שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

דו"ח וינוגרד נמסר לראש הממשלה ושר הביטחון

אולמרט לחברי הוועדה: "עשיתם עבודה רצינית, אני יודע שלא היה לכם קל בחודשים האחרונים. זו משימה מפרכת, קשה ולעיתים כפויית טובה". הבטיח: "נפעל מיד ללמוד את כל מה שצריך, כדי שאפשר יהיה להפיק לקחים, לתקן כשלים ולוודא שבכל תרחיש עתידי של מדינת ישראל - הכשלים עליהם אתם מצביעים יתוקנו ולא יכבידו יותר"

הצמרת הצבאית והפוליטית בכוננות ספיגה: ועדת וינוגרד מפרסמת הערב (יום ב') את הדו"ח החלקי על התנהלות הדרג המדיני והצבאי במהלך חמשת הימים הראשונים של מלחמת לבנון השנייה. הדו"ח כולל סקירה וממצאים גם בנוגע לשנים שעברו מאז יציאת צה"ל מלבנון וקבלת ההחלטות שאיפשרה את התחזקות האויב מעבר לגבול הצפוני.

 

בשעה 16:00 הגיעו חברי ועדת וינוגרד למשרדו של אולמרט והגישו לו ולפרץ את הדו"ח על מנת לעיין בו לראשונה ולהיערך לפרסומו. אולמרט אמר להם: "זאת עבודה רצינית שעשיתם, ואני מודה לכם בשם כל הממשלה. אני יודע שלא היה לכם קל בחודשים האחרונים. זאת עבודה מפרכת, קשה ולעיתים כפויית טובה". ראש הממשלה הבטיח: "נלמד את הדו"ח ונפעל מיד ללמוד את כל מה שצריך, כדי שאפשר יהיה להפיק לקחים, לתקן כשלים ולוודא שבכל תרחיש עתידי של מדינת ישראל - הכשלים שאתם מצביעים עליהם יתוקנו ולא יכבידו יותר".

 

עו"ד איתן לירז, מיועציו המשפטיים של פרץ, שעיין יחד עם שר הביטחון בדו"ח אמר ל-ynet: "מבחינה ראשונית של מסקנות הדו"ח, אנחנו לא רואים שום שינוי מהותי מההדלפות שהיו עד כה. בהתאם לכך, אנחנו ממשיכים בדרכנו. נבחן את הדו"ח בעיון רב. הדו"ח מתייחס לפרשה מאוד לא פשוטה. יש התייחסות לחוסר הניסיון של שר הביטחון, ואני חוזר ואומר כי עמדתו של פרץ היא ששר ביטחון במדינת ישראל יכול וחייב להיות אזרח". 

 

לאחר מסירת הדו"ח יצאו אל מרכז הקונגרסים בבנייני האומה בירושלים - מאות מטרים בלבד ממשרד ראש הממשלה - שם ממתינים להם עיתונאים רבים מהארץ ומהעולם שישמעו בשעה 17:00 הצהרה בת כעשר דקות מפי יו"ר הוועדה, השופט בדימוס אליהו וינוגרד. יו"ר הוועדה יקריא מן הכתוב את תקציר הדו"ח המותח ביקורת קשה על ניהול המלחמה ואת תפישת הוועדה את תפקידה לאור כתב המינוי שקיבלה מראש הממשלה.


שלושת הראשים שעל הכוונת - אולמרט, פרץ וחלוץ (צילום: איי.פי)

 

ראש הממשלה ושר הביטחון - הצפויים להיפגע מן הדו"ח - נערכו בשבוע האחרון היטב לקראת פרסום הדו"ח וצוותי התגובה עבדו שעות נוספות כדי להתמודד עם הלחץ הפוליטי והציבורי הצפוי מהיום אחר הצהריים. גורמים בלשכתו של ראש הממשלה העריכו כי יודיע: "אני מקבל את המסקנות אך אינני מתפטר, אפעל ליישומן כדי להכין את ישראל לאפשרויות של סיבוב נוסף בעימות". בלשכה נערכים להטלת משימות ההסברה על שרים בכירים וח"כים בקדימה. הרמטכ"ל היוצא, שגם עליו צפויה ביקורת, שוהה בבוסטון ולא ברור אם יגיב.

 

כוננות ספיגה בלשכות

אנשיו של ראש הממשלה נכנסו כבר מהבוקר לכוננות ספיגה, ופתחו בהגנה הטובה ביותר - ההתקפה. אנשי אולמרט הציגו מסמך ובו מובאות וציטוטים של יריבים פוליטים, שצידדו במלחמה בימיה הראשונים. היריבים הפוליטים לא נשארו חייבים, ותקפו את אולמרט על "עיסוק בהישרדות". יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, אמר כי "חבל שאולמרט לא פעל להכנת תוכנית המלחמה ולהשגת יעדי הלחימה - כפי שהוא פועל להכנת תוכנית ההישרדות שלו".


המצלמות מוכנות. אולם הוועדה בבנייני האומה (צילום: אורן רייס)

 

מנגד, בסביבתה של שרת החוץ ציפי לבני, ניסו לשדר מסר מרגיע. על רקע דיבורים על החלפתו של אולמרט עם פרסום הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד בקיץ, אמרו אנשיה של לבני כי היא איננה מתכננת פוטש. הערב, מעט לפני השעה 19:00, ייפגשו שרי קדימה כדי לדון בדו"ח ולגבש עמדה. ראש הממשלה יסקור את דרכי התגובה לדו"ח, ויבהיר את המסרים שעל השרים להעביר באמצעי התקשורת לאחר פרסום המסקנות. עד לשלב הזה לא יגיבו בלשכת אולמרט למסקנות.

 

גם הכנסת לא שוקטת על שמריה ומבקשת לכנס דיון פגרה מיוחד בדו"ח. חברי כנסת מהאופוזיציה הגישו ליושבת ראש הכנסת, דליה איציק, את מספר החתימות הנדרש לכינוס המליאה במהלך הפגרה. הם עצמם מבקשים שהדיון בדו"ח וינוגרד יתקיים עוד השבוע, אך לפי שעה איציק טרם קבעה לו תאריך.

 

והוועדה עצמה? בימים הקרובים תחזור לעבודתה ותקיים סבב עדויות נוסף. חברי הוועדה צפויים להיפגש עם המשפחות השכולות שביקשו לשטוח בפניהם את דבריהם. 

 

בתוך שבועיים, על פי דרישת בג"ץ, תפרסם את עדויותיהם של אולמרט, פרץ וחלוץ. השופט וינוגרד התחייב בפני בג"ץ כי הפעם יזכו העדויות לפרסום ככל שיתאפשר הדבר וכי קריאת החומרים לקראת פרסום הדו"ח הסופי תתבצע בהקדם. ההערכה היא כי העבודה לא תהיה קלה יותר: גם הפעם, כפי שהיה במהלך החודשים האחרונים, צפויים גורמים שונים - מושאי הביקורת, תנועות חברתיות שונות וחברי כנסת - להגיש עתירות נגד הוועדה בדרישה ליישם מסקנותיה או בנוגע להליך גביית העדויות. הדו"ח המלא, כאמור, יראה אור ככל הנראה בחודש אוגוסט.


פורסם לראשונה 30/04/2007 14:48

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, אטילה שומפלבי ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחכים. אולמרט ופרץ
צילום: איי פי
ישמע מבוסטון. חלוץ
צילום: דובר צה"ל
אפילו האולם מוכן. בנייני האומה
צילום: אורן רייס
מומלצים