שתף קטע נבחר

יותר ימי מילואים, התגמול נשאר דומה

סגן שר הביטחון וקצין מילואים ראשי הציגו את עיקרי החוק שיונח בשבוע הבא על שולחן הכנסת. החוק יופעל באופן הדרגתי ויתממש במלואו רק בשנת 2010. סנה: "מקווה שנושא תגמול חיילי המילואים לא ייעצר באוצר"

חוק המילואים החדש יונח בשבוע הבא על שולחן הממשלה, אך במערכת הביטחון יש ספקות באשר לשיפור התגמול למילואימניקים. "ישנם נושאים רבים וחיוניים שלגביהם מתנהל מאבק מול האוצר, כמו למשל נושא העורף. אני מקווה שנושא תגמול חיילי המילואים לא יעצר, לצערי איני בטוח בכך". כך אמר אמר היום (א') סגן-שר הביטחון אפרים סנה, בתדרוך כתבים שערך יחד עם קצין מילואים ראשי, תת-אלוף דני ון-בירן.

 

סנה, שהציג את עיקרי החוק, לא היה איש בשורות. הוא ציין כי החוק החדש, בשונה מהחוק הישן המבוסס על עבודת ועדה בראשות פרופ' אבישי ברוורמן, מתבסס על לקחי המלחמה בלבנון וממצאים שעלו בוועדה בראשות האלוף אבי מזרחי.


קצין מילואים ראשי וסגן שר הביטחון בתדרוך (צילום: ירון ברנר)

 

על פי צה"ל - החוק קובע כי הרמטכ"ל יקבע את הכשירויות של מערך המילואים, כמו כן יתקיים 'עיגון' של אופי השירות. "לא עוד חיילי מילואים שנקראים למשימות שונות, אלא רק לאימונים ולתעסוקות מבצעיות", הבהיר סנה. בנקודה זו קיים שינוי מהותי מהחוק הישן, שכן חיילי המילואים יאלצו לבצע תעסוקות מבצעיות בנוסף לאימונים.

 

שינוי אמיתי - רק ב-2010 

השאיפה במערכת הביטחון היא להגיע במארס 2010 למצב שבו חייל מילואים יצא לתעסוקה מבצעית אחת ל-3 שנים, למשך 25 יום. בסך הכל ילבש חייל המילואים את מדי הזית לא יותר מ-54 ימים במצטבר בשלוש שנים. חיילים בתפקידי פיקוד ישרתו 70 יום וקצינים - 84 ימים.

 

כזכור, בשבוע שעבר דווח ב-ynet על פגישה שערך סנה עם נציגי תנועות המילואים, שקבלו בעיקר על התעסוקות המבצעיות והזהירו כי בסופו של דבר העומס על חיילי המילואים רק יגביר את ההשתמטות.

 

ביקורת אחרת של חיילי המילואים שנכחו בפגישה הייתה בנושא התגמולים. בנושא זה יש בחוק החדש תיקון עיוות היסטורי, אך עדיין לא מדובר במהפכה של ממש. כך למשל יקבלו חיילי המילואים תגמול מוגדל החל מהיום ה-15 לשירותם, במקום מהיום ה-26 וכן החזרי נסיעות ישירות לחשבון הבנק שלהם, במקום השוברים הנהוגים כיום. מעבר לכך - יש כוונה כללית לרתום את משרדי הממשלה לטובת מערך המילואים. סנה הסביר כי האוצר מערים קשיים בנושא ועשוי לפעול גם כאן שלא לטובת חיילי המילואים.

 

קצין מילואים ראשי, תא"ל ון-בירן, ציין לאור לקחי המלחמה כי כבר כעת יש עלייה של כ-40% בהיקף האימונים לחיילי המילואים, ועד סוף הרבעון הראשון של שנת 2008 לא תהיה יחידת מילואים שלא תבצע אימון באש. לדברי הקמל"ר, כ-80 מיחידות המילואים הלוחמות יבצעו השנה תעסוקה מבצעית.

 

ון-בירן הציג נתונים שנאספו אודות מערך המילואים בסיום מלחמת לבנון השנייה. 75% מחיילי המילואים הביעו נכונות להתגייס כאשר יקבלו צו. רק 2% השיבו כי לא יתגייסו. הוא ציין כי תחושות חיילי המילואים טובות על פי הנתונים שבידו: 64% ציינו כי הם גאים בשירותם במילואים ו-74% חשים שליחות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן השר אפרים סנה ויעקב פרי
צילום: ירון ברנר
צילום: עידו ארז
תא"ל ון-בירן
צילום: עידו ארז
מומלצים