שתף קטע נבחר

מאות הפגינו לשחרור פליטי דרפור הכלואים בארץ

"שמעתי שאתם עוזרים לאנשים מסודן, אז בבקשה תעזרו לאבא שלי לצאת מהכלא ולהיות יחד איתנו", כתבה עפאף בת השמונה, שנמלטה עם הוריה מדרפור לישראל, במכתב שהוקרא בעצרת לשחרור מאות הפליטים הסודנים הכלואים בישראל. "אני מתבייש ביחסה של המדינה לפליטים", אמר חבר הכנסת אבישי ברוורמן

"אני פונה לראש הממשלה וקורא לו: עשה כמעשה בגין בשעתו למען הפליטים הווייטנמים, פתח את השערים ואמץ את הפליטים לחיק מדינת ישראל", הכריז הערב (א') חבר הכנסת אבישי ברוורמן בעצרת למען פליטי דרפור שנערכה בתל-אביב. "אני מתבייש ביחסה של מדינת ישראל לפליטי דרפור, עלינו להוכיח לעולם כולו כי עדיין יש בנו איכות מוסרית", הוסיף ברוורמן, החבר בשדולה למען פליטי דרפור בכנסת. לקריאה הצטרפו כ-400 איש, שלקחו חלק בעצרת שארגנו "אמנסטי ישראל", "הוועד למען פליטי דרפור" ו"מוקד סיוע לעובדים זרים", ביום בו העולם כולו מציין ארבע שנים לפרוץ טבח העם המתחולל בחבל דרפור שבסודן.

 

בעוד בסודן עצמה ממשיכים קרבות רצחניים, בישראל וב-24 מדינות בעולם הפגינו עשרות אלפים בקריאה להתערבות בינלאומית מידית במתחולל בדרפור. אך בניגוד לעמיתיהם בחו"ל, המפגינים הישראלים פנו ישירות לשר הפנים בבקשה כי ישחרר ויעניק מעמד פליט כ-300 פליטים מדרפור שהסתננו לארץ בדרך-לא-דרך וכלואים בבתי סוהר או שוהים בחלופות מעצר. "על מדינת ישראל להעניק מקלט לפליטים האלו, למען תהיה לנו מדינה אחרת במסרים ובערכים שלה", אמר חבר הכנסת דב חנין. "המאבק למען הפליטים עלול להיות ארוך, אך תודה לכל-אחד מכם שבא לכאן היום".  


"המדינה מסוגלת להכיל את מאות הפליטים". העצרת (צילום: תמר דרסלר)

 

 

מביט על 300 הנרות שהדליקו משתתפי העצרת למען הפליטים המוחזקים בארץ, ועל 250 הנרות שהודלקו לזכרם של 250,000 הנרצחים בדרפור בארבע השנים האחרונות, אומר מנכ"ל "אמנסטי ישראל" אמנון וידן כי, "המדינה מסוגלת להכיל יותר מ-350 הפליטים הנמצאים בה כרגע. אם בעקבות קליטתם אכן יחלו להגיע כמויות עצומות של פליטים אפריקנים נוספים, כמו שרבים חוששים, ניתן יהיה למצוא להם פיתרון באמצעות שיתוף פעולה עם מדינות אחרות או הסדרים בינלאומיים".

 

"אני מודה לכם על כל מה שעשיתם ואתם עושים עבורנו, אלוהים יברך אתכם", כתב לנוכחים מוחמד, פליט בן 29 מדרפור שהצליח להסתנן לישראל וכעת נמצא בחלופת מעצר. את מכתבו הקריא איתן שוורץ, יו"ר "הוועד למען פליטי

דרפור", שתיאר כיצד במהלך פלישת לוחמי מיליציות לכפרו, דודו של מוחמד נרצח לנגד עיניו בעוד דודתו נאנסת.

 

מכתב נוסף שהוקרא הוא זה שכתבה עפאף בת השמונה, שנמלטה עם הוריה מדרפור והגיעה לישראל לפני כחצי שנה. "אני מבקשת מכם לשחרר את אבא שלי שנמצא בבית כלא מאז שהגענו לישראל", היא כתבה לראש הממשלה ולחברי הכנסת. "באנו לישראל לפני כמה חודשים כי רצינו מקום בטוח לחיות בו. עכשיו אני גרה עם אימא, אחי הקטן ואחותי התינוקת במקלט, אבל אבא בכלא. אני מתגעגעת אליו ואימא שלי מאוד עצובה. שמעתי שאתם עוזרים לאנשים מסודן, אז בבקשה תעזרו לנו להיות ביחד. תגידו לבית הסוהר שאבא איש טוב ושהבת שלו רוצה מאוד לראות אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"העניקו מקלט לפליטים". העצרת
צילום: תמר דרסלר
"מדינה אחרת בערכיה". העצרת
צילום: תמר דרסלר
"אלוהים יברך אתכם". העצרת
צילום: תמר דרסלר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים