדות ממשלת החמאס לבקרה על תזרים המזומנים הישיר שיגיע לחמאס כתמלוגים ממכירת הגז, מי יפקח על הסכומים שיגיעו לידי החמאס בעקיפין, באמצעות אותם שותפים סמויים?" שואל מימן.

 

בחברת בריטיש גז מכחישים את טענותיו של מימן מכל וכל. מהחברה נמסר כי מוחמד ראשיד אינו, ומעולם לא היה, שותף של החברה הבריטית במישרין ובעקיפין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
קידוח גז (ארכיון).
צילום: רוני שיצר
צילום: קליק ארט- קהילה
מימן. לא תהיה ביקורת
צילום: קליק ארט- קהילה
מומלצים